Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başkan Hasan Azis, söz verdiği “seyyar basın toplantısını” gerçekleştirdi

Başkan Hasan Azis, söz verdiği “seyyar basın toplantısını” gerçekleştirdi

23 Mart 2011

Birkaç ay önce otobüs ehliyeti alan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bugün basına söz verdiği “seyyar basın toplantısı” gerçekleştirdi. Bunu yerli basın temsilcilerinin yolcu ettiği bir otobüsün sürücülüğünü yaparak, Belediyenin gerçekleştirdiği bazı projeleri yerinde göstererek yaptı. Hasan Azis, “Belediye Başkanı olan çok otobüs şoförü var, ama otobüs şoförü olan çok az Belediye Başkanları var. Otobüs sürme ehliyeti alma fikri gelişi güzel değildi. Bunu en az üç sebepten dolayı yaptım. İlk önce seyyar basın toplantılarını devam ettirmek için tüm gazetecilerinin alacağı bir otobüse ihtiyaç doğdu. Başka sebep benim arkadaşım Papaz Petır Garena, ki ondan gelecek her türlü sürprize hazır olmam lazım. Belli mi olur, bazen Arda nehrine birlikte otobüsle gidebiliriz. Üçüncü sebep de, bilindiği gibi belirli dönemlerde belirli yolcuların belirli yere belirli amaçla götürülmesi gerekiyor. Bu varyanta da hazırlıklı olmak istedim. Vatandaş taşımanın yurtiçinden veya yurt dışından olup olmayacağını tam olarak söylemiyoruz. Son olaylar böyle uygulamanın yurt içinde belirli noktadan belirli noktaya gruplar taşınarak etkin olduğunu gösteriyor. Bu şekilde doğru taşıt aracıyla doğru insanların taşınmasını garanti etmek istedik” dedi. Belediye Başkanı, otobüs sürmesinin hedeflediği bir şeyi yerine getirdiği mesajını verdiğini açıkladı.

Otobüs turu esnasında gazeteciler ilk önce yeni yapılan 4 kilometre 300 metre uzunluğundaki katı atık deposunun çevre yolunu gördüler. O Gluhar köyünden başlayarak, deponun bulunduğu yere kadar uzanıyor. Başkan, “Bu yol bizin için çok önemli ve bu sebepten dolayı bakanlığın para sağlanması için kamuoyunun baskısını kullandık. Çünkü daha önce ağır kamyonlar Gledka ve Gorna Gledka semtlerinden geçiş yapıyorlardı. Bu problem Kırcaali Belediyesi ve şehrin bu kısmında yaşayan vatandaşlarla birlikte Çevre ve Su Bakanlığına yapılan bir ziyaretten sonra çözüldü” diye belirtti. Önceden teknik projesi hazır olan yolun inşası bakanlıktan 2 490 000 leva sağlanınca yapıldığı anlaşıldı. Başkan yedi belediyeden gelen ağır kamyonların artık bu yolu kullanmak zorunda olduklarını söyledi.

Dönüşte gazeteciler Gorna Gledka’da genişletilen bir sokağı gördüler. Başkan bu projeyi başlatmak için 4 yıl uğraştıklarını söyledi. Çünkü ahalinin avlularında bulunan yer vermekten çekindiği ortaya çıktı. Fakat belgeler onların yol içine girdiklerini ispatlanmış durumda.

Daha sonra Hasan Azis, Gorna Gledka içinde bulunan bir dereye kurulacak küçük park yerini tanıttı. Başkan, “Bu yeri halkın kullanabileceği hale getirerek değerlendirmek istedik” dedi. Buranın önümüzdeki iki üç yılda Gledka ve Gorna Gledka sakinlerine hizmet verecek güzel bir parka dönüştürüleceği belli oldu. Buradaki kanal üzerine birkaç köprü, park içine birkaç çocuk alanları, çeşme, geçitler kurulacağı dile getirildi. Adının bu semtlerin sakinleri arasında yapılacak anketle verileceği bildirildi.

Seyyar basın toplantısı, Avrupa Birliği tarafından “Bölge Kalkınma” programınca finanse edilen Kırcaali Ençets yolunda gerçekleştirilen heyelanın güçlendirme projesi yerinde devam etti. Daha sonra Kırcaali GERB milletvekili ve Meclis üyelerinin aşırı endişesi sayesinde uzun zaman siyasi sorun yaşatan Sanayi Ürünler Pazarı ziyaret edildi. Başkan, Üreticiler Pazarından Yunan ithalatı birkaç kilo çilek aldı ve basın temsilcilerine ikram etti.

Hasan Azis’in sürdüğü otobüs en son kuruluşuna yeni başlanılan dev Kırcaali Arpezos Parkı’nda durdu. Başkan basına burada bulunduğu furgonunu gösterdi.
Belediyenin artık dördüncü kez verdiği seyyar basın toplantılarının devam edeceği haberini verildi. Diğer otobüs turların küçük yerleşim yerlerinde olabileceği anlaşıldı. Otobüs aracılığıyla Kırcaali Belediyesinin uluslararası faaliyetlerinin de basına yansıtılabileceği söylendi. Başkan, “Komotini’nin (Gümülcine) Bölge Kalkınma Kurulunun bir etkinliğine davetliyiz ve oraya hep birlikte gidebiliriz. Vaat gibi algılanabilir ama daha ilerde “kanatlar üzerinde” /havada/ basın toplantısı yapabiliriz” diye geleceğe dair fikirler açıkladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS