Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Devlet kanalındaki 5 dakikalık Türkçe haber tartışma konusu oldu

Devlet kanalındaki 5 dakikalık Türkçe haber tartışma konusu oldu

10 Mart 2011

Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda (BNT) her gün 5 dakika süreyle yayımlanan Türkçe haber programı yine tartışma konusu oldu.
BNT'de açık oturum programına katılan BNT Genel Müdürü Boyko Stankuşev, Türkçe haber programının yasaklanması için ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi tarafından yürütülen kampanyanın şekil olarak yanlış olduğunu söyledi. Konunun tamamen hukuki olduğunu belirten Stankuşev, "Sorunun çözümü parlamentodadır. İlgili yasa değişmedikçe biz yayını kaldıramayız" dedi.
Bugaristan'ın Uluslararası Azınlık Hakları Çerçeve Anlaşması'nı imzaladığını hatırlatan Stankuşev, Türkçe haber programının kaldırılması konusunda hukuk dışına çıkmanın ülke için büyük bir skandal yaratacağı uyarısında bulundu.
Programa konuk olarak katılan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin parlamento grubu başkanı Prof. Stanislav Stanilov ise BNT'nin özel değil, ulusal devlet kanal olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde resmi dil Bulgarca olduğuna göre yayın programında Türkçe'nin hiçbir yeri yoktur. Türkçe haberlerin yeri bölgesel TV yayınlarıdır" dedi. Stanilov, BNT'de Türkçe haber programının zaman kaybedilmeden yayından kaldırılması gerektiğini öne sürdü.
İktidardaki GERB partisinin kurduğu azınlık hükümetini parlamentoda destekleyen ATAKA lideri Volen Siderov 3 Martta yaptığı açıklamada, Başbakan Boyko Borisov'a Türkçe haber programını yayından kaldırılması için 14 gün süre vermişti. Siderov'un girişimiyle ayrıca BNT binası önüne 14 günlük sürenin geri sayımını gösteren bir saat yerleştirilmişti.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS