Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yaklaşık 2 milyon Bulgaristan vatandaşının sağlık sigortası yok

Yaklaşık 2 milyon Bulgaristan vatandaşının sağlık sigortası yok

18 Nisan 2011

Eski Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Emil Raynov basın önünde, “2011 yılın başında elde edilen verilere göre, yaklaşık 2 milyon Bulgaristan vatandaşının sağlık sigortası yok. Bulgaristan’da tüm sağlık sistemi artık problem oldu” dedi.
Dr. Raynov, “Son bir buçuk yıl içinde olanlar eşi görülmemiş bir olaydır. Çünkü Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 1 600 000 Leva miktarında yedek paranın çalınmasından sonra, Sağlık Bakanlığının, NZOK tarafından finanse edilmesine de şahit oluyoruz” diye öne sürdü. Onun ifadesine göre, Kasadan mali transfer yapılarak Sağlık Bakanlığı finanse ediliyor. Eski Bakan Yardımcısı, önümüzdeki yıl belki Emek ve Sosyal Politika Bakanlığının da Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün mali bağımlılığına geçmesinden endişeleniyor.
Dr. Raynov, GERB yönetiminin Bulgaristan vatandaşlarının neden sağlık hizmetine ulaşımı hakkından mahrum edildiklerini izah etmesi gerektiğini düşünüyor. Dr. Raynov’a göre, herhangi bir reform yapıldığında ve bazı sektörlerin yeniden yapılanmasında, amaç hizmetin daha yüksek kaliteye ulaşması, bir buçuk yıl içinde ise sağlık sisteminde sadece karmakarışık davranışlarda bulunulduğunu dile getirdi.
Dr. Raynov, “Bu durum, devlet yöneticilerinin sağlık sektörüyle ilgili her hangi bir bakış açısına sahip olmadıklarını gösteriyor. Onlar, geniş yedek kadrolarına ve altı ayda bir değiştireceği şahıslara güveniyorlar. İktidarın sağlık sektörünün geleceği açısından ne yapılması gerektiğine dair siyasi bir görüşü yok” dedi.
Kendisine, Bulgaristan vatandaşlarının neden sağlık sigorta harçlarını ödemedikleri sorulduğunda, bunun sebeplerinin çok yönlü olduğunu söyledi. Eski Sağlık Bakanı Yardımcısı, “Bu 2 milyon vatandaşların bir kısmı yoksul, diğeri ise sağlık sigortasını gösteri yaparak ödemeyi reddedenler. İnsanlar böyle hareket ediyorlar, çünkü paralarının sağlık için değil, devlet bütçesine veya Sağlık Bakanlığının harçlarına gittiğini görüyorlar” diye değerlendirdi.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS