Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Perperikon ve Tatul’un restorasyonu için birer milyon Leva verildi

Perperikon ve Tatul’un restorasyonu için birer milyon Leva verildi

10 Mart 2011

Dün akşam Sofya Milli Tarih Müzesinde gerçekleşen görkemli bir törende Başbakan Boyko Borisov, Maliye Bakanı Simeon Dyankov’un söz verdiği Trak kalesi Perperikon ve Orfeus Tatul Tapınağı restorasyonu için her ikisine bir milyonluk çekleri imzalayıp verdi. Standart gazetesinin gerçekleştirdiği “Bulgaristan’ın On Harikası” kampanyasında Kırcaali bölgesindeki iki tarihi yer ikinci ve dördüncü olmuştu. Bulgaristan’ın ilk on kültür mirasını koruma ve imarı için Mali Bakanlığı 10 milyon Leva para sağlıyor. Fakat bu mali yardımı alabilmeleri için, belediyeler bu yerlerin turist celbedici olabilmesi için restorasyon ve konservasyon etmek için gereken paraları hesaplayıp bütçe ve proje hazırladılar.
Törene Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Yerel Meclis temsilcileri, Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla ve Yardımcısı Erol Mehmed, Momçilgrad Belediye temsilcileri ve Kırcaali valisi İvanka Tauşanova yer aldılar.
Törene Perperikon ve Tatul’un araştırmacısı arkeolog Prof. Nikolay Ovçarov, asistanı arkeolog Daniela Kodjamanova ve Kırcaali Bölge Tarih Müzesi Müdürü Pavel Petkov katıldılar. Etkinlikte birçok bakan, Meclis ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, iş adamları, yabancı devlet elçileri, valiler, belediye başkanları ve aydın kişiler bulundular.
“Standartnews” gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Slavka Bozukova, kampanyanın her yıl düzenleyeceğini bildirdi, 9 Mart'ın ise bir nevi Bulgaristan Harikalar Gününe dönüşeceğini ifade etti.

Kaynak: Dün akşam Sofya Milli Tarih Müzesinde gerçekle#


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS