Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Avukat-yazar Mustafa Bayramali ile baş başa

Avukat-yazar Mustafa Bayramali ile baş başa

03 Mart 2011

Kırcaali’nin ilk Türk asıllı avukatı Mustafa Bayramali 21 Kasım 1938 yılında Rodopların bağrında, Ardino (Eğridere) belediyesine bağlı Brezen (Halaçdere) köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini doğduğu köyde, Lise’yi ise Ardino kasabasında ikmal etti. Sofya Üniversitesinin Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İş hayatına gençlik örgütlerinde aldığı görevlerle başladı. Üç dönem Borovitsa (Çamdere) köyü Belediye Başkanlığına seçildi. Her ne kadar mesleğinine hevesli olsa da, Jivkov rejiminde Bulgaristan Kominist Partisine (BKP) onay vermeyince Türkler avukatlık yapamıyordu. BKP buna izin vermeyince Mustafa Bayramali, 15 yıl Kırcaali’de en büyük işletmelerden biri “Bentonit” şirketinde hukuk danışmanlığı yapmak zorunda kaldı.
Demokrasi döneminde yeni Avukatlık Yasasından yararlanarak Kırcaali’ de avukat olarak çalışmaya başladı.

Mustafa Bayramali avukatlığının yanı sıra, kaleme aldığı çeşitli yazılarla da ün yapmıştır.
Daha öğrencilik yıllarından öykü, fıkra, feyleton türlerinde Türkçe gazete ve dergilerde yazıları basıldı. Eserleriyle çeşitli edebiyat yarışmalarında ödüller kazandı. Bazı öyküleri Türkiye, Yunanistan, Romanya, Kosovo ve başka ülkelerde yayımlandı. Yazar yaşanmış olayları anlatan öykülerini “Şahin Yuvası” adlı kitabında toplayıp, okuyucularına sundu.

Avukat-yazar herkesi ilgilendiren konularda yasalara ilişkin Türkçe ve Bulgarca yorumlar yazdı.
Mustafa Bayramali halihazırda avukatlık mesleğine devam ediyor. Bölgenin ileri gelen Türkleri tarafından iyi bilinir, sevilir, sayılır, çünkü o kendisine başvuran herkese yardım elini uzatmaktadır. Fakat son 10-15 yıldan beri en çok boşanma davaları yürütmek zorunda kaldığını söylüyor. Bunu da şöyle açıklıyor: “Bulgaristan’ın Avrupa’ya açılması gençlere iş imkânları yarattı, fakat bu çok ailelerin parçalanmasına sebep oldu. Erkek eş çalışmaya gitti, iş buldu, çalıştı ve para kazandı. Hanımı çocuklarıyla burada kaldı ve bu ayrılık da iki eşin arasındaki aile bağlarını zayıflattı. Bu durum boşanma davaları sayısının artmasına sebep oluyor. Öte yandan böyle haller ailedeki çocukların terbiyesini kötü etkiliyor ve bu çocuklarda ömür boyu terbiye yetersizliği görülüyor. Bu tür olayların gelecekte çoğalma ihtimali var. Çünkü Bulgaristan’daki kriz, işsizlik, geçim derdini artırıyor ve çıkış yolu Batı’da iş aramakta bulunuyor”.
Buna bağlı olarak, boşanma davalarının çocuklara nafaka tazminatı ödenme durumu ortaya çıkıyor. Bununla ilgili dava sayısının bir hayli arttığı anlaşılıyor. Çünkü Sayın Bayaramali’nin ifadesine göre, boşanmış eşin çocuklarına nafaka ödemediği halde, mahkeme kararını icra etmek çok zor oluyor.

En çok başvurulan davalar arasında tarım arazilerinin iadesiyle ilgili olanlar da yer aldığını paylaştı. Mustafa Bayramali bu duruma da, “Eski TKZS (Tarim Emek Kooperatifi) zamanında vatandaşların toprakları devlet tarafından ellerinden alınmıştı. Demokrasi gelince Tarım arazileriyle ilgili yasa değişikliği kabul edildikten sonra, köylüler arasında toprağa karşı bir ilgisizlik oluştu. Daha sonra bu ilgisizlik giderildi, çokları topraklarını geri aldı. Bu iade esnasında Arazi Komisyonları tarafından hayli yanlışlıklar yapıldı. Bu yanlışlıkların giderilmesi için dava açılması gerekti ve bu tür davaların sayısı günden güne arttı. Ardından da mirasçılar arasındaki münasebetler kötüleşti“, diye izah etti.

Avukat Mustafa’nın en çok yürüttüğü davalar arasında mal mülk davaları bulunmakta. Bu konuda avukat, “Türkiye’ye göç ettikten sonra birçoklarının evleri burada sahipsiz kaldı. Kötü niyetli komşuları, hısım akrabaları kalan evleri kendi malı gibi kullanmaya başladılar ve on yıl geçtikten sonra da yasada ön gürülen zaman aşımı hakkından yararlanarak, bu evlere kendi adına tapu çıkarttılar. Evin gerçek sahibi dönünce elinde tapulu yeni ev sahibini buldu. Bu da mal mülk davaları sayısının artmasına neden oldu. Çünkü verilen tapu yalnız mahkeme kararıyla iptal edile bilinir” dedi.

Avukat Mustafa Bayramali son olarak çalışanların maaş alamama davalarında artış olduğunu dile getirdi.
Bunu da ekonomi krize bağlıyor. O, “Bölgede bir hayli işletme iflasa gitti, burada çalışanlar maaşlarını alamadı. Örneğin, “Bulfanko” Tekstil Şirketi, “Arda” Fabrikası gibi yerlerde çalışmış işçiler maaşlarını alabilmek için dava açmak zorunda kaldılar”, diye ifade etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS