Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de ilk defa ebru sanatı gösterilecek

Kırcaali’de ilk defa ebru sanatı gösterilecek

26 Nisan 2011

Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Derneği ilk defa şehirde su kullanılarak yapılan resimlerlerle ebru sanatı gösterimi düzenliyor.

Etkinlik 28 Nisan’da Kültür Evinin fuayesinde saat 15.00 ile 19.00 arası gerçekleşecek. Edirneli ebru ustası Çiftbudak ailesi Kırcaaliliere en eski süsleme sanatının sırlarını açacaklar.

Ebru adı, ab ve ru’dan ileri gelmektedir, Orta Asya Türk diyalektine göre su yüzü anlamını taşıyor. Bu sanatın 9. asırda Türkistan’da doğduğu tahmin ediliyor. En eski ebru sanatına ilişkin eser 1554 yılında bulunmuştur. Ebruda doğal malzemelerle çalışılıyor.

Ebruda atkuyruğundan saçlarla yapılan fırçalar kullanılıyor, sapları gül dalından yapılıyor. Suyu koyulaştırmak için reçine, boyaları su yüzünde tutabilmek için sığır safrası suyu kullanılıyor. Boya olarak ise topraktan yapılmış pigmentler ve oksit boyalar kullanılıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ebru, üzerine metin yazılan resmi yazışmalarda kağıt olarak kullanılıyordu. Bu ebrunun eşi benzeri olmayan renklerinin mektubun özgünlüğünü garanti etmesi amacıyla yapılıyor. Ebru, mektupların çevrelerini süslemede ve kitapların kapaklarının iç kısmında kullanılmıştır. Ebru sanatı için yazılan en eski kitap 1615 yılından olduğu biliniyor, eser “Tertib-i Risale-i Ebri” ismini taşıyan küçük bir kitaptır.

Osmanlı imparatorluğu döneminde zanaat ve bir tür sanat olan ebru, 20. asrın başında hemen hemen unutulmuştur.

Ebru gösterisi yapıldığı günün akşamında saat 19.00’dan “Ömer Lütfi” Derneği, çatısı altında faaliyet gösteren amatör folklor ekiplerinin yer alacağı büyük bir konser düzenliyor.

İzlemek isteyenler için giriş serbesttir.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS