Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Filibe’de Agra Tarım Fuarı açıldı

Filibe’de Agra Tarım Fuarı açıldı

10 Mart 2011

Filibe kentinde düzenlenen 20. Uluslararası AGRA Tarım Fuarı açıldı.
Toplam 24 ülkeden firmaların katıldığı fuarda, Yunanistan ve Arjantin ile birlikte Türkiye'nin 7 standı büyük ilgi gördü.

Fuarın açış konuşmasını yapan Tarım ve Gıda Bakan Yardımcısı Tsvetan Dimitrov, yabancı firmaların büyük ilgi gösterdiği fuarın Bulgaristan'ın ekonomik krizden çıkmaya başladığını gösterdiğini söyledi.

Fuarda, son teknoloji ürünü çok fonksiyonlu makinalar, bio tarım ürünleri, yeni yaş meyve ve sebze türleri tanıtılıyor.

Filibe Fuarı Basın Merkezi'nin açıklamasına göre AGRA'nın en aktif katılımcıları arasında olan Türkiye, kurulan 7 stand ile etkin bir temsil sergiledi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Genel Sekreteri Tayfur Çağlayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki tohumculuk sanayinin son 5 yılda ''önemli bir potansiyel'' yakaladığını söyledi.

Çağlayan, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerine yönelik aktif bir ticaret politikası izleyen Türkiye'nin uluslararası alanında da prestinin arttığını belirtti.

Damla sulama alanında faaliyet gösteren bir firmanın genel müdürü Nuri Göktepe de Türkiye'nin geliştirdiği başarılı teknolojileri ile uluslararası piyasaya sürdüğü damla sulama sistemlerinin, tarım sektöründe su ve gübre kullanımında yüzde 50, elektrik kullanımında ise yüzde 40 oranında tasarruf sağladığını söyledi.

Fuar süresince, tarım ve çiftçilik sektöründeki dünya bilim enstitülerinin sürdürdüğü bilimsel çalışmalar, gıda ve beslenme güvenliğine ilişkin alınabilecek önlemler, sağlıklı biyolojik tarım çalışmalar, yaş sebze alanındaki modern teknolojiler, Bulgaristan'daki hayvancılık sektörünün sorunları ve tarımcılıkta kullanılan makine sanayinin gelişmesi alanında yuvarlak masa ve seminerler düzenlenecek.

20. Uluslararası AGRA Fuarı 13 Marta kadar sürecek.


Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS