Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Dünya Sağlık Gününde Kırcaali hastanesi gelecek hekimlere kapısını açtı

Dünya Sağlık Gününde Kırcaali hastanesi gelecek hekimlere kapısını açtı

07 Nisan 2011

Kırcaali “Dr. Atanas Dafovski” Çok yönlü Aktif Tedavi Hastanesi bu yıl Dünya Sağlık Gününde Kırcaali’nin gençlerine kapısını açtı. Amacın, hekimlerin yeni teknoloji ürünlerinin yardımıyla nasıl insan sağlığını koruyup tedavi ettiklerini göstermek olduğu anlaşıldı. İlgi gösteren gençlerin lise öğrencileri olup, yüksek eğitimini tıp üzere tamamlayacakları açıklandı. Kırcaali hastanesi 1932 yılında açılıyor ve şu anda Doğu Rodoplar bölgesinin en büyük tedavi merkezi haline gelmiştir. Hastanede 118 hekim çalışıyor, 267 hemşire, ebe kadın ve laborant ve 132 hastabakıcıları çalışıyor. Hastane yıllar içinde “Avitsena” Sağlık Merkezi ve “Dobrolyubie” Tedavi Merkezi kurumlarını yarattı. Halkla İlişkiler görevlisi Nadya Zidarova, hastanenin amacı olarak, her hastaya imkanlı olan en iyi sağlık hizmeti vermek olduğu belirtildi. O, hastanenin 2006 yılında genel faaliyet için ala akreditasyon aldığını hatırlattı. Ayrıca uluslararası teşkilatlar tarafından kaliteli hizmet ve tıp bilimine katkısından dolayı sertifikalarla birlikte altın mühür ve kitap kazandığını öne sürdü. Gelecek sağlık uzmanları hastanenin yönetimi olarak, müdürü Dr. Todor Çerkezov, müdür yardımcısı Dr. Diana Georgieva, başhemşire Elena Fenerska ve doğum hekimi Diana Yordanova ile tanıştılar.
Dr. Çerkezov tıp biliminin en eski tarihinden bu yana gelişimini izleyerek mültimedya aracılığıyla temellerini tanıttı. Hastanenin birinci doktoru hekimliği meslek seçen gençlere en önemli olan insan sevgisi ve acıma duygusuna sahip olmadıkları taktirde başarı gösteremeyeceklerini belirtti. Hastalara en iyi hizmeti vermek için kaliteli tanı koymak ve etkili sağlık tedavisi uygulamanın çok önemli olduğuna vurguladı.
Başka önemli bir nokta olarak, insan sağlığının sadece fiziksel yapı olarak değil de, bir de manevi yapı ve sosyal durumu açısından ele alınması gerektiğine dikkat çekti.
Hastanenin başhekimi, Eski Mısır’ın tıbbın Mekkesi ve Medinesi olarak kabul edildiğini öne sürerek, mumyaları örnek verdi. Eski Çin’de de çok yüksek düzeyde geliştiğini ifade etti. Bu bağlamda, nabız öğretisinin bugün de geçerli olduğunu ifade etti. Bir insanın nabzın ölçülmesiyle hasta olup olmadığı, hatta aşık olup olmadığı da bilinebilmesini dile getirdi.
En sonunda Dr. Çerkezov, hekimlerin ettikleri Hipokrat yemininin ilk şeklini okuyarak, kelime kelime inceledi. Ayrıca hastaların sırrını korumanın zorunlu olduğunun altını çizdi.
Baş hemşire Dr. Fenerska, 1820 yılında İngiltere’de doğan Florans Naytingel’in hemşireliğin dünya çaptında kurucusu olarak kabul edildiğini söyledi. Onun hastalanınca hatıraları üzere kaleme aldığı “Hizmet İçin Notlar” adlı kitabının bugün de hemşirelerin göz önünde bulundurduklarını söyledi. 12 Mayısın Hemşeriler Günü olarak kutlandığını belirtti. Dr. Fenerska, “Hastalar için terapi anneleri olmamız gerekiyor” dedi.
Dr. Yordanova aralarında kızı Mariya’da bulunan gençleri hekimlik mesleğini seçtikleri için kutladı ve bundan sonra ömürlerinin sadece başkalarına vermekle geçeceğini paylaştı. Çok defa bunun için mali veya manevi karşılık almadıklarını belirtti. Dr. Yordanova, “Bu mesleğe hiç kimsenin rastgele atılmaması gerekiyor” diye uyardı.
Daha sonra gençler, Dr. Yordanova’nın kullandığı ultrason yardımıyla annesinin karnında büyüyen 6 aylık bebeği izlediler. Dr. Vızgeçev’in yüksek tanı cihazı olan nükleer manyetik rezonansla nasıl çalıştığını gördüler. Gençlerin hastane turu Dr. Karanfilov’un çalıştığı invaziv kardiyoloji tanı laboratuarını ziyaret etmeleriyle bitti.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS