Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Türklerinin Meseleleri Bursa’da Tartışıldı

Bulgaristan Türklerinin Meseleleri Bursa’da Tartışıldı

17 Şubat 2011

Bulgaristan Türklerinin meseleleri Bursa'da tartışıldı. Bal-Göç Başkanı Emin Balkan, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne girmesiyle birlikte etkin ayrımcılık yapan kişilerin iş başına geldiğini ve eski sıkıntıların tekrar başladığını söyledi.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) tarafından düzenlenen "Dünden Bugüne Bulgaristan Türkleri" isimli konferansta Bulgaristan'da yaşayan Türklerin meseleleri masaya yatırıldı. Ördekli Kültür Merkezi'ndeki konferansta konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın bugünkü nüfus yapısının oluşmasındaki en büyük faktörün, Balkanlar'da yaşayan Türklerin çektiği cefalar olduğuna işaret etti. Dündar, Bursa'nın bu sebeple bir göçmen şehri olduğunu ve nüfusunun yüzde 60'ının Balkanlar'dan gelen Türk'lerden oluştuğunu ifade etti. Şu ani Balkanlar'da durumun süt liman olduğunu kaydeden Dündar, "1984 öncesi yaşanan sıkıntılar belki unutuldu, bu demek değildir ki oradaki sıkıntılar bitti, önemli olan tarihe bakarak geleceği şekillendirmek. Bu yüzden BALGÖÇ'ü bu faaliyetinden dolayı kutluyorum" dedi.

Bulgaristan Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov ise, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin şu anki statülerini nasıl elde ettikleri hakkında bilgi verdi. Bulgaristan Türklerin haklarını elde etmelerinin tarihte verilmiş uzun mücadeleler sonunda olduğunu söyleyen Yalımov, Türklerin Balkan sahnesine Osmanlı Türk'lerinin bir parçası olarak çıktığını, Osmanlı'nın çekilmesinin ardından azınlık durumuna düştüğünü kaydetti.

Bulgaristan Türklerinin, haklarını kazanmak için çetin mücadeleler verdiğini anlatan Yalımov, "Bulgaristan Türkleri, haklarını en geniş olarak 1919 yılında 1. Dünya Savaşı'nda zafer kazanan devletler arasında imzalanan Nöyyi antlaşmasıyla elde etmiştir. 1925 yılındaki ek protokolle birlikte Bulgaristan Türklerine geniş haklar tanınmıştır" dedi.

Bal-Göç Başkanı Emin Balkan ise, Bulgaristan Türklerinin, tarihte yaşadıkları sıkıntılara rağmen yüzlerini güldüren gelişmeler olduğunu anlatarak, "89 öncesi hayal bile edemediğimiz gelişmeler oldu. Türk kimliğiyle başbakan yardımcısı, milletvekilleri, belediye başkanları gibi üst yönetimlerde görev almaya başladık. Bulgaristan Avrupa Birliği'ne girdikten sonra ise etnik ayrımcılığı savunan kişileri iktidarda gördük ve bunların uygulamalarıyla sıkıntılar tekrar başladı. Toplantımızın asıl gayesi bu noktalara dikkat çekmektir" dedi.

Konuşmasının ardından Balkan tarafından Yalımov'a plaket verildi. Konferansa Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Razgrad Milletvekili Ramadan Atalay, Hak ve Özgürlükler Hareketi Sofya İl Başkanı Timur Halilov, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Karadağ ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Refik Özen katıldı.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS