Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Bulgaristan’ı ziyaret etti

Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Bulgaristan’ı ziyaret etti

08 Nisan 2011

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Evgeni Tançev'in davetlisi olarak üç günlük resmi ziyaret için Bulgaristan'da bulunan Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, temas ve incelemelerini tamamladı.
Ziyaret sırasında iki ülke anayasa mahkemeleri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol, anayasa mahkemeleri üyelerinin karşılıklı ziyaretleri ile bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılarak ilişkilerin geliştirilmesini öngörüyor.
Haşim Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ziyaretinin verimli ve yararlı geçtiğini belirterek, "Bulgaristan Anayasa Mahkemesi ve diğer yüksek yargı organlarının faaliyetleri hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulduk' dedi.
Türkiye'de Anayasa Mahkemesinin 50 yıllık mazisi bulunduğunu ve Avrupa'da ilk kurulan anayasa mahkemeleri arasında yer aldığını kaydeden Kılıç, ciddi bir birikim sahibi olduklarını ve bu birikimin ilgi çektiğini söyledi.
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı döneminde dış ilişkilere büyük önem verdiğini ifade eden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu ana kadar Bulgaristan dahil 14 ülkenin anayasa mahkemeleriyle işbirliği protokolleri imzaladık. Hakimlerimiz, raportörlerimiz karşılıklı ziyaretlerde bulunarak, o ülkenin anayasa mahkemesinin çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler alıyorlar. Önümüzdeki günlerde Fransa ve Almanya anayasa mahkemeleriyle de işbirliği protokolleri imzalamayı planlıyoruz.
Bütün dünyada anayasa mahkemeleri, insan onurunu yüceltmek, temel hak ve özgürlükleri güvence altına almak için vardır. Dolayısıyla biz, yaptığımız her hizmetin insanlığa katkı sağlayacağına inanıyoruz."

-BİREYSEL BAŞVURU-

Bulgaristan Anayasa Mahkemesiyle işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini belirten Haşim Kılıç, "Bulgaristan Anayasa Mahkemesi, özellikle Türkiye'de son anayasa değişikliğiyle öngörülen bireysel başvuru konusuyla çok ilgileniyor. Bireysel başvurunun Türkiye'deki hukuksal yapısını incelemek istediklerini söylediler. Sanıyorum Bulgaristan'da da anayasa mahkemesine bireysel başvuru gündeme gelecek. Bu konuda biz kendilerine gerekli bilgileri verdik" diye konuştu.
Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva ve Adalet Bakanı Margarita Popova ile de görüşmeler yaptığını kaydeden Haşim Kılıç, bu görüşmelerde özellikle Bulgaristan'da yaşayan Türklerin sorunlarını diye getirdiğini söyledi. Kılıç, "Geçmişteki olayların kurulmuş olan dostlukları bozmaması gerektiğini, bu konularda hassas davranılmasının uyun olacağını dile getirdim. Anayasa Mahkemesi veya diğer yargı kuruşlarının bu konulardaki görüşlerini siyasiler çok daha fazla önemsiyorlar" dedi.
Ziyaretinin son günde Filibe kentine incelemelerde bulunan Haşim Kılıç, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğunu ziyaret etti ve kentin tarihi ve turistlik yerlerini gezdi.
Haşim Kılıç, Türk Hava Yollarının tarifeli uçağıyla bu akşam Sofya'dan İstanbul'a dönecek.
Kılıç'a Bulgaristan ziyaretinde, Anayasa Mahkemesi üyesi Recep Kömürcü ile Anayasa Mahkemesi raportörlerinden Selami Er eşlik ediyor.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS