Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
İKT Bulgaristan'a heyet gönderdi

İKT Bulgaristan'a heyet gönderdi

13 Şubat 2011

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Sofya'da düzenlenen Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Konferansına bir heyet gönderdi.

İKT'den alınan bilgiye göre, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu konferansa bir mesaj gönderdi. Bulgaristan'daki müslüman azınlığa hitaben gönderdiği mesajda İhsanoğlu, uzun süredir sürüncemede kalan Bulgaristan Müslümanları Konferansının nihayet düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İhsanoğlu, Bulgaristan'daki müslüman azınlığın yerleşik gelenek ve uygulamalara uygun olarak müftülerini seçim yoluyla tespit etmelerinin önemine işaret etti.

Genel Sekreter İhsanoğlu mesajında ayrıca, İKT'nin özellikle 1980'li yıllarda Bulgaristan'daki müslümanların durumunun iyileştirilmesi yönünde attığı adımlara dikkati çekti.

İhsanoğlu İKT Dışişleri Bakanları Toplantısına sunulmak üzere heyet tarafından hazırlanan raporun, Bulgaristan'daki Müslüman azınlığın karşı karşıya kaldığı sıkıntıların o dönemde dünya kamuoyu tarafında bilinmesine ve İKT üyesi ülkelerin Bulgaristan'daki Müslümanlara daha fazla yardımcı olmalarına imkan verdiğini de kaydetti.

Sofya'da daha önce İKT'nin mali katkısıyla satın alınan arazide İslam Kültür Merkezi inşa edilmesi amacıyla Bulgar makamlarına zamanında izin başvurusunda bulunulduğunu hatırlatan Genel Sekreter İhsanoğlu, konuya ilişkin projenin yerel makamlarca onaylanması yönündeki beklentisini dile getirdi.

İhsanoğlu, konferans sonucunda seçilmiş Başmüftü olarak görevini sürdüren Hacı Mustafa Aliş'in delegelerin büyük çoğunluğunun oyuyla yeniden seçilmesinden dolayı tebriklerini iletti ve konferansa binin üzerinde Müslüman delegenin katılmasının da da son derece sevindirici olduğunu ifade etti.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


BUL TURK ve MUSLUMAANLAR. 2011-02-13 21:29:31
IKT,Nin Bulgaristan Muslumaanlarin Basmú seçim Kurulayina Katilmasindan dolayi Tum Bulgaristan YurkU ve Muslimaan
Turkleri ve
diger
tum Muslumaanlari olarak buyuk Sevgiler ve Saygilarimizi beyan ediyoruz ve sizlerde kalblerimizin derinliklerinden mutluluklar duyuyoruz tebrikler ve SelamlarIYI KI VARSINIZ KARDESLERIM sizleri kutlariz sag olun vaar olun A llah sizlerden razi olsun.
H.Efendi 2011-02-14 11:24:05
Bu sitede Bulgaristan Müslümanları'nın 12. 02. 2011'de Sofya'da düzenlenen Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen Tüzüğü yayınlanması makbule geçer. Önceden teşekür ederiz.

Sofya'nın "Boyana" semtinde İslam Kültür Merkezi inşaa etme niyetiyle satın alınan 18.5 dekar arsanın imar durumu ve tasarımı üstüne bilgi verirseniz, minnettar oluruz.

Bu İslam Kültür Merkezi'nde Bulgaristan Türkleri'nin dil, tarih ve kültürü üstüne çalışmalar yürütülecek mi? Yoksa sadece Arapça ve Bulgarca ile mi yetinilecek! Konuktan bilgi istenebilir.

Ne yazık ki, biz yaşadıklarını pek hatırlamak istemeyen, kaybettiklerinin yasını tutmayan ya da bu işte çok çok geciken bir milletiz. Sofya'da kurulacak İslam Kültür Enstitüsü'nün öz tarihimize ve kültürümüze büyük önem vereceği ümidiyle bugünkü durumumuza kısaca değiniyorum:

Toplumumuz anadili Türkçeyi ancak halkın kullandığı ağazlar düzeyinde yaşatmaya çalışıyor. 50'li ve 60'lı yıllardaki Türk edebiyatına dayanan aydın dili Türkçemiz, göçlerden ve yasaklardan ölümcül yara almıştır. Devlet eliyle yetiştirilen Türk münevverler bunalıma göğüs gerememiş dağılıp ortalıktan kaybolmuştur. Son kriz (hem totaliter hem ekonomik) Türklerin çok büyük bölümünü köklerinde sökmüş, koca koca insan grupları yerinden yurdundan edilmiştir.
Bu açıdan tahlil edilirse, karımsar olmamız doğaldır. Sık sık kulağa gelen sözlerden süzülen gerçek şudur:

Gelecek diye birşey yok mu ne! Yaşanan an ya da gelecek ileriye doğru uzanan bir geçmiş. Anadil kültürümüz konusunda geleceğimizi hasta bir çocuk gibi kucaklayıp nitel değişiklere doğru birlikte taşimak zorundayız. Biz, kimlik yiyen, kimlik eriten ve kimlik yutan toplumdda yaşadığımız için, bugün elimizi, kolumuzu ve nihayet kafamızı yitirmemek için, her gün Türkçe bir gazete okumak, kitap açmak, çocuklarımıza anadillerinde masal okumak zorundayız.

Biz geleceğimiz bulanık ve belirsiz diye özümüzden vazgeçemeyiz. Bunu yaparsak, hepimiz için felaket olabilir. İtiraz edenlerin sözlerinde "Türk TV'ler", falan filan var. Unutmayalım, içinde kurt olan bir ağacın dışardan korunması mümkün değildir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS