Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Şap hastalığı, kuzu fiyatlarını düşürüyor

Şap hastalığı, kuzu fiyatlarını düşürüyor

06 Nisan 2011

Ulusal Besiciler Derneği Başkanı Boyko Sinapov basına yaptığı açıklamada, şap hastalığının, Paskalya bayramı için satılmaya hazırlanan kuzuların fiyatlarını düşürdüğünü belirtti. Kırcaalili besicinin ifadesine göre, veterinerlerin hala son veremedikleri salgın, bu yılki kuzu pazarını oldukça olumsuz etkileyecek.
15 gün önce bir kilo canlı kuzu eti 6 levaya satılıyordu ve bu fiyata besiciler malını satmayı umuyorlardı. Fakat şap hastalığından dolayı sınırlamalar getirilen yedi ildeki mezbahalardan besicileri sıkıştırmaya başladılar ve hayvanlarına daha düşük fiyat belirliyorlar.
Yedi ilden hayvan bakıcılarının yurt içine ve dışına mal ihraç etmeye hakları yok, çünkü hayvanlarda görülen en ağır hastalıklardan biri olan şapın yeni ocakları belirmiştir, bu ise ağır ekonomik kayıplara yol açıyor.
Sinapov, “İnsanların yasak getirilen bölgelerin dışına hayvan ihracatına hakları yok.
Sadece il içinde lisanslı mezbahalar et satma hakkına sahipler. Fakat mezbahalar tekel yaratıp, fiyatları düşürüyorlar” diye yakındı.
Boyko Sinapov, bu eğilimin şap hastalığı vakaları bulunmayan başka illere de taşındığını söylüyor. O, “Kuzu fiyatları her geçen gün düşüyor. Şu anda mezbahaların bir kilo canlı kuzu eti için verdikleri ortalama fiyat 5 levadan daha düşüktür. Pazarlamacılar ise kuzu etini iki veya iç misli daha yüksek fiyatla satıyor.
Böylece bu durumdan koyun bakıcıları en çok kaybeden taraf oluyorlar, çünkü yabancı ülkelere kuzu ihracatı yapamıyorlar. Oysa Yunanistan ve Türkiye ilgi gösteriyor” diye yakındı.
Şap hastalığı olmayan bölgelerde yurt dışına ihraç etmek için koyun satılabilir, fakat salgın, komşu ülkelerin ilgisini azalttı.
Sinapov, “Şap bize atılan büyük bir tokat oldu” diye değerlendirdi.
O, bu durumda devletin bir şekilde müdahale edip, şap salgınından haksız yere ekonomik kayıplara uğrayan besicilere tazminat ödenmesi gerektiğini düşünüyor. Geçen yıl bir kilo canlı kuzu etinin fiyatı 4,5-5 leva idi. Bu yıl koyun bakıcıları pahallılaşan yem ve akaryakıt için canlı kuzu etinin daha pahalı satılmasını öneriyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS