Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan ilaç piyasasında eksik 35 ilaç yeniden sağlanacak

Bulgaristan ilaç piyasasında eksik 35 ilaç yeniden sağlanacak

15 Mart 2011

Sağlık Bakanlığından verilen bilgiye göre, ülkede son dört yıl bulunmayan 35 tür ilacın yeniden eczanelerde satışa sunulacağını müjdeledi. Bu ilaçlar, kanser, hematolojik, kalp damar hastalarına, epilepsi ve zehirlenme gibi sağlık sorunu yaşayanlar için üretilmiştir. Bu ilaçlar Bulgaristan ilaç piyasındanda eksik, çünkü satış miktarı yeterli seviyede değil. Ulusal tıp danışmanlarının verilerine göre, yılda bu tür ilaçlardan gereksinim 20-30’den 3-4 bin pakete kadar erişiyor. Bu ilaçların bir kısmı pozitif listesinde kayıtlı değil, bir kısmının ise kullanımı serbest, fakat hiçbir eczacı tarafından ithal edilmiyor. Bu sebepten dolayı yıllardır hastalar böyle ilaçları kendi imkanları ile yurt dışından sağlamak zorunda kaldılar.
Bulgaristan’da en büyük distribütör olan “Sofarma Trading” bu ilaçların 30’unu sağlayacağını garanti ediyor. Çünkü Sağlık Bakanlığı 2 Nolu Talimatnamesiyle kullanma listesinde kayıtlı olmayıp, tedavi merkezlerinde eksik olan ilaçların ülkeye ithalatına izin veriyor.
Sağlık Bakanlığı diğer 5 ilaçtan ikisinin eczanelerde bulunmaları için kullanma listesinde yer almasına yardımcı olacağı, üreticilerle görüşmelerden sonra kalan üç ilacın da tedariki mümkün olacağı belirtiliyor. Pozitif listesinde yer alan ilaçların herhangi birisinin satılışına son vermek isteyen üreticiler bunu iki yıl önce bakanlığa yazılı olarak bildirmelidir.
Bu istemlere, Tıbbi İlaç Ürünleri Yasasında yer verilecek. Aynı zamanda üretici, bu dönem esnasında ülkede bu ilaçtan ihtiyaç duyulduğu kadar miktarda sağlaması gerekiyor. İki yıl süre geçtikten sonra üretici ilacı pozitif listesinden silmesi gerekiyor. Eğer bunu yapmazsa, ilacın ithalatı sağlanması için bu otomatik yapılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS