Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Balkanlar’da Pomak Türkleri konusu ele alındı

Balkanlar’da Pomak Türkleri konusu ele alındı

21 Mart 2011

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) ile Osmangazi Belediyesi’nin işbirliğinde yapılan “Balkanlar’da Pomak Türkleri” isimli konferans Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Hayli yoğun katılımın olduğu konferansta açılış konuşmasını yapan BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Pomakların Türk milletinin kendisi olduğunu belirterek, yapılan konferansın ülkemizde konuyla ilgili oluşan ilgisizliğin önüne geçmek ve bir nebze olsun bu boşluğu doldurmak gayesi taşıdığını vurguladı. BAL-GÖǒün Balkanlar’da faaliyet gösterirken sadece Oğuz Türkleriyle ilgilenmediğini ifade eden Balkan, Derneğin Pomak Türkleri konusuna özel önem verdiğini söyledi.

Balkanlar’daki Pomak Türkleri konusunu tarihsel değerlendirmelerin ve istatistikî verilerin ışığı altında çeşitli alıntılarla anlatan Prof. Dr. Hüseyin Memişoğlu, Pomak Türklerinin Balkan Türklüğü’nün bekası için büyük önem taşıdığını belirtti. BAL-GÖǒün ev sahipliğinde, böylesi bir dost cemiyetle hemşerileriyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten akademisyen Memişoğlu, Pomak Türkleri konusunun kısa süreli bir konferans konusu olamayacak kadar derin bir konu olduğu ifade ederek konuyla ilgili olarak araştırmaların artırılması gerekliliğinin altını çizdi.

Konferansta “Balkanlar’da Pomak Türkleri” isimli yapıt da tanıtılırken, yazar Memişoğlu okurlarına kitabı imzaladı. Yurtdışından katılan misafirlerin yanı sıra, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Paşmaklı İl Teşkilatı’ndan parti yetkilileri de salonda yerlerini aldı. STK ve siyasi partilerin çok sayıda yöneticisi ile bürokratlar ve BAL-GÖÇ üyeleri de konferansa katıldı.


BAL-GÖÇ Bülten Komisyonu

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS