Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de göçmenler milli mutfağını tanıttılar

Kırcaali’de göçmenler milli mutfağını tanıttılar

09 Mart 2011

8 Mart-Uluslararası Kadınlar Günü dolayısıyla Kırcaali Göçmen Bürosu ilk defa multikültür etkinliği düzenledi. Bu faaliyet Uluslararası Göç Teşkilatı’nın “Göçmenleri Bilgilendirme Merkezleri Zinciri” projesi esnasında mümkün oldu. Proje koordinatörü Petya Stoyanova, amacın daha önce Bulgaristan’da Sofya, Burgas ve geçen yıl da Plovdiv ve Kırcaali’de açılan Göçmen Entegrasyon Büroları’nın etkin faaliyete geçmesi olduğunu belirtti.

Arpezos otelinde gerçekleşen mutfak sergisine katılan Kırcaali’de yaşayan etnik toplulukları milli yemek örnekleri gösterdiler. Etkinlikte Kırcaali Belediyesinden genç uzman Boyana Petrova, “Kırcaali Karar Alıyor” Gelişim İçin Girişim Derneği yönetiminden Rositsa Georgieva yer aldılar.

Kırcaali Göçmen Bürosunda koordinatör olan Sneja Bodurova katılımcıları selamladı ve kadınların bayramını kutladı. O, göçmenlere Bulgar böreği ikram etti.

Türkiyeli Gülnihal Berker mutfak sergisinde mercimek köfte ile kıymalı börek, Rusyalı Tamara ise iki Rus salatası tanıttılar. Koreli In Djın’ın gösterdiği su yosunuyla yapılan suşi yemeği büyük ilgi gördü, yerli medya temsilcileri yapılışını öğrenmekte zorlanmadılar, tadına doyamadılar.

“Vladimir Dimitrov-Maystora” Lisesinin genç yetenekleri Bilyana ve Sıla Osman şarkı, delikanlılar ise break şov gösterisiyle mültecileri selamladılar. “Dimitır Madjarov” Trakya Derneği folklor ekipleri mültecilere hitaben Bulgar halk türküleri söylediler, hora oynadılar. Koreli In Djın de onlarla birlikte “Sednalo e core dos” türküsünü okudu, seyircileri duygulandırdı.

Kırcaali’de yaklaşık dokuz milliyete mensup göçmen bulunuyor. Şehre Türkiyeli, Koreli, Çinli, Rusyalı, Ukraynalı, Moldovalı, Avustralyalılardan sonra en son Amerika Birleşik Devletler’inden Bırgıs ailesi geldiği açıklandı. Göçmenler sayısında çoğalma eğilimi görülüyor. Kırcaali bürosunu ziyaret edip etkinliklere en çok devamlı ikamet eden göçmenlerin katıldığı açıklandı. Uzun süreli bulunan sakinlerin de ilgisi belirtildi.

Geçen yıl büro gönüllü Bulgar Dili eğitimi gerçekleştirdi. Bu yıl ise göçmenlerin ilgilerine göre kulüp kurulacak. Göçmen Bürosu 22 Mart için ilk defa bahar karnavalı düzenleyecek.Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS