Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’daki Türk Kültür Dernekleri tek bir çatı altında toplanıyor

Bulgaristan’daki Türk Kültür Dernekleri tek bir çatı altında toplanıyor

23 Nisan 2011

Bulgaristan’daki kültürler faaliyet gösteren Türk dernekleri bir çatı altında toplanacak. Kültürel Etkileşim Derneği’nin organize ettiği “Avrupa Kültürlerin Entegrasyonu ve Bulgaristan Türk Edebiyatının Geleceği” adındaki konferans sonunda dernek temsilcileri ve genel sekreterleri bir araya gelerek federasyon kurma fikrini benimsedi. Fikri açıklayan Kırcali Ömer Lütfi Kültür Derneği Genel Sekreteri Müzekki Ahmet, ülkedeki Türk derneklerin bir çatı altında toplanma zamanı geldiği sözü salondan alkış topladı.

Ruse (Rusçuk) Türkiye ile Kültürel İlişkiler Derneği Güneş, Kırcali Ömer Lütfi Derneği, Varna Türk Kültür Merkezi, Burgas Recep Küpçü Kültür Derneği, Razgrad Deliroman Edebiyat Derneği bu fedarasyonun çekirdeğini oluşturacak.

Konferans sonunda söz alan Kültürel Etkileşim Derneği Başkanı İbrahim Yalımov, bilgi şölenini başarılı olarak değerlendirdi. Bulgaristan’daki Türk azınlığının kendine özgü edebiyatının olduğunu ortaya koyulduğunu belirten Yalımov, “Türk edebiyatının sadece var olduğunu değil, ileride de yaşayabileceğini ispatlamış olduk. Biz konferans esnasında geriye baktık, fakat bunu ancak ileriye adım atabilmek için yaptık.

Kanaatimce bu konferansta, eski kuşakla yeni kuşak arasında köprü kuruldu. Köprünün üzerinde ne kadar genç neslin geçeceği üzerinde durmak lazım, ama ilk adımlar atılmıştır. Bundan sonra gençler bu yolda yürüyeceklerdir. “ sözlerini kullandı. Türk kültürünün ve aydınların üzerindeki başlıca sorun olarak kimliğin korunması ve geliştirilimesi olduğunu vurgulayan Yalımov, bu kimliğin ortak noktası kültür olduğunu belirtti.

Sabancı Üniversitesi’nden Yard.Doç.Dr. Aziz Şakir, ‘1990-2010 arasında yetişen yeni nesil Bulgaristan şairleri’ adlı konuşmasında günümüzde yerli şairlerin birçok zorluklarla karşı karşıya geldiğini belirtti. Konuyla alakalı iki genç isim zikreden Şakir, birinin inşaat şirketinde çalıştığını ve şiir yazmaya bıraktığını, diğerinin ise şu anda Hollanda’da olduğunu vurguladı.
Bulgaristan’daki her 10 gençten sadece birinin edebiyatla ilgilisini devam ettirmek istediğini belirten Şakir, “Eğer Orhan Pamuk, Bulgaristan’da doğup yetişseydi, Nobel ödülünü almak şöyle dursun, eserini yayınlamakta ve ikinci bir eserini yazmakta zorluk çekerdi. “ ifadelerini kullanarak yerli yazarların en büyük kayıplarını şiir alanında verdiklerini belirtti.
İki gün süren programa ülke genelinden yerli aydın ve Türkçe öğretmenleri iştirak ederek, konuşmacı olarak Türkiye’den de misafirler katıldı.

Kaynak: Beynur Süleyman, Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS