Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Eski Cumhurbaşkanı Dr. Jelev: “AB, Türkiye’ye çok muhtaç”

Eski Cumhurbaşkanı Dr. Jelev: “AB, Türkiye’ye çok muhtaç”

08 Nisan 2011

Bulgaristan’ın demokratik şekilde seçilen birinci Cumhurbaşkanı Jelü Jelev dün Plovdiv Üniversitesinin Kırcaali Şubesinde üniversiteliler ve kamu karşısında çağdaş siyasette büyük problemleri ele alan konferans verdi. O, geçen asrın büyük olaylarını inceledi ve bu asrın perspektiflerine değindi.
Katılanlar, Jelev’e gündemde olan sorunlar üzere soru sorup, cevap alma imkanı buldular.
Fakat bundan önce 1990-1997 dönemi Cumhurbaşkanı olan Jelev basınla görüşmesinde, Avrupa Birliğinin genişlemesini ele aldı. Bunun Türkiye Cumhuriyeti ile başlaması gerektiğine vurguladı. Jelev’e göre, Türkiye çalışabilir nüfusu ve yüksek seviyede gelişmiş ekonomisi ile AB’ne büyük mali kaynak kazandıracak. Jelev, AB’nin sadece Türkiye’ye değil, Rusya Federasyonuna da büyük ihtiyacı olduğunu belirtti. Eski Cumhurbaşkanı, “AB bu ülkeleri kabul edip, güçleşmezse, dünyada ikinci ekonomik güç haline gelen Çin’e veya hep daha ileri giden Hindistan’a karşı durması imkansız” diye yorumladı. Jelev düşüncesinin devamında, “Çin’de insan hakları sayılmıyor ve devletin ne yapacağı belli değil. Onu tutacak güç olması gerekiyor” diye uyardı. Eski Cumhurbaşkanı, “AB coğrafi açıdan değil, ekonomik ve siyasi açıdan kurulan bir oluşumdur. Onun üyesi olan ülkeleri şahsiyetsizleştirmeden ayrı ayrı ülkelerin entegrasyonunu derinleştirmeyi becermesi gerekiyor” diye öne sürdü.
Dr. Jelev, Kırcaali’de de hükümetin ekonomik krizle başedecek stratejisini görmese de, şu ana kadar GERB’e alternatif devlet yönetimi üstlenecek her hangi bir siyasi oluşum olmadığını tekrar etti. Jelev, “GERB’in organize suçlar ve mafyayla savaşmaya cesaret eden ilk siyasi güç olduğunu itiraf etmek zorundayız. Hem de sadece lafta değil, gerçekte bunu görüyoruz. Ayrıca GERB’in hükümeti otoyol kurmayı ve onarmayı üstlenen ilk hükümettir. Bu zorlu ödevi üstlenmeleri GERB-çileri şereflendiriyor. Otoyollar ekonomiye canlılık getirecekler” dedi. Filozof olan eski Cumhurbaşkanı kriz durumunun aşılması için köktenci ekonomik tedbirler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu paylaştı.
Totaliter rejimden demokrasiye geçiş dönemi ile ilgili Sayın Jelev, “Bizim etnik model iyi çalıştığını gösterdik. Çünkü eski Yugoslavya’da olduğu gibi, dini ve etnik temel üzere çatışmalar ve şiddet olmasına imkan vermedi” diye yorumladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:223
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:42
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS