Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ençets yolundaki heyelan bölgesinin güçlendirilmesi için daha 257 bin leva gerekiyor

Ençets yolundaki heyelan bölgesinin güçlendirilmesi için daha 257 bin leva gerekiyor

24 Mart 2011

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis basın temsilcilerini bizzat kendisinin sürdüğü otobüsle Kırcaali-Ençets yolundaki heyelan bölgesinin güçlendirildiği yere götürdü. Burada Başkan, heyelan bölgesi tamamen güçlendirilmesi için daha yaklaşık 257 bin leva para gerektiğini açıkladı. Bu paraların yol kısmının aşağı yukarı ortasında bulunan toprak kayması oluşan 300 metrelik bir yerin güçlendirilmesiyle ilgili bir proje için kullanılacağı anlaşıldı. Yolun diğer kısımları 1 milyon değerindeki proje esnasında güçlendirilmiş durumda bulunuyor. Söz konusu bu yerin güçlendirilmesi için teknik proje hazır, fakat onun üzerine yapılan çalışmalar inşaat yapısına mahkeme prosedürü uygulanıp, Rekabeti Koruma Komisyonu tarafından bakıldığı için geç kalmıştır. Kırcaali Belediyesinin, “Bölge Kalkınma” programınca aday olduğu projenin değeri yaklaşık 1 milyon leva. Hasan Azis, Mimarlık, İnşaatçılık ve Ölçme Üniversitesinin “Zemin Mekaniği” Bölümünden ileri gelen uzmanlar da projeyi bağımsız olarak değerlendirdiklerini ve icrası ile kalitesi bakımından pekiyi notu verdiklerini belirtti.
Başkan, nehir yatağı yanında bulunan yerin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Şimdi orada set duvar misali kayalar dizili. Başkan, bu duvarın barajdan suların sızmaması için yapıldığını izah etti, çünkü bunun Ençets yolu altındaki yeraltı suları düzeyinin yükselmesine sebep olduğunu dile getirdi.
Heyelan oluşan bu yol, Kırcaali merkezini 20 köy ve mahallelerle bağlantı kurmasını sağlıyor.
Hasan Azis, “Heyelan güçlendirilse de, bir köprü yapmayı da düşünüyoruz. Proje iki varyantlı, teknik kısmı hazır. Birisi Kırcaali-Krayno selo veya “Vızrojdentsi” semtinin heyelana yakınında bir yerle bağlantı kurmasını öngörüyoruz. Yaklaşık 6 milyon leva tutacak. Devletin bu parayı sağlama gücü var” dedi.
Başkan böyle bir köprünün kurulmasıyla Kırcaali’nin hakkıyla “Köprüler Şehri” olarak nitelendirilebileceğini ifade etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS