Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Biraz temiz hava soluyalım!

Biraz temiz hava soluyalım!

19 Nisan 2011

Rodopların başkenti sayılan Kırcaalimiz de 50 yıldır bacaları tüten Kurşun-Çinko fabrikasını bölge ve ülkemizin bir gururu biliyorduk. Çünkü sosyalizm döneminde yükselen bacaları daha iyi ve sağlıklı bir hayat adımlar olarak görüyorduk. O dönemde basında okuduğumuz, radyodan dinlediğimiz, televizyon ekranlarından gördüklerimiz hep aydın yarınları aksettiriyordu. Bir sözle beyinlerimiz öyle yıkanıyordu ki, aka kara demek işten değildi.
Bacalardan tüten beyaz veya külrengi dumanın kara olduğunu bilenler halkın “refahı”, hele de makamında oturduğu sıcak sandalye ve en önemlisi kendi çıkarları için dut yutmuş bülbül gibi susmuşlar. Aslında gerçekler bir başkaymış. Kırcaali’nin en temiz yeri bilinen “ Prostor” parkında bile kükürt dioksit emisyonları buharlaşmış rengi metaller kat kat normlar üstünde cirit atıyormuş.
Sistemin değişmesiyle bütün bu kara perdeli günlerin gerçekleri bir bir ortaya çıkmaya başladı. Fabrika bacalarından tüten duman bizleri aydın yarınlara değil, yavaş yavaş, geri dönüş yolu olmayan bir memlekete götürüyormuş. Memleketin adı da Kabristan! Kırcaali Kurşun-Çinko fabrikasında onlar arasında. Hem de ileri gelenlerden birisi.
Bu geçen elli yıl zarfında çeşitli hastalıklardan yüzlerce vatandaşımızı kaybettik. Hava kirliliğinin azaltılması, bu nedenle oluşan hastalıkların önüne geçilmesi için son yıllarda hayli bir direnişler oldu. Sıradan vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri baş kaldırdı. Haklı istekleri ve direnişleri sorumlu makamlarca duyulmasını istediler ve devam da ediyorlar. Yerli halkın direnişleri sürüp giderken, Kırcaali Belediye yönetimi de pek tabi eli bağlı durmadı. Belediye Başkanı müh. Hasan Azis elinden geleni esirgemedi fabrika yönetimiyle, sendikalar ve sorumlu bakanlıklar ile sistemli görüşmeler yapıldı. İsteklerde bulunuldu. Başlıca havayı kirleten kurşun üretiminin durdurulması (kapatılması) istenildi: Çevre ve Su Bakanlığı, fabrika yönetmenliğine gerekenleri yerine getirilmesi için öneri verdi, zaman tanıdı. Fakat yönetmenlik icra edeceği yerde, kendi tarafından 350 işçiyi azletmekle tehditle bulundu ve havayı sistemli kirletmeye devam etti. Ve bunun sonucu da, 17 Nisan saat 11’de Haskovo Çevre Koruma Müfettişliği Müdürü’nün emriyle, kurşun üretiminde komando sistemleri bulunan iki oda müfettişlerce mühürlendi. Bununla da elli yıldır hastalık ve ölüm kusan kurşun üretimine son verilmiş oldu. Yeter ki, direniş yolumuzu kara kedi kesmemiş olsun.


Kaynak: Durhan ALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS