Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Mehmet A. Kocamustafa’nın Dut Sofrası adlı kitabı Ardino’da tanıtıldı

Mehmet A. Kocamustafa’nın Dut Sofrası adlı kitabı Ardino’da tanıtıldı

11 Nisan 2011

Mehmet A. Kocamustafa, Ardino’da yeni Dut Sofrası adlı kitabını tanıttı. Etkinlik, sıcak dostane ortamda geçen Cuma günü Belite brezi turistik merkezinde gerçekleşti. Yazar derlemesinde 39 deneme ve öykü toplamış. Onlarda ailevi, günlük, toplumsal, güncel problemlerin yanı sıra, insanın, estetik kavramları olan iyilik, kötülüğe karşı çabasını ve doğa ile bağlantısını tasvir ediyor.
Mehmet Kocamustafa 1943 yılında, Krumovgrad kasabasına bağlı Samovila köyünde doğmuştur. Sofya Üniversitesinde Türk filolojisi bitiriyor. Daha önceki kitapları: Dalga Dalga Göç, Göz Hakkı Elmaları ve Bir Direnişin Öyküsü. Mehmet Kocamustafa, yoğun olarak gazetecilikle uğraşıyor. O, Balkanlar’da Türk kültürünü Türkçe ve Bulgarca tanıtan “Alev” dergisinin genel yayın yönetmenidir.

Kitap tanıtımına yaratıcı dostları ve onun eserlerinin hayranları katıldılar. Ayrıca etkinlikte Ardino Belediye Başkan Yardımcıları Necmi Hocov ve İzzet Şaban, Eğitim, Kültür ve Spor Şubesi Başkanı Bahar Recebov hazır bulundular. Kitap tanıtımı, Mehmet Alev ve kendisine eşlik eden eşi şair ve yazar Emel Balıkçı ile sohbet şeklinde geçti.

Etkinliği, “Rodopska iskra” Halk Toplum Merkezi düzenledi. Bununla kültür ocağı, kuruluşunun 90.yılı dolayısıyla planladığı önde gelen yaratıcılarla bir sıra görüşmeler düzenlemelerinin startını verdi.
İzzet Şaban’ın Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad’ın gönderdiği tebrik mektubunda, “Belite brezi” Turistik Dağ evinin sessizliğinde ve temiz havasında bugüne kadar birçok edebiyat görüşmeleri Bulgaristan ve komşu ülkelerden çağdaş şair ve yazarlar ile ilgili kutlamalar gerçekleştirildiğini ifade ediyor. Başkan, “Bu sakin ortamda hepimizin çok sevdiği Anadilinde yazıp okura sunduğunuz yeni kitabınız “Dut Sofrası” ile sizi tebrik etmekten şeref duyuyorum. Bölgemizin kültür camiası sizi kaderlerinde neslinin karmaşık ve çelişkili yolundan yürüyen evlatlarından biri olarak görüyor” diyor.

Uzun süre öğretmenlik yapan, yerli şair ve yazar Ali Durmuş-Kumalı insan ve yaratıcı Mehmet Alev’i tanıttı. O, 120 sayfalık küçük bir kitaba sığındırılmış 39 eseri değerlendirmenin kolay olmadığını söyledi. Kumalı, bunun konu, kompozisyon ve dil açısından daha da zor olduğunu belirtti.

Öğretmen Selahidin Karabaşev, Mehmed Kocamustafa’yı sadece yaratıcı, gazeteci ve dergi yayınlayan biri olarak değil, iyi bir araştırmacı olarak da nitelendirdi. Karabaşev, Dut Sofrası bir edebi hikâye özelliklerinin hepsini taşıyor” dedi. O, müellifin araştırmacılığıyla bölgede en iyi öğretmenlerden biri olan Şevked Gedikoğlu’nun aile kökenlerinin Mleçino köyünde olduğunu öğrendiğini dile getirdi. Bulunanları bilgilendirmek amacıyla, 1910 yılında Mleçino’da doğan Gedikoğlu’nun 1928’de Türkiye’ye göç ediyor ve orada uzun yıllar Eğitim Bakanlığında görev alıyor. Gedikoğlu, büyük Britanika Ansiklopedisinde yer alıyor.

Kobilyaneli şair Habibe Hasanova, müellifi 40 yıldan fazla tanıdığını, düşünce ve olayları kavrama tarzıyla her zaman ondan örnek aldığını paylaştı. Mehmed Kocamustafa “Yeni Hayat” gazetesinin Türkçe sayfalarında basılan ilk şiirlerinin editörü olduğunu söyledi.

“Rodopska iskra” Halk Toplum Merkezi Yönetim Kurulu adına Yordanka Ayanova, müellifi selamladı ve bir hediye sundu. Ressam Kamber Kamber ise Mehmet Kocamustafa’ya Rodop kızı siması gösteren bir eserini hediye etti.

Mehmet Gülestanov, 20 yıldan fazla edebiyat görüşmeleri düzenleyen Ardinoluların, kimin Tokaçka, kimin Fotinovo, kiminse Çorbaciysko’dan olup olmadığına göre ayırım yapmayarak, yeni bir şey yaratan herkese kalplerinin açık olduğunun altını çizdi.
Mehmet A. Kocamustafa, Ardino Belediyesine desteğinden ve Halk Toplum Merkezine muhteşem akşamdan dolayı teşekkür etti. Yazar, Ardino’da büyüdüğü için kendini yakın insanlar arasında hissettiğini paylaştı. Mehmet Kocamustafa, “10 yıldan fazla bu hikâyelerle uğraştım, fakat en büyük ilhamı eşim Emel Balıkçı’dan aldım” dedi.

Edebiyat akşamı misafirlere bir kadeh içki ikramı ve imzalı kitap dağıtımıyla devam etti. Doğumu yakın Yabılkovets (Elmalik) köyünden olan şair Ali Emin müellifi saz eşliğinde halk türküleriyle selamladı. Emel Balıkçı da eşi ve misafirler için sevdiği Rodop türkülerini okudu.

Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS