Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
“Krumovgradlılara Yaşam” Derneği altın çıkarılmasına halk oylaması istiyor

“Krumovgradlılara Yaşam” Derneği altın çıkarılmasına halk oylaması istiyor

26 Nisan 2011

Facebook internet sosyal sitesinde oluşan bir grup, Krumovgrad dolayındaki Adatepe’den altın çıkarmaya karşı çıkıyorlar. 100’den fazla kişi, imtiyaz iznine sahip olan Kanadalı “Dundee Precious Metals” şirketine karşı fikir bildirmişler.
“Krumovgradlılara Yaşam” Derneğinden vatandaşları 29 Nisan, saat 13,30’da merkez meydana toplanıp, açıkça görüşlerini ifade etmeleri çağrısında bulunuyorlar. Protestoyu organize edenler, “Doğduğumuz dünyada yaşamak ve mutluluk hakkımız olduğunu söyleyelim. Çok olduğumuzu ve sesimizin gücünün duyulacağını görelim” şeklinde mesaj veriyorlar.
Organizatörler, altın çıkarmaya evet veya hayır için halk oylaması yapılmasını ısrar ediyorlar.
Mitingte alınan kararların hükümete bildirileceği belirtiliyor.
Facebook sayfası Adatepe’de keşfedilen geç bronz devrinden kalma eski maden ocağın tarihi değerine vurguluyor. Komite şeklinde organize edilen Krumovgradlılar, Adatepe’nin, Pereperikon ve Tatul Tapınağı ile birlikte, uzun süreli turizmin gelişmesine önayak olacağını düşünüyorlar.
Bu yönde, olumsuz bir örnek olarak, Macarovo’nun kaderi gösteriliyor. Mesajda, “Orada da siyanürsüz olarak, altın çıkarılıyordu. Bir zamanlar orada aydın gelecek vaat edilen binlerce kişi yaşıyordu. Son sayıma göre, bugün kasabanın nüfusu 551 kişi. Binlerce boş ev hiçbir zaman sahiplerini bulmayacak. Bu uğursuz hayalet gerçeği Krumovgrad’ı da beklemekte, eğer birleşip, 12 yıldır kalpsiz Bulgar memurları tarafından hazırlanan deliliğe dur demezsek. Onlar için Krumovgrad hayali bir mesafe, fakat aynı zamanda “Dundee”nin iş planını yağcılıkla destekleyerek kendine para kazanmaları için bir fırsat oluşturuyor” diye protesto nedenlerini belirlemişler.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS