Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
2012 yılından itibaren sadece 1.derece çiftliklerden süt satın alınacak

2012 yılından itibaren sadece 1.derece çiftliklerden süt satın alınacak

04 Nisan 2011

Belediye Tarım Müdürlüğü ve Gıda Güvenliği Ajansından uzmanlar, Şiroko pole köyünde görüştükleri çiftçileri 1Ocak 2012 yılından itibaren taze sütünün sadece birinci derece çiftliklerden satın alınacağını uyardılar. O zamana kadar çiftliklerde elektrik ve su tedariki, sütü toplamak için özel ayrılmış bir yer olup, bütün istemlerin yerine getirilmesiyle Avrupa standartlarına göre yenilenmeleri gerekiyor. Uzmanlar bunun için çiftçilere Kırsal Bölgeleri Geliştirme Programında bulunan hayvan çiftliklerini modernleştirme şemasından yararlanmalarını önerdiler. Kırcaali Belediyesinde şu anda sadece 5 çiftlik birinci dereced olarak değerlendirilmiştir.
Şiroko Pole’deki görüşme, Vali İvanka Tauşanova ve İl Tarım Uzmanlar ve Konsültasyon Kurulu’nun girişimiyle gerçekleştirilen bölgede çiftçileri bilgilendirme kampanyası çerçevesinde yapıldı. Uzmanlar, köylülere avantajlı bölgede bulunan çiftçilerin ve 49 adete kadar hayvanı olanların mali yardım alma hakkına sahip olduklarını anlattılar. Ayrıca hayvan sahiplerinin sürülerini zamanında güncelleştirmeleri şarttır. Süt satan çiftlikler veteriner ve gıdaları denetleme kurumundan sıkı denetime maruz kalacaklar.
Görüşmeye katılanlar, uzmanlara, nasıl belediye arazisi alabileceklerini, çiftçilere neden öncelik tanınmadığını, vergi bildirimlerin süresini, emeklilere kolaylıklar olup olmadığını ve 2007-2009 referans dönemi için tütüne verilen ulusal mali yardıma nasıl aday olacaklarını sordular. Uzmanlar en çok çiftçilere, dönüm başına ödeme şemasına aday olurlarken arazilerde örtüşme olmamasına dikkat etmelerini uyardılar. Çünkü örtüşme tespit edildiğinde para cezası kesiliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS