Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bursa’da “Balkan Ülkeleri Medya Forumu” düzenlenecek

Bursa’da “Balkan Ülkeleri Medya Forumu” düzenlenecek

13 Nisan 2011

Balkanlar, ortak ve çok uzun bir tarihi geçmişi paylaşan halkların bir arada yaşayışlarını simgeleyen fiziki, siyasal, sosyal ve kültürel bir coğrafyayı ifade etmektedir. Bölge günümüzdeki barış ve istikrar ortamına 20’nci yüzyılın sonunda yaşadığı büyük acıların ardından kavuşmuştur. Bu huzurlu ortamın devamlılığı noktasında, bölgedeki ülkelerin bölgesel ve uluslararası örgütlenmeler yoluyla ticari ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere siyasal ve kültürel paylaşıma öncelik verdiğine de tanık oluyoruz.
Geleceğin bugünden çok daha güzel olacağına dair bir inançla, barış dolu bir dünyada yaşamak ve ortak gelecek çabalarının devamlılığında basının gücünden yararlanmak da zorunlu hale gelmektedir. Kuruluşundan günümüze 90 yıllık süreçte bu ilkeleri kendine düstur edinmiş bir kurum olarak Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, bölge ülkelerinden medya mensupları ile medya ve iletişim konusunda bilimsel çalışmalar yürüten bilim insanlarının bir araya gelerek, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağı ortak bir platform oluşturmalarının barış ve huzur ortamına ciddi katkı sağlayacağı inancını taşımaktadır.
Bu düşünceden hareketle, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINǒın himayelerinde, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı organizasyonunda, Bursa Valiliği’nin de desteğini alarak “Balkan Ülkeleri Medya Forumu” düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.
Çalışma merkezi olarak Bursa’nın seçilmesinde, kentin Balkan coğrafyasının adeta mikro bir modeli olması, bölge ülkeleri ve halkları ile kurduğu güçlü bağlar etkili olmuştur. Forum çerçevesinde ortak platform ve iletişim kanalları oluşturularak, bölge ülkelerindeki basın kuruluşları ve mensupları arasında kapsamlı bilgi paylaşımı, görüş alışverişi ve mesleki dayanışmanın sağlanması amaçlanmaktadır.
Bursa’da 02-03 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek söz konusu çalışmaya, Türkiye’nin yanı sıra, bölge ülkelerinden 10’ar basın mensubu davet edilerek geniş katılımlı bir platform oluşturulması sağlanacaktır. Forumun her yıl organize edilerek geleneksel hale getirilmesi ve ileride bölgeye komşu diğer Avrupa ülkelerinden basın mensuplarının da sürece dâhil edilmesi planlanmaktadır.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS