Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Nüfus sayımı sona erdi

Nüfus sayımı sona erdi

28 Şubat 2011

Bulgaristan'da iki aşamalı olarak yapılan 17’inci nüfus sayımı bugün sona erdi.

Milli İstatistik Enstitüsü (NSİ) tarafından gerçekleştirilen ve 1 Şubatta başlayan nüfus sayımının 9 gün süren ilk etabı internet üzerinden yapıldı. Sayımın 9 Şubattan bugüne kadar süren ikinci etabında ise yaklaşık 45 bin sayım görevlisi vatandaşların evlerini tek tek ziyaret ederek sayım formlarını doldurdu.

NSİ'den yapılan açıklamada internet üzerinden yapılan ilk etaba yaklaşık 3 milyon kişinin katıldığı bildirildi.

Sayıma katılmayanlara 120 leva para cezası uygulanacak. Bulgaristan'da 2010 Ocak ayı itibariyle nüfus 7 milyon 564 bin olarak tespit edilmişti.

Bugün sona eren nüfus sayımında vatandaşlara etnik kökenleri ile hangi dine mensup oldukları da soruldu.

Yanıtlanması zorunlu sorular arasında evlerdeki televizyon ve buzdolabı sayıları ile ısınma yöntemi ve evin dış cephe izolasyonu gibi konuların yer alması dikkat çekti.

Nüfus sayımının ilk sonuçlarının Nisan, nihai sonuçların ise Temmuz ayında açıklanması bekleniyor.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2011-02-28 19:43:21
4,5 milion vardir be ...

Yashasin yeni ROMAn Imperatorlugu....
Kara Ibrahim Aga 2011-02-28 21:03:31
Hamburger gizanlari belkim bilmez:

http://www.youtube.com/watch?v=SpeNcnSknRo&feature=related
Kara Ibrahim Aga 2011-02-28 22:07:00
http://www.youtube.com/watch?v=csfnKPdvo70&feature=related
fes 2011-03-01 09:19:23
Berk adında yazan bir arkadaş, katolikliğin reforme ola ola kendi kendine küçüldüğü gibi absurt bir fikri savunmuştu. Ona buna sıfatlar yapıştıracağına kendi pozisyonunu gözden geçirmelidir, çünkü yalan yanlış şeyleri iddalı bir tavırla söyleyip duruyor.

Max Weber, "Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu" kitabında de ki:

Kapitalizmin en önemli dinamik taşı Protestanlıktır
Protestanlıkta “Kişinin ödevi dünya nimetlerinden faydalanmak ve zenginliğini olabildiğince artırmak ve servetini sınırsızca biriktirmektir.”

Alman İktisatçı Prof. Dr. Werner Sombart ise, Kapitalist ruhunu, Weber’in tersine Yahudilikte aramıştı. Ona göre püritan ahlak yahudi ahlakından gelmektedir, protestanlar yahudilerin peşinden giderek onları taklit etmişlerdir.

Katolik Hristiyanlığın ve İslam’ın, Protestanlık ve Yahudiliğe olan Zıt Noktaları:

1- Katoliklkte ve islamda faiz haramdır,
2-Çileciliğin yüceltilmesi ve Öteki dünyanın ideal olarak gösterilmesi,
3-Katolikler, ortodokslar ve müslümanlar kültür ve tüketim konularında birbirlerine benzerler.
4-Katolik ve Ortodoks hristiyanlığın Armegedon savaşı gibi bir planı ve inancı yoktur. Katolik ve Ortodokslara göre şer güçler müslümanlar değil, sekülerizmdir.
londonstar 2011-03-01 10:18:19
evet ..
herkez etnik gruplara birşeyler söylüyor..
ya kim ne olursa olsun bu gidişte bg de İNSAN diye birsey kalmyacak .
LONDONSTAR 2011-03-01 10:22:57
Bakınız gecmişte Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altına girmiş olan tüm ülkelere iç cekişmeler devam ediyor. bu ülkelerden hiç birinin ekonomisi pozitif durumunda değil. Ezilen ceken hep insalar.
berk 2011-03-01 11:03:09
berk 2011-02-25 23:35:06

(Arabayı atların önüne koştun galiba? Kafa karışklığını gidermek için Max Weber'in "Kapitalizmin Ruhu ve Protestan Ahlak" kitabını öneririm.)

Bahsedilen kitap Martin Luther'in akılcılıkla davranıp Yahudilikteki piyasada bireyleri başarılı yada avantajlı hala getirecek Tevrat'taki ilkeleri yeni kurduğu mezhebine ekleyip, Katoliklik, Ortodoksluk ve İslam'daki ruhaniyetin, hayat hırsını reddetmenin, materyali ön plana koymayan yapısının yerine Yahudilikteki dünya ve materyal temelli mantığı ve anlayışı mezhebine kazandırmasını dolayısıyla bu anlayışın günümüz Orta ve Kuzey Avrupa sanayileşmiş zengin devletlerini nasıl ortaya çıkardığının felsefisini anlatır. Yalayıp yuttuk biz bunları için rahat olsun ....

Demişik efenim :)
berk 2011-03-01 11:06:58
Bu arada katolik kilisesinde hiçbir reform falan olmadı hepsi yalan katolik kilisesine karşı reform çağrısı yapan yüzde yüz katolik Floransa şehir devleti bundan dolayı işgal ettirilmedi, İtalya'nın üçte biri hala Papalık Kilise Devletine ait, İspanya'daki gibi Katolik Krallar Papalık iznyle taç giyiyorlar hala Katolik Kilisesinde 500'lerden bu yana sıfır değişim yani reform oldu bunu yalanlayanları fes'e hakaretten yargılayıp engizisyonda yaktırırım ona göre :)
fes 2011-03-01 20:33:23
Ne dediğin anlaşılamıyor ki, Filoransa'da patlak vermiş bir olayla hatalı bir saptamanı kapatmaya çalışıyorsun saanırım. Katoliklik reform geçirmemiştir bunu bil. Sadece, reddedilmez bilimsel gerçekleri geçikerek kabul etmiştir, o kadar.

Vatikan sınırlarına kadar gerilemesinin nedeni (siyasi güç manasında), protestan dünyasında kapitalizmin muazzam büyümesi ile katolik dünyasının güçten düşmesindendir.

Max Weber'i yalayıp yutmanı niye merak edeyim ki, o senin sorunun beni ilgilendirmez. Yalnız, yalayıp yuttuğun şeyin özeti de bir harika.Tıpkı kuman meselesi, Belarus'tan hava nakli, kazakçanın binnlerce yıl önce ulusal dil mertebesine çıkmış olması, Keltçenin dipdiri yaşamakta oluşu, 500 sene süren işgaller v.s gibi.

Bu dnilenlere yürekten inanan Menekşe adında bir baayanla, Özgür adınbir bay vardı, onlar da son zamanlarda görünmüyorlar. Neredeler acaba? Alkış kıyamet yapıp bazı insanları niye sevindirmiyorlar ki?
berk 2011-03-01 21:58:39
Haklısın kesinlikle haklısın Avrupa Birliği'nin ve bir ülkenin resmi dilini öldü sanan, sonra vazgeçip 17. yüzyılda ölmüştü iddiasını ortaya atan, İrlanda'nın yazılı tarihinin 7. yüzyılda başladığını sanan Keltlerinde İrlandaya 5. yüzyılda geldiğini keşfeden, Hiçbirzaman Kuman dilli olmamış yüzde yüz Slav Müslümanları çıtadanak Kuman, Bulgarları Peçenek yapan, Halifeliğin 86 yıl sonra falan kaldırılmadığını keşfeden, iki kitap okuyarak Sabetayların ensest ilişkilerle ilişkilendiren, Katolik Kilisesinin ve Papalığın 5. yüzyıldan buna değişmediğini sanan, Türkiye Türkçesini cumburdop Türki dillerin merkezine koyup, Kazakçayı, Kırgızca gibi ayrı, müstakil Türki dilleri Türkçe'nin şivezi falan zanneden, Türkiye Türkçesinin 5000 yıldır var olduğunu zannedip, Kazakçanın 50 yıl önce Stalin tarafından icat edildiğini zanneden, halkbilimci havalarına girip hadi bu halkların dilinde konuşalım deyince efemine gibi kuyruğunu bacağının arasına kısıran, günde beş vakit Ahmadius Doghanovich'ine tapan bugüne kadar kendi kadar salak hiçbir iddiası hakkında tek bir bilgi kırıntıyla kanıtlamayı bırak küçücük bir referans gösteremeyen bu andavalımıza bol alkış hadi lütfen ama!

Siz de alkışlamazsanız bir daha böyle salak iddialarda bulunmayıp bizi güldürmeyi ihmal edebilir salaklık dünyasının medarı iftiharına bu acıyı yaşatmayın:)

ALKIŞ!
fes 2011-03-02 01:15:48
Vay bizim arkadaş salak demiş ve bazı şeyleri kendince sandığımı zannetmiş. Mantıklı gerekçeler yerine sıfatlar yapıştırıyor ve bol bol ıkınmalar sergiliyor.

Mesela 1800'lerin başinda "Birlik yasası"ndan sonra ve özellikler 1842 senesinde İrlanda'da yaygın eğitimin başlamasıyla neler olduğunu kendi kendine sorsa bazı gelişmeleri görebilirdi. 1880'lere gelindiğinde neden uygarlığın ulaştığı tüm şehir ve kasabalarda ingiliz lisanında laflanıyordu? Böyle bir tabloya sağduyulu bir gözlemci kolaylıkla sizlere ömür denebilirdi. Doğrucu Davudun biri çıkıp itinayile yıkanmış bir yüze mikroskop tutarak "yüzde baya kir buldum ama" diye her zaman inadım inat yapabilirdi. Ona ne şüphe.

Uluslaşmanın ne demek olduğunu kavrayamayan bir dimağ Stalin yoldaşın Ortalık Asya'da böl yönet politikası uygulamadığını zanneder ve bu normaldir. Böyle biri bir yandan etimoloji sihirbazıyım diye böbürlenirken diyer yandan bir dilin aşama aşama nasıl oluştuğunu farkında değldir.

Neyse, bu tür arakadaşların da hayranları olması bir mucizedir. Savaş kabiliyeti olmayan Avusturya'lıların zafer duygularını tatmaları için tanrı nasıl italayn milletini yarattıysa, Özgürü ve Menekşe hanımı bazılarını sevindirmek için yarattı galiba.

Dünya boş değil.
berk 2011-03-02 11:41:40
Zavallı arkadaşım bahsettiğim konularda benle atışmak için en azından ilgili dillerde 2-3 cümle kurmayı öğren, dili öğren demiyorum 10 seneni versende öğrenemeyeceğin acı bir gerçek yok sende o kapasite sen sadece bir iki roman oku uydur salla bunlarla yetin mutlu ol daha yukarılara heveslenme yok abisi olmuyor buarada bütün tartışmalarımızda sunabildiğin referans olarak ufacık bir bilgi kırıntısı var mı? Ah yok be doğru sen sıkıldığında masanda oturduğun yerden tarih yazıyordun dimi sende benim bilgi olarak, kanıt oalrak sunduklarımı okuyacak, tercüme edebilecek, sonuç çıkarabilecek kapasite yok ama bak sayemde AB'nin resmi dillerindenm birini 2010 yılına kadar ölü sanıyordun olmadığını öğrendin birşeyler katıyoruz sana değerimi bil :) Arap kalpağı:)
fes 2011-03-03 00:30:58
Bilgi olarak ne sunuldu ki, hiç bir şey. Sade şişinmek, başka da bir şey yok. Bu çok açık. Sosyoloji, antropoloji, etimoloji bilmek lazım dendi, ama bilindiğine dair bir örnekçik bile sunulmadı.

Basit tartışma kurallarından bile haberdar olunduğundan şüpheliyim. Eğitim durumuna gelince, çok yetersiz ve sakat olduğu gün gibi ortadadır.

Yeterince açık verilmiştir artık. Daha fazla incitici olamamk için verilen açıklara girmiyorum.

Küfüre küfürle, hakarete hakaretle karşılık vermek benim tarzım değildir.
berk 2011-03-03 10:09:28
Avrupa Birliği Resmi sitesinden, İrlanda Dil Enstitüsünden, İrlanda Tarih Enstitüsünden, İrlanda Resmi İstatistik Enstitisünden, Kelt Dilleri Kongresinden ve tamamı resmi bilgiler sunulmuştur her konuda! bilen bilir!

Peki bugüne kadar hatta birtek dangalak iddian için hangi bilgiyi sunabildin resmi de demiyorum bilgi ya bildiğin bilgi kırıntısı? 0 adet miydi?

Karış taraf yüzde yüz resmi devlet sitelernin bilgilerini dökmesine rağmen kanıt sunamamış oluyor sen ise tek bir bilgi kırıntısı bile sunamamana rağmen dediklerini kanıtlamış oluyorsun

Eşeği dediği yere bağlayın

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS