Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Binlerce kişi Dambalı’da derdine derman arıyor

Binlerce kişi Dambalı’da derdine derman arıyor

05 Mayıs 2011

Momçilgrad Belediyesi, Bulgaristan’ın ve dünyanın dört tarafından derdine derman aramaya Dambalı’ya gelen binlerce insanı karşılamaya hazır olduğunu bildiriyor. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecenin sonunda, gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Belediye buraya gelen herkese yardımcı olmak için organizasyon yaratmıştır. Bunun için yerel polis, ormancılık ve itfaiye müdürlükleri yardımcı oluyorlar. Letovnik ile Dambalı arasındaki kara yolun yaklaşık 5 kilometrelik kısmı onarılmıştır. Belediyenin Basın Bürosu, salı günü yağan sağanak yağmurdan dolayı yolun çamurlu olacağını, bu yüzden sadece dağ arabalarının geçebileceğini uyarıyorlar.
Tepeye doğru başlayan sarp yere bariyer koyulacak. Onun yanına otomobille gidilebilecek. Ondan sonra insanlar yola yaya devam edecekler. Hasta çocuklara ve onların bir velisi için Belediye tepeye kadar götürecek taşıt aracı sağlayacak. Gece yarısından sonra tekrar onlar dağ arabalarıyla geri döndürülecekler.
Hasta çocukların anne ve babaları peşin olarak Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcılarını arayarak, Dambalı’ya çıkmak için yardım isteyebilirler.
İnanca göre, Hıdırlez’de insanlar bu suyla yıkandığı zaman tam gece yarısı 6 Mayıs’ a doğru bir mucize oluyor. O zaman Dambalı’nın meşe korusunun garip bir şekilde hışırdadığına inanılıyor. Asırlarca sürdürülen bu gelenek her yıl Dambalı’ya binlerce Müslüman ve Hıristiyan’ı bir araya topluyor. Suyun konuşma kusurları ve başka hastalıklar bulunan kişilere şifa verdiği inancı yaşıyor.
Bütün gece insanlar, getirdiği kapları şifa bulmak üzere taş kütlesinden akan suyla dolduruyorlar. Çocuklar ve yaşlılar sağlık getirdiğine inanarak, çeşmenin yanındaki yalağa girip yıkanıyorlar.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS