Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
İnek sütünün % 47’si Avrupa Birliği standartlarına uygun

İnek sütünün % 47’si Avrupa Birliği standartlarına uygun

19 Nisan 2011

Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın “Besiciler” Müdürlüğünde uzman olan Polina Marina, Bulgaristan’da üretilen inek sütünün % 47’sinin Avrupa Birliği’nin (AB) kalite ve tüketicilerin güvenliği açısından standartlarına uyduğunu söyledi.
Marina, “İnek sütü, yaklaşık 4 000 çiftlikten elde ediliyor. Onların sayısı büyük üretim oranına göre fazla değil” diye yorumladı.
Ülke genelinde inek sütü üretilen toplam 76 000 çiftlik mevcut. En çok çiftlik Plovdiv, Sliven, Yambol ve Dobruca bölgelerinde bulunuyor. Uzmanlara göre, sığır bakımı için en güzel koşullar oralarda bulunuyor. Çiftliklerde süt ineklerinin ortalama sayısı artıyor ve bu durum uzmanlara göre sektörün yeniden yapılanmasına güvenli garanti veriyor.
Tarım Bakanlığının verilerine göre, yedi yıl önce çiftliklerin çoğu 60 senelikmiş ve sadece bir ineğe bakılırmış. Şimdi ise çiftliklerin sayısı azalıyor, fakat büyüklükleri artıyor. Yakın zaman öncesi ortalama bir çiftlikte 1,5-2 inek beslenirken, şimdi 4-5 ineğe bakılıyor.
Marina, “İnek sütü Avrupa Birliğinde en çok tüketilen ham maddedir. Hemen hemen tüm taze süt ürünleri inek sütünden elde ediliyor” diyor.
Onun ifadesine göre, diğer- koyun, keçi ve manda sütlerinin çoğu uzun süre olgunlaşan özel peynirler için kullanılıyor. Bu ürünler için standartlar çok daha düşük, Bulgaristan onları 2007 yılında savundu.
Marina, “Kaliteli süt üretimi payının yükselmesi için ülkede sayısı 23 127 olan üçüncü sınıf çiftliklere Kırsal Bölgeleri Geliştirme Programının 121 önlem üzere aday olmalarını öneriyoruz” dedi.
Uzmanın ifadesine göre, bu önlemde “Süt” sektörü için üreticilerin mali yardımını artıran ulusal ödeme sağlandımıştır. Şu ana kadar mali yardım % 40 ile % 60 orandaydı, şimdi ulusal ödemeyle birlikte % 75’e kalkıyor. Devlet uzmanları, inek sütünün standarda erme süresi ertelenmiş olarak, bu yılsonunda sona ereceğini hatırlatıyorlar. Fakat yatırım yapan tüm çiftçilere rahatça işlerini bitirip, birinci sınıf çiftliğe geçmelerine imkan verilecek. Uzmanlar, bunu hala yapmayanların şimdi yatırım yapmalarını öneriyorlar.
Haziranda bu yönde yeniden belge ve projeler kabul edilecek. Tarım Bakanlığından daha büyük yatırım aktivitesi olmasını bekleniliyor. Üçüncü sınıf çiftlikler, eğer modernleştirme niyetine girmemişlerse, kapatılacaklar. Uzmanlar, gereken yatırımın 3 500 Euro civarında olup, süt üreticilerine yük olmadığını belirtiyorlar.
“Genç Çiftlikçi” Programına yoğun ilgi ifade ediliyor. Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın “Kırsal Bölgeleri Geliştirme” Müdürlüğünde uzman Diyana Trifonova, bu önleme ayrılan bütçenin harcandığını ve tüm onaylanan projelerin ilk ödemesinin yapıldığını bildirdi.
Onun ifadesine göre, her genç çiftlikçi ilk ödemede 12 500 Euro’nun Bulgar parası karşılığını alıyor. Trifonova, “Eğer üretimde minimum üç ekonomik birimi artış olursa, genç çiftlikçi ikinci ödemede her birim için 2 500 Euro para alacak” dedi.
Tarım ve Gıda Bakanlığı tarım üreticilerini teşvik etmek amacıyla Kırsal Bölgeleri Geliştirme Programının önlemleri üzere ülke genelinde güçlü bilgilendirme kampanyası sürdürüyor.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS