Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Saz ustası Ali Emin albüm çıkartmak için sponsor arıyor

Saz ustası Ali Emin albüm çıkartmak için sponsor arıyor

03 Mayıs 2011

Aslen Ardino’ya bağlı Yabılkovets (Elmalı) köyünden olan saz ustası Ali Emin, kendi yazdığı şiirler ve maniler üzere bestelediği 32 Türk halk tğrküsünü stüdyoya kayıt yapmak için sponsor arıyor. Ali Emin, “En büyük hayalim albüm çıkartmak, fakat bunun için mali yardıma ihtiyacım var” diye paylaşıyor.
“Bulgaristan’da Türk halk çalgı aletinin inceliklerini tanıyan az insan var. Bu projeyle türkülerimi ve saz çalma yeteneğimi gelecek nesillere aktarmak istiyorum. Ben bu türkülerin ülkede bulunan birçok Türk folklor ekipleri ve amatör gruplarının repertuarında yer alabileceklerini düşünüyorum” diye belirtiyor.
Ali Emin fakir bir ailede dünyaya geliyor. Anne ve babası tütün yetiştiriyor ve böylece ailenin geçimini sağlıyor. İlköğretim okulunu doğduğu Elmalı köyünde bitiriyor. Ali Emin 15 yaşında iken, babasını kaybediyor. Mali sıkıntılara rağmen Smolyan’daki ahşap işleme lisesinde eğitimini başarıyla tamamlıyor. Geçen asrın 80’li yıllarında eski Sovyetler Birliği sınırları içinde dört yıl, Kırcaali eski “Kadriye Latifova” Türk tiyatrosu solisti Beysim Şen ile çalışıyor. Demokratik döneme geçiş yıllarında uzun yıllar bölgede Türk folklor ekipleri kurulması için büyük çaba sarf ediyor. Ali Emin birçok yeni yetişen müzisyenlere saz çalmayı öğretmiştir. O, çeşitli folklor festivallerine katılıp, ödüller kazanmıştır.
Ali Emin müzikle büyüdüğünü söylüyor. Sağlığında babası sazdan başka, armonika çalıyormuş. Saz ustası, “İlk defa sazı elime sekizinci sınıfta aldım. Kısa zaman içinde sazı nasıl tutacağımı ve belirli gamda ton çıkması için tüy ile nasıl tellerine vuracağımı öğrendim.
Sovyetler Birliğinde gurbette bulunduğum sırada aileme olan hasretimi sazla paylaştım.
O zamanlarda sabahın erken saatlerine kadar Beysim Şen ve Azerbaycan’dan inşaat işçileriyle birlikte kurduğumuz apartmanların bodrumlarında saz çalıp, türkü söylediğimizi hatırlıyorum.
O sıralarda her tür saz çalmayı öğrendim” diye anlatıyor.


Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS