Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
GERB partisi, komünizm döneminde işlenilen suçların cezalandırılması önerisini reddetti

GERB partisi, komünizm döneminde işlenilen suçların cezalandırılması önerisini reddetti

13 Nisan 2011

Bulgaristan Parlamentosu, 9 Eylül 1944’ten 31 Aralık 1989 yılına kadar siyasi, etnik veya dini sebepler yüzünden işlenilen suçlar, işkenceler ve şiddetlerin zaman aşımını iptal etme önerisini reddetti. Bu öneriyi Meclise, Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekili Çetin Kazak sundu. Öneriye göre, suç işleyenler, aradan ne kadar yıl geçmiş olsa da, cezalandırılması gerekiyor.
Sayın Kazak, Ceza Kanununda düzeltme yapılmasını önerdi, amaç komünizm rejimi kurbanlarına karşı suç işleyenlere hak ettiği cezaları vermekti. Çetin Kazak, “1968 yılında kabul edilen Ceza Kanununda insanlığa karşı suç işleme kısmındaki metinler çok eksik ve geri kalmıştır. “İnsanlığa karşı suç” tanımlaması sadece “ırkçılık ve soykırım” kavramlarını içeriyor. Uluslararası ceza hukukunda bu tanımlama çok daha geniş ve 2002’de Bulgaristan Halk Meclisi tarafından onaylanmıştır” dedi.
Millevekili, zorla sınırdaşı etme, kamplara sürülmek ve etnik ve dini grupların takip edilmesi gibi suçların komünizm rejiminin düşürülmesinden 20 yıl sonra cezalandırılmadığını vurguladı.
Kazak’a göre, Bulgarlaştırma sürecinde yer alan kişilere karşı açılan davalar zaman aşımı yüzünden kapatılmıştır, çünkü anlamsız ve yerine getirilemeyen talimatlarla bir çok kez savcılığa geri döndürülüp, hakimlerin suç olan tepkisizliği yüzünden son verilmiştir.
HÖH milletvekili, “Bu suçlar araştırılıp, suçlular cezasını alması gerekiyor” diye öne sürdü.
Parlamento çoğunluğu olumsuz oy verince, Çetin Kazak tekrar oylama yapılmasını ısrar etti, fakat bu defa da önerisi kabul edilmedi. Bundan önce Kazak, “GERB’ten meslektaşlara sesleniyorum, sizler komünizm suçlarını yargılayan Avrupa Halk Partisi üyelerisiniz” demişti.
Çetin Kazak, kendini sağ görüşlü diye belirleyen iktidar partinin sosyalizm döneminde yapılan suçları yargılamayı reddetmesinden dolayı öfkesini gizleyemedi.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:223
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:42
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS