Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Momçilgradlı şair Dr. Nevin Sadıkova “Ay Gelgitleri” kitabını tanıttı

Momçilgradlı şair Dr. Nevin Sadıkova “Ay Gelgitleri” kitabını tanıttı

07 Nisan 2011

Sağlık İşçileri Günü dolayısıyla dün akşam “Nikola Yonkov Vaptsarov” Bölge Kütüphanesi ve Askeri Kulübü, Momçilgradlı şair Dr. Nevin Sadıkova’nın Bulgarca “Lunni prilivi” (Ay Gelgitleri) başlığını taşıyan şiir kitabını tanıttılar. Onu selamlamaya Kırcaalili şiir severlerden başka, bir de kasabasından kitabın ressamı Kamber Kamber ve şair Ayşe Hacıhurşid geldiler.
Ayrıca seyirciler arasında Dr. Sadıkova’nın eşi, kızı, iş arkadaşları ve birçok meslektaşları bulunuyordu. Kırcaali Belediyesini temsilen kültür uzmanı Dimitır Ganev hazır bulundu.
Organizatörler adına Askeri Kulüp Yöneticisi Ani İvanova herkese “Hoş geldiniz!” diyerek, sağlık işçilerinin bayramını kutladı, şaire Liyana Feroli de şairi tanıttı. Dr. Nevin Sadıkova Sevlievo şehrinde doğma, Stara Zagora’da tıp mezunu oluyor. 1996’dan beri Momçilgrad (Mestanli) kasabasında yaşıyor ve hekim olarak çalışıyor. İlk şiir kitabı 2003’te çıkan Bulgarca “Da nameriş sebe si”, rahmetli şair ve radyo ses sanatçısı Osman Azis tarafından “Kaybedilen Yol” başlığında Türkçeye kazandırılmıştır. Altı yıl sonra 2009’da “Lunni prilivi” basılıyor. Her ikisi de yaklaşık 40 lirik şiir içeriyor. İkinci kitabın editörü İvan Esenski, birincinin ise Kırcaali kütüphanesinin müdürü İvanko Marinov.
Kırcaali tiyatrosunun genç sanatçısı Atanas Atanasov şairin yeni kitabından birkaç şiir okuduktan sonra Marinov, Dr. Sadıkova ile nasıl çalışıldığını anlattı. Şair Marinov, “O kendi görüşünü sonuna kadar savunuyor. Bu ise daha büyük şairlerde bile görülmüyor. Nevin ile derin uyuşmazlığımız olmadı, fakat birbirimize ne demek istediğimizi anlatmak zorunda kalıyorduk, çünkü onun kullandığı ifade araçları çokanlamlı denilebilir” dedi. Marinov, şairin suni olarak mecaz anlamda kelimeler kullanmadan yaşadığı olaylar üzere herkese yakın dille duygu ve düşüncelerini aktardığını belirtti.
Şair kısa konuşmasında ilk önce ressam kamber Kamber’e ve de kitabın ilk editörü olarak İvanko Marinov’a teşekkür etti. Yeni kitabından “Anama” şiirini okudu ve herkesi çok duygulandırdı. Şaire şiir yazmakta gelgitler yaşadığını dile getirdi. O, “Bazen günlerce, aylarca yazmıyorum, bazen de ilham gelinde şiir yazmaktan kendimi alamıyorum” dedi.
Mariyana Djinceva herkesi “Güneş Kokuları” adlı şiiriyle selamladı.
Organizatörler, tanıtımda bulunanları Dr. Sadıkova’nın metni üzere genel tıp doktorlarının marş olarak seçtikleri “Herkes İçin Hayat” şarkısıyla selamladılar. Şarkının yorumu aktör Atanas Atanasov’a, bestesi Radost Popova’ya, aranjmanı ise Dimitır Ganev’e ait.
Bol bol çiçek alan şair tanıtıma katılanları imzalı şiir kitabıyla sevindirdi.
Daha sonra bir kadeh şarap eşliğinde şiirlerle ve güzel muhabbetlerle devam edildi. Kirilka Petkova, Nadejda Zaharieva’nın sağlık uzmanlarına adadığı eseriyle şairi selamladı.
Yeni kitabının ilk şiirinde Dr. Sadikova “Beyazlar içinde doğdum, beyazlar içinde gitmek istiyorum... Ve her şeyi beyazla örtmek... Beyaz umudu karşılamak için” diyor.
Şair, Kırcaali Haber gazetesi için şunları paylaştı: “Türkçe şiir yazmayı denedim, fakat zorlanıyorum, çünkü fikrimi Bulgarca yürütüyorum. Ben Sevlievo’da Bulgarlar arasında yetiştim. Maalesef, Türkçe öğrenme fırsatım olmadı. Mestanlı’ya geldiğimde ancak konuşma düzeyinde öğrendim. Birkaç Türkçe şiir denemelerim var ama şimdilik onları şiir severlerle tanıştırmayı düşünmüyorum.”


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:223
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:34
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS