Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
Mustafa Hacı, yeniden Başmüftü seçildi

Mustafa Hacı, yeniden Başmüftü seçildi

12 Şubat 2011

Yaklaşık 1 yıldır süren Başmüftülük krizine son verilmesi amacıyla 12 Şubat 2011 tarihinde başkent Sofya’da düzenlenen Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Kurultaya katılan 988 delegenin tümünün oyları ile Mustafa Aliş Hacı, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü olarak yeniden seçildi.

Dedeman Princesse Oteli'nde düzenlenen kurultaya, Bulgaristan'ın yanı sıra uluslararası kuruluşlar ve Müslüman ülke temsilcileri büyük ilgi gösterdi. Kurultaya katılanlar arasında Amerika'nın Bulgaristan Büyükelçisi James Warlick, Uluslararası İslam Örgütü IRCICA Başkanı Halit Eren, Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye'yi Sofya'daki Din Ataşesi Mazhar Bilgin, HÖH Milletvekilleri Ünal Lütfi ve , Makedonya, Karadağ, Slovenya, Gümülcine, İskeçe Başmüftüleri,Surye, Rusya, Amerika, İran, Oman, Libya gibi birçok ülkenin dini ve diplomatik temsilcileri vardı.

Mustafa Hacı: Kurultay yasal

Yeniden Başmüftü seçilen Mustafa Hacı, ''Tüm Bulgaristan Müslümanlarının İyiliği ve beraberliği için çalışıyoruz'' dedi.

Müslümanların haklarını savunmak üzere kararlı bir mücadele verdiklerini, hukuk ve adaletin dışına asla çıkmadıklarını belirten Hacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ülkemizin Müslüman cemaatini birleştirmek üzere toplandığımız bu kurultaya gelen delegelerimiz, görevini yerine getirmek üzere Bulgaristan'daki 1000'i aşkın encümenliklerden çağrılmıştır. Cemaatimizi bölmek isteyen eski Başmüftü Nedim Gencev'in girişimlerine adil bir karşılık vereceğiz. Kuruluşunu 100. yıl dönümünü Gencev'in adamları tarafından kuşatılmış ve mühürlenmiş vaziyette karşılayan Başmüftülük binası ile ilgili sorunlara da son vermek istiyoruz. Pazartesi günü yeni Kurultayımızın aldığı kararları mahkemede kaydettireceğiz.''

Smolyan bölge encümeninin teklifi üzerine Kurultayda Yüksek Dini Şura Başkanı Şabanali Amed, yine oy birliği ile bir kez daha bu göreve seçildi. Delegeler 31 kişilik Yüksek Dini Şura'nın üyelerini de belirlediler.

Georgi Pırvanov: Dinini özgürce yaşama hakkı kişisel bir özgürlüktür

Kurultaya, ayrıca Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov da birer kutlama mesajı gönderdi. Pırvanov, gönderdiği mesajda, toleransıyla bilinen Bulgaristan halkının dinlerini özgürce yaşamaları gerektiğini söyledi.

Pırvanov, şöyle devam etti: "Dinini özgürce yaşama hakkı kişisel bir özgürlüktür. İnanç ve şahsın kişiliğine bağlı olduğu için değer arz etmektedir. Devletin farklı dine mensup kişilerin dinlerine özgürce yaşamalarına destek sağlama gibi görevi bulunmaktadır. Birlikte yaşam ve farklılıkları kabul etmek karşılıklı saygıyı ifade etmektedir."

Boyko Borisov: Hepinizin güçlü bir müftülüğe ihtiyacı var

Başbakan Boyko Borisov da, gönderdiği mesajda, Bulgaristan'ın, farklı dinlerin uzun yıllar barış ve huzur içinde yaşadığı bir ülke olduğunu söyledi.
Ülkede insanların ayrılmasına ve dinleri üzerindeki her baskının tepki ile karşılandığını ve anlayış ile izole edildiğine işaret eden Başbakan, şöyle devam etti: "Komünizm'in yıkılmasından sonra Bulgaristan entegrasyon ve birlikte yaşam modelini seçti. Bu yol bilinçli olarak seçildi. İsim değiştirme sürecinde yaşananlar bize bu yolu seçmemizi gösterdi. Bu Seçim bizi daha fazla vatandaş haklarına saygılı yaptı.
Bulgaristan'daki tüm farklı dinlere sahip kişilerin bir görevi var: Modern bir Bulgaristan kurmak. Modern Bulgaristan, geçmişle bağların kesilmesi ile kurulacak. Bulgaristan'daki Müslümanların ayrımcılığa değil, birleşmeye ihtiyacı var. Hepinizin güçlü bir müftülüğe ihtiyacı var. Ben size kimleri seçeceğiniz konusunda bir şey söyleyemem. Ancak sizlerin seçeceğiniz liderlerin Müslüman toplumunun güvenini en geniş bir şekilde alması gerek. Müftülük sadece bu şekilde güçlü bir kurum olmuş olacak."

Warlick: 200 binden Müslüman'ın imzası beni etkiledi

Konferansa katılan Amerika'nın Bulgaristan Büyükelçisi James Warlick de, Müslümanların Bulgaristan'daki ayrımcılıklarının sona ermesini ve Müslümanların kendilerinin kendi liderlerini seçme ümidini dile getirdi.
Müslüman toplum ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu aktaran Warlick, konferansın yapılması için 200 binden fazla Müslüman'ın imzasının bulunmasının kendisini etkilediğini vurguladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konferansa yolladığı kutlama mesajında, kendisinin Bulgaristan'daki Müslümanları ile ilgili gelişmeleri bugüne dek yakından takip ettiğini, bundan sonra da takip edeceğini bildirdi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Hasan Kamil Yılmaz, Diyanet Vakfı Genel Başkanı Prof. Doktor Mehmet Görmez’in kurultaya gönderdiği mesajı okudu. Prof. Dr. Görmez, mesajında, 73 milyonluk Türkiye'nin Bulgaristan Müslümanlarının birliğine verdiği desteğin altını çizdi.

Öte yandan Bulgaristan Yüksek İdare Mahkemesi tarafından "yasal Yüksek Müslümanlar Dini Şura Başkanı" olarak ilan edilen Nedim Gencev ise Sofya'da Park-Hotel Moskva'da düzenlediği ''rutin şura toplantısında'', başmüftü seçiminin yapıldığını bildirdi. BTA'nın konferans salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Gencev, yeni Başmüftünün, Haci Ali Bayraktarov olduğunu iddia etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS