Künye E-gazete
 
KIRCAALÝ HABER
 15 YAÞINDA
DÖVÝZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arþiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kýrcaali
Rodoplar’ın şairi Habibe Hasan

Rodoplar’ın şairi Habibe Hasan

19 Mart 2011

Şaire Habibe Hasan, 20 Aralık 1953 yılında Kırcaali’ye 9 km olan Kösevo köyünde soğuk, hırçınlı, boralı, karlı tipili bir günde ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğretimini köyünde ve Boyno’da, daha sonra Gabrovo şehrinde tekstil lisesinde okudu. 1974 yılında Kobilyane köyüne evlendi. Erkek ve kız olmak üzere iki evlat sahibi oldu. Şimdi üç kız çocuğu torununa sevinmekte. 1980-85 yılları arasında Kobilyane’nin kütüphanesinde halka hizmet verdi. 1995 yılına kadar kadar Boyno muhtarlığında sekreterlik yaptı. 2000 yıllarında Boyno’da bulunan Milli Gelirler Dairesi şubesinde çalıştı. Sonraları Kırcaali Belediye Otogarında kasadarlık görevinde bulundu. 2005 yılından bu yana “Merasim Faaliyetleri” Belediye şirketinde organizatör olarak çalışmaya devam ediyor.
Şaire çocuk yaştayken ilk şiirine ilham almasına babası sebep oluyor. Çünkü babası daha 15 yaşındayken, babasıyla birlikte 1938 yılında ulu Atatürk’ün cenaze merasiminde bulunuyor. Habibe, babasının anlattığı bu olaydan çok etkileniyor. Öyle ki, Atatürk ve ileri gelen Türk aydın ve düşünürlerine adanan uyaklı şiir dörtlükleri yazmaya başlıyor.
Habibe Hasan 1967 yılında 7 sınıftayken, babasına ayak uydururcasına Bulgarcadan Edebiyat hocası Katya Ognyanova’ya sevgisini, saygısını göstermek için Bulgarca iki dörtlük şiir yazıyor. Adı “Na moyata uçitelka”. Şu anda Plovdiv’te yaşayan sevgili öğretmeniyle hala irtibatı devam ediyor. Dostluk ilişkileri ikisinin de çocuklarına yansımış durumda.
1968’den sonra “Halk Gençliği”, “Yeni Işık” gazetelerin ve dergilerin düzenlediği, çeşitli şiir yarışmalarına katılmaya başlıyor ve çoğu defa birinciliği kazanıyor. 1978 yılında Varna’da Bereket ve Gençlik Şenliğine katılıyor, “Jenata dnes” dergisine bir yıl abonelik ödülü alıyor. O sıralarda genç şaire Rus klasiklerini okuyor. Varna’da Rus grubunda yer alan Lüdmila ile tanışıyor. Onunla edebiyat ve şiir üzere geliştirdiği sohbetlerle dostlukları pekişiyor, Rus edebiyatına ilgisi artıyor.
Habibe Hasan 21 yaşında Kobilyane’ye evlenince, Şefket Efendi diye bilinen rahmetli kayınpederi Şefket Ahmet’in etkisiyle Türk ve dünya edebiyatını tanıyor, kalemini güçleştiriyor.
Kayınpederi Şumnu Nüvvap Okulundan mezun olunca, Kırcaali Türk Pedagoji Okulunun ilk Türkçe hocası oluyor. 20 yıl Kobilane’den şehre yaya gelip, öğretmenliğe devam ediyor, bölgedeki Türk aydınlarını yetiştiriyor. Şefket Efendi, Medrese kapanınca 1960’dan 1976 yılına kadar Kobilane’de öğretmenlik ve eğitmenlik yapıyor. 1996 yılında dünyaya gözlerini yumuyor ve ozan Niyazi Hüseyin Bahtiyar’ın “Balkanlarda Türk Ünlüleri” adlı kitabında hakkıyla yerini alıyor.
Habibe Hasan’ı Şefket Efendi edebiyat, felsefe, etik, tarih, coğrafya vs. bilim alanlarında yetiştiriyor. Şaire dünya klasik edebiyatını ondan öğreniyor, Fåderiko Garsiya Lorka’yı ondan duyuyor. Ayrıca kayın pederi kendisine çok değerli bir miras, 50 ciltlik kütüphane bırakıyor.
Habibe Hasan’ın 2001’de ilk Türkçe şiir kitabı çıkıyor. Adı “Gönül Yaprağı”, 2003’de ise Bulgarca “Nad predela”. Her iki kitapta da şiirlerden başka, şairin yaşadığı bazı önemli olaylar üzere düşünceler içeren yazıları yer alıyor. En son 2005’de “Şafakla Gülebilsem” adlı şiir kitabı yayınlanıyor.
Habibe Hasan en çok doğa olaylarını kaleme alıyor ve diyor ki, “Bana güneşim, yollarım, esen rüzgarım, kır çiçeklerim, gurubum, gökyüzüm, yağmurum ilham veriyor. Ayrıca insanlar arasında görülen barış, hoşgörü, insanlık, kardeşlik, adalet, doğruluk, güzellik gibi değerler bana ilham kaynağı oluyor. Biri 15, diğerleri 7 ve 4 yaşındaki torunlarıma bakınca tüm çocukların geleceğini düşünüyorum ve şiire esinleniyorum. Onlar şiir okuyup, şarkı söylediklerinde, böyle güzellikler ifade ettiklerinde, bana hayata güzel tarafından bakmama yardımcı oluyorlar. Anılar, güzel duygular yaşamaya değer. Bütün çocukların ve hepimizin hayatı güzel olsun istiyorum. Hayat, duyguları paylaştıkça güzel.”
Habibe Hasan, insanlık değerlerinin geleceğe taşınması için muhafaza edilip, genç nesillere aşılanması gerektiğini düşünüyor. Rodopların şairesi, “Fakat bir Türk olarak, çocukluğumuzdan bildiğimiz dünyaca ünlü Türk şair ve yazarları da gençlere tanıtmak bizim borcumuzdur. Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Reşat Nuri Güntekin, Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli, Orhan Kemal ve daha nice nice ünlü isimler nasıl beynimize çakılmışsa, gençler de onları bilmeli tanımalı. Çünkü bu aydınlar olmasaydı, biz Türkçeyi sevemezdik, Türk şiiri gelişemezdi. Edebiyat okumadan Anadilini doğru dürüst öğrenmek imkansız. Dolayısıyla gelenek ve göreneklerimizi yaşatamayız, kültürümüzü geliştiremeyiz. Böylece bir millet olarak hiçbir yere varamayız” diye kendi düşüncelerini paylaştı.
Habibe Hasan, Kırcaali Haber gazetesi aracılığıyla genç okurlarına şu mesajı verdi: “Okuyun, okuyun, okuyun ve yine okuyun, çünkü hayatta her şey okumakla kazanılır. Her gün bir şey okumak, yeni bir şey öğrenmek demek, ileriye gitmek demek.”

Ruhumla konuşma

Bu gece de
dün gece gibi,
içimde garip bir yaşantı.
Korku dolu rüyalar
umutlarımı parçalıyor.
Gece ruhumu çırılçıplak soymuş
ince ince sorguluyor.
Yollar, arzular, evler
perde perde uyanıyor,
şafak söktü sökecek.
Ben nereye gitmekteyim?!...
Oysa gece dün gece gibi,
Kabus kesilen rüyalar
İçimde derin bir sancı
hayallerimi parçalıyor.
Bir bir sönüyor yıldızlar
Gökte ay pare pare
Gece ruhumu yargılıyor
Ruhum geceye rehin
sabahı bekliyor biçare.
Şafak söktü sökecek…
….Yoksa ben
Hakim önünde miyim?....

--------

Bahar korkusu

Beklemekten usandım
Ölüm mü, yaşam mı - hep bir.
Çünkü biliyorum
Yine akşam rüzgarıyla gelecek
Baharı müjdeleyen gecelerde
Öten cır cır böcekleri.
Korkuyorum
Bıkacağım baharı beklemekten.
Yorulacağım, biteceğim
Umutlarını geleceğin
Korkuyorum
göremeyeceğim.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS