Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad’ta Kamu Yardım Merkezi açıldı

Momçilgrad’ta Kamu Yardım Merkezi açıldı

04 Mayıs 2011

29 Nisan 2011 tarihinde Momçilgrad kasabasında Kamu Yardım Merkezinin resmi açılışı yapıldı. “Nikola Yonkov Vaptsarov” Lisesinin kiliseye bakan avlusunda bulunan Merkez, tamiratı yeni yapılan binadadır. Yardım Merkezi, Avrupa Birliği - Avrupa Sosyal Fonunun, İnsan Kaynaklarını Geliştirme Programı tarafından finanse edilip “Momçilgrat Kamu Yardım Merkezi” projesi dahilinde açılmıştır.

Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla, projenin ailenin tamamına yardım vereceğinden son derece önemli olduğunu belirtti. Başkan, projenin öğrencilerin okulu terk etmelerini ve anne babaların çocuklarını bırakmalarını engelleyeceğini öne sürdü.

Merkezin açılışında “Sosyal Yardım” Bölge Müdürlüğü yöneticisi Kemal Faik, Momçilgrat Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, Momçilgrat Meclis Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Apdurahman, öğretmenler, sosyal hizmet işçileri ve yerli vatandaşlar bulundular.

Kamu Yardım Merkezi Momçilgrad Belediyesi ve “EKİP” Vakfı işbirliği sonucunda kurulup, gelişmektedir.

Burada birçok hizmet sunulacak. Riskte bulunan 40 çocuk ve onların ailelerini toplumla bütünleştirmek için sosyal, psiko-sosyal ve psikolojik danışmanlık sağlayacak. Çocuklarda özgüven duygusu oluşturarak, riskte olan çocuk ve ailelerine destek yaratacak. Aynı zamanda çocukların bakımı ve eğitiminde anne baba sorumluluğu ve kapasitelerinin artırılması için koşullar yaratılacak. Çocuk gelişiminin ayrı ayrı dönemlerinde anne babalarıyla iyi ilişkilerin korunması ve zor olan hayati kararlar alındığı zaman yardımcı olmaları yönde çalışılacak.

Merkezde görev yapacak psikolog, sosyal görevli, pedagog ve özel pedagogdan oluşan ekibin çabaları çocuklarını bırakma riskinde bulunan annelerin çocuklarını bırakıp özel kuruma yerleştirilmesini önlemek. Bunun yana sıra annelere doğum öncesi ve sonrası hizmet vermek, şiddeti önlemek üzere aile planlaması yapmak, şiddet, baskı gören, ihmal edilen çocuklara destek vermek ve bu tür hizmetler sağlamak olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS