Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yabancılar, Işıklar köyünde Hıdrellez kutlamasına katıldılar

Yabancılar, Işıklar köyünde Hıdrellez kutlamasına katıldılar

06 Mayıs 2011

“Çok Kültürlü Bir Şehir” girişimi esnasında Kırcaali’de ziyarette bulunan 36 kişilik bir grup bugün Rani list (Işıklar) köyünde kutlanan Hıdrellez bayramını yerinde gördü. Misafirleri durakta köy muhtarı Faytin Murad ve yerel “İvan Vazov” Halk Toplum Merkezinin Başkanı Margarita Todorova ve sekreteri Resmiye Hasan karşıladılar. Onlar, misafirlere muhtarlıkta geleneksel bir tür mekik çöreği ve ayranla “Hoş geldiniz!” dediler. KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, yabancılara görecekleri geleneğin hikâyesini anlattı. İnançlara göre, dünyanın dört bir yanına insanlara iyilik yapmak için dağılan Hz. Hıdır ve Hz. İlyaz kardeşler, birbirlerine hayırlarını anlatma vesileyle bugün de görüşüyorlar. Yazın başlangıcı kabul edilen 6 Mayıs’ta Müslümanlar Hıdrellez, Hırıstiyanlar ise Aya Georgi Gününü kutluyorlar. Işıklar köyünde de uygulanan adet üzere genç kızlar akşamdan bir bakır kap içine yedi çeşmeden (pınardan) su, ayrıca kırlardan çiçek, şifalı ot, yaprak ve ağaç dalları topluyorlar. Ardından türkü söyleyerek, ev ev geziyorlar, kapılara söğüt ağacı dalı koyuyorlar. Mani atarak, ev sahiplerinden ve özellikle kızlardan bu bakıra kısmet için koyulacak bir özel eşya alıyorlar. Halk dilinde “martuval” denilen bu kap, aynı gece bir gül dibinde duruyor, sabah gün ağarırken yüzü kapalı bir kız, birer birer eşyaları çıkarıyor ve sahiplerine veriyor. Bu mani eşliğinde oluyor, eşya kimin kısmetine bırakıldıysa, çıkarılırken söylenen kıtanın içeriği onun kısmetine yorumlanıyor. Kalan suyla herkes elini yüzünü sağlık, bereket, mutluluk, aşk, kısmet için ıslıyor. Genç kızların salıncak kurup sallanmaları da eski geleneğin vazgeçilmez parçası.
Yabancılar grubu, Işıklar’ın Manı Mahallesinin üst tarafında bulunan eski ağaçlara kurulan salıncakları görmeye yollandıklarında Goru Çeşmesi yanında eşeği ile bir dedeye rastladıklarında bol bol resim çektiler. Ancak çok merak edilen yere varıldığında salıncaklarda sadece iki çocuk gördüler. Köy kızlarının öğleüstü toplu halde kurulan sofrayı kaldırdıktan sonra akşamın geç saatlerine kadar salıncaklarda olacakları anlaşıldı. Yabancılar, kendileri salıncaklara bindiler, eğlendiler, kova içine toplanan martuvalın suyu hayallerinin gerçekleşmesi üzere yüzüne serpiştirdiler. Dönüşte misafirler, köyün her mahallesinde ayrı kutlanılan Hıdrellez’in bir parçası olarak, Orta Mahallede yerli kadınların hazırladığı meydana kurulan sofralara davet edildiler. Türk mutfağına has yiyeceklerle donatılan sofralar yerli halkın misafirperverliğini, asırlarca süregelen geleneklere bağlılığını bir kez daha gözler önüne serdi. Işıklılar köyünün yabancıları bu samimi karşılamaları sayesinde onlar köyden çok güzel duygularla ayrıldılar.
Radost Nikolaeva amacın yabancılara Kırcaali köy halkının kutladığı geleneksel bayram modelini göstermek olduğunu belirtti. O, “Yabancıların Belediye içinde yaşayan insanların kültürünü çeşitli şekillerde hafızalara toplayıp, geçmişe saygı gösterildiklerini görmelerini istedik” dedi.
Resmiye Hasan, Işıklar Halk Toplum Merkezinin KRIG ile yaptığı işbirliğinden memnuniyetini dile getirdi. Bundan önce kültür teşkilatının birçok girişimlerinde yer aldıklarını paylaştı.
65 yaşındaki Sabriye Rufat Şerif, “Kendimi bildim bileli Hıdrellez kutluyoruz. Her yıl şimdiki gibi köy meydanına geniş sofra kuruyoruz. Bugün konu komşuyla hep birlikte yenilen yiyeceklerin çok bereketli olduğu söyleniliyor. Bizler de yiyiyoruz, içiyoruz, muhabbet ediyoruz” diye ifade etti.
Girişim dahilinde yapılan etkinlikler KRIG Sanat Hareketi ve Kırcaali Belediyesinin işbirliğiyle organize edilmektedir. Bu yıl dördüncüsü yapılan “Çok Kültürlü Şehir” girişimine İsveç, Kıbris, Romanya ve İspanya’dan sivil toplum örgütleri, belediye ve üniversitelerin temsilcileri katılıyorlar. Onlar, bir kısmının Avrupa Nesiller Arası Dayanışma Gününe adanan bir dizi etkinliklerde yer alacaklar.
Işıklar köyünde Hıdrellez kutlamasından sonra misafirler, Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde bulunan Sanat Evini ve insanları görmeye gittiler.Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS