Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bölge ve yerel yönetimler “Kırcaali Su Tedariki ve Kanalizasyon Derneği” kurdular

Bölge ve yerel yönetimler “Kırcaali Su Tedariki ve Kanalizasyon Derneği” kurdular

04 Mayıs 2011

İl İdaresi binasında “Kırcaali-Su Tedariki ve Kanalizasyon Derneği” kuruldu. 4 Mayıs 2011 günü yapılan ilk Genel Kurulu Toplantısında, Derneği yönetecek olan Vali İvanka Tauşanova ve belediyelerin temsilcileri Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz, Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla ve Ardino Belediye Başkan Yardımcısı İzet Şaban, Cebel Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Mustafa ve Krumovgrad Belediye Başkan Yardımcısı müh. Abidin Hacımehmet yer aldılar. Toplantıya, Kırcaali “Su Tedariki ve Kanalizasyon” Şirketinin Yöneticisi Müh. Slavço Slavkov ve İl İdaresinden uzmanlar katıldılar.

Yeni kurulan “Kırcaali Su Tedariki ve Kanalizasyon Derneği” ticaret yapmayacak, kazanç elde edip, idareciler arasında dağıtmayacak. Tüzel yönetime sahip olan Dernek, ildeki su tedarik ve kanalizasyon sistemlerinin idare ve bakımının yönetimini üstlenecek. Önemli su ve kanalizasyon projeleri gerçekleştirmede, sektöre yatırım çekmek için devletin ve belediyelerin çabalarını birleştirecek.

Oturuma katılanlar, Genel Kurul Toplantılarında devlet ve belediyelerin oy kullanma payını belirlediler. Devlet temsilcisi olarak İl İdaresinin payı %35 olarak belirlenirken kalan %65’i belediyeler tarafından bölüşülüyor. Bunlardan Kırcaali - %27,67, Kirkovo - %9,60, Krumovgrad - %7,89, Momçilgrad - %6,81, Ardino - %5,41, Çernooçene - %4, 19 ve Cebel -%3,43 paya sahip oluyor. Kararlar çoğunlukçu oyların dörtte üçüyle alınacak. Ayrıca Derneğin kuruluş toplantısında bütçe taslağı ve 2011 yılında yapılacak faaliyetlerin programı önerildi.

Toplantıda, Bölgenin su tedariki ve kanalizasyonla ilgili problemleri belirleyip öneme göre derecelendirerek, çözüm önerecek uzman iş grubu kurma hazırlığının olunduğu ifade edildi.

Derneğin, su tedariki ve kanalizasyon işlerini yapacak bir kuruluşla anlaşma imzalaması gerekiyor. Derneğin başlıca görevlerinden biri, su tedarikiyle kanalizasyon sistem ve tesislerini kapsayacak 25 yıllık Bölgesel Genel Hareket Planın hazırlayıp, bu planı gerçekleştirecek kısa süreli ve uzun süreli program kabul etmek olacak. Dernek, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığının kamu siciline kaydedilecek.

Bir sonraki Genel Kurul Toplantısı Haziran ayında yapılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS