Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Sofya’da Türk kültürü, bilgi şöleniyle tartışılıyor

Sofya’da Türk kültürü, bilgi şöleniyle tartışılıyor

22 Nisan 2011

Sofya’da “Avrupa Kültürlerin Entegrasyonu ve Bulgaristan Türk Edebiyatının Geleceği” adında iki günlük konferans düzenleniyor. Program, ülkeden ve Türkiye’den konuşmacı ve kültür dernek başkanların iştirakıyla göz dolduruyor. Kültürel Etlileşim Derneği’nin organize ettiği bilgi şöleninin ilk gününde konuşan milletvekili Ünal Lütfi, Türk kökenli vatandaşların Bulgaristan devlet ve yerel yönetiminde tüm kademelerinde başarı ile görev yaptıklarını vurguladı.
Uzun tarih ve kökenleri olan Bulgaristan’daki Türk azınlığının, Bulgaristan ulusal kültürüne renk kattığını ifade eden Lütfi, ”Kültür ve ruhunu tanımadan, farklı olanı da tanıyamazsınız” dedi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi ( DPS) adına geçici Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcılığını yapan Mukaddes Nalbant da partinin girişimleri sonucu Türkçe anadil eğitimi konusunda önemli gelişmeler sağlandığını kaydetti.
Nalbant, ilkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar Türkçeyi ”mecburi seçmeli ders” olarak seçen öğrenciler, toplam 2903 ders saati, ”seçmeli ders” olarak Türkçeyi seçen öğrencilerin de buna ek olarak toplam 1608 ders saati alabildiklerini duyurdu. Nalbant, Türk öğrenimi konusunda istekli bir öğrencinin liseden mezun olana kadar toplam 4511 ders saat Türkçe görebileceğini vurguladı. Öte yandan Bulgaristan’ın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne (AB) katılımına paralel anadil Türkçe öğrenimine karşı ilginin gittikçe düştüğünü belirten Nalbant, ”Diğer büyük sorunun ise 1992 yılından kalma ders kitaplarının yeniden düzenlenmesidir” dedi.
Kültürel Etlileşim Dernek Başkanı İbrahim Yalımov, konferans için ilgili tüm devlet kurumlarına davetiye gönderdiklerini, fakat Kültür Bakanlığı dahil olmaz üzere hiçbir kurumdan tebrik mesajı dahi gelmediğini belirtti.

“Multikültürellik-şekillenme veya karşılıklı zenginleştirme” konulu konuşma yapan Doç. Mihail İvanov, “Beni üniversiteden Bulgar etnik modelini anlatmak için konuşmacı olarak çağrmışlardı. Ben etnik model için değil, modeller için anlatacağımı tenbih ettim, çünkü devletin yeni tarihinde birçok farklı modelleri olmuştur. 1928 yılında Bulgaristan’daki Türklerin yüzde 88 cahil olduğu aktarılıyor. O dönemdeki politika vurdumduymazlık politikasıdır. İlk kez BZNS hükümetinde devlet desteği verildi. Komünist rejim döneminde ise ana amaç buradaki Türklerle Türkiye arasında bağları koparmaktı. Bügüne gelince, uluslarası anlaşmalar sayesinde önemli hukuksal tabana sahip bulunuyoruz, fakat pratikte identifikasyon ve kültürel etkileşime fazla destek verilmiyor. “ ifadelerini kullandı.

Kazim Memiş’in 90’lı yılların başında Türkçe ders kitabı çıkartma çabalarından başka günümüzde başka ders kitabı olmadığını kaydeden İvanov, son yıllarda uç libaralizme gidildiğini ve devletin ilgisizliği ortaya çıktığını belirtti. Konuşmacı olarak Prof. Cengiz Hakov ve Prof. İbrahim Tatarlı’da azınlıların Avrupa entergrasyonu hakkında konuşma yaptı. Panel, yarın ülkedeki kültür derneklerin başkanlarının konuşmalarıyla devam edecek.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS