Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yabancı Gözüyle Balkanlardaki Osmanlı Mimari Mirası

Yabancı Gözüyle Balkanlardaki Osmanlı Mimari Mirası

12 Nisan 2011

Mimar Sinan Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Mimarlar Odası Edirne Şubesi işbirliği ile 8-9 Nisan tarihlerinde “Yabancı Gözüyle Balkanlardaki Osmanlı Mimari Mirası” konulu konferans düzenlendi. Etkinliğin 8 Nisan Cuma günü tarihi Edirne Deveci Han sergi salonunda Edirne Valisi Gökhan SÖZER’in açılışını yaptığı, Bulgaristan’daki Osmanlı Mirası ve Filibe Çifte Hamam’a ait eserlerin fotoğrafları KRIG Sanat Hareketi ve Fotoğraf Sanatçısı Nikolay MİNÇEV’in katkılarıyla sergilendi.
Edirne Valisi Gökhan SÖZER, “Bizler çok önemli Mimarlar yetiştirdik. Bu Mimarlar çok önemli eserler yaptılar”dedi.
SÖZER, Balkanlarda Türk Mimarlarının önemli eserlerinin olduğunu belirtti.
“Medeni toplumlar bulundukları bölgelerde medeniyetlerinin bir gereği kültürlerin bir sonucu olarak silinmez ve ebedi izler bırakırlar. Bunlar tarihi süreç içerisinde toplumların yanlış yaklaşımları sonucu tahrip olabilir fakat hatırası ve kalan izler silinmez.Biz Balkanlara geçeli,bu coğrafyada izler bırakalı,kültürümüzün ve tarihimizin izlerini bir mühür olarak Balkanlara vuralı 660 yıl geçti. Başta Mimar Hayrettin Paşa’nın olmak üzere Balkanlarda kalıcı Mimari eserlerimiz var. Fakat Balkanların mimarisi de Mimar Sinan’ın büyüklüğü ve büyük mimarlığı karşısında gölgede kalmış sönük kalmıştır.Bir ömre sığmayacak kadar güzel eserler yapmıştır ve yapılmasını sağlamıştır. Ancak biz biliyoruz ki bizler çok önemli Mimarlar yetiştirdik.Bu Mimarlar çok önemli eserler yaptılar.Balkanlardaki Mimari eserlerin hatırlanması,kayda geçirilmesi elbette çok önemli bir çalışmadır.”
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Nihan AKDERE’de Türkler’in Balkanlarda 13-14 bin Mimari eserin olduğunu, o topraklarda yer alan her şeyin Türk kültür ve mirasının bir parçası olduğunu belirtti.
Etkinliğin ikinci günü Mimar Doğan HASOL’un yönettiği oturumda Bulgaristan’dan Doç. Dr. Emil YORDANOV, Romanya’dan Prof. Dr. Anna BRATULEANU, Diana MİHNEA ve Yunanistan’dan Nikos LİANOS birer sunum gerçekleştirdi. Doç. Dr. Emil Momchilov YORDANOV yaptığı sunumda Balkanlar’daki kamu yapıları, Saray ve Surlar, Ortaçağ Mimari ve Mühendisliğinde Doğu Avrupa ve Batı Asya arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Prof. Dr. Anna BRATULEANU, Romanya mimarisindeki Osmanlı etkisi konusunda bilgiler verdi.
BRATULEANU, Ortodoks Patrikhanesi’nin merkezi olan Fener İstanbul olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun tamamında bulunan bina modellerini takiben yapılan yeni Bükreş kendi 18.yüzyılda hanlar, su sistemleri ve halk çeşmeleri ile gelişirken aynı dönemde Eflak ve Moldovya kent modernleşmesinin de Osmanlı etkisi altında şekillendiğini ifade etti.
Doç. Dr. Nikolaos LİANOS ise “Yunanistan’daki Osmanlı Dönemi Mimari Mirası ve Korunması” hakkında bilgilendirme yaptı.
Konferans davetlileri arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis ŞEN, T.C. Burgaz Başkonsolosu Sibel ERKAN, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa SARINÇ ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vılço MARKOV katıldı.
Daha sonra Mimar Sinan’ın Ustalık Döneminde yaptığı Selimiye Camisi, Edirne Belediyesi ve Eski Caminin bulunduğu bölgedeki alanda bulunan Mimar Sinan’ın heykeline çelenk konulmasıyla program sona erdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS