Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “11 Mayısta Kırcaaliye karşı siyasi bir dava başlıyor”

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “11 Mayısta Kırcaaliye karşı siyasi bir dava başlıyor”

09 Mayıs 2011

Mahkemenin ilk duruşmasına Kırcaali’den 100 vatandaş katılacak

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e karşı “Su Aynası” olarak bilinen Arda Nehri düzenleme projesinde 24 dönümlük özel bir mülkiyetin kamulaştırılmasıysa ilgili açılan davanın ilk duruşması 11 Mayıs 2011 çarşamba günü Sofya Bölge Mahkemesinde başlıyor. Bunu bugün Sayın Azis Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin /HÖH/ Kırcaali ofisinde düzenlenen basın toplantısında bildirdi. Basınla görüşme yeri olarak HÖH kulübünün seçilmesinin nedenini, haber verilecek davanın siyasi olmasından ileri geldiğini söyledi.
Onun, mülk kamulaştırma prosedürleri sırasında, sözde görevini kötüye kullanma suçu işlediği iddia ediliyor. Belediye Başkanı Arda nehri kıyısındaki Sanayi Bölgesinde bulunan “Ustra” şirketinin 24 dönümlük mülkiyeti için 8,8 milyon leva isteyerek, o zamanki Maliye ve Bölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanları Plamen Oreşarski ve Asen Gagauzov’u yanılttığına dair iddialarla yargılanacak. Savcılığın iddiası Hasan Azis’in bu mülk için yüksek değer biçtiği gönünde. Ancak kamulaştırılan mülkiyetin değeri Belediye Başkanı tarafından değil, yasal prosedürlerle seçilen özel değerlendirme şirketi tarafından belirleniyor. Bu yönde sorumluluğu da o şirket üstleniyor.
Hasan Azis bu davayı “siyasi tiyatro” olarak nitelendirdi. Amacın kendisini lekelemek, Su Aynası projesinin bitirilmesine izin verilmeyerek, Kırcaalileri cezalandırmak ve GERB partisinin Kırcaali’de seçimleri rakibini eleyerek, kazanmak istediğini öne sürdü. Başkan, önceki dönemlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden Kırcaali’nin eski Belediye Başkanları İsmet Sarliyski ve Rasim Musa’ya da benzer siyasi davalar açıldığına dikkat çekti.
Hasan Azis dava sürecinin kesinlikle kamuya ve basına açık sürdürülmesini isteyeceğini belirtti. Başkan’ın ifadesine göre, bu dava Hasan Azis’in şahsiyetine karşı değil, iktidar GERB partisinin Kırcaali’nin Belediye Başkanı olarak, onları temsilen tüm Kırcaalilere karşı açtığı bir dava dır. Bu anlamda Hasan Azis, Kırcaalileri dava duruşmalarına davet etti. Bunun için kendisinin süreceği bir otobüs 11 Mayıs’ta saat 10.00’da ilk duruşması yapılacak dava için, Kırcaali’den sabah erken saatlerinde Sofya’ya hareket edecek. Aynı sırada Başkan’ın davasını izlemek isteyen vatandaşları yolcu eden İki otobüs daha Sofya’ya gidecek.
Davayı yüzden fazla Kırcaalili yanı sıra, Avrupa Birliği (AB) milletvekilleri, AB Bölgeler Komitesi temsilcileri ve Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliğinden Belediye Başkanlarının izleyeceği anlaşıldı. Hasan Azis, davaya pratik çalışmalar yapmak üzere siyasi bir sürece şahit olmaları için Sofya Üniversitesi Siyasi bölümü öğrencilerini de davet edeceğini bildirdi.
Hasan Azis, ilk duruşmanın kısa süreceğini tahmin ediyor, çünkü kendisine görüşme ile ilgili davetiyenin yasal süre içerisinde ulaşmadığını söyledi. Ayrıca davanın Haziran veya Temmuz ayına, ondan sonra ise Eylül veya Ekim’e, seçimler öncesi isminin lekelenmesi amacıyla erteleneceğini tahmin ettiğini açıkladı.
Hasan Azis, dava öncesi duruşmalardan sonraki iddianamenin kendisine daha 25 Mart 2010 yılında sunulduğunu hatırlattı. Başkan, “Seçim öncesi dönemde başlaması için dava bir yıl iki ay erteleniyor. Bu zaman içerisinde Belediye Başkanı ve Kırcaalilerin siyasi lekelenmesi için adımlar atılıyor. Onların arasında Belediye’nin 146 kez denetlenmesi ve Pazar Ekonomisi Enstitüsünün şüpheli bir araştırması üzere Kırcaali’nin en çok yolsuzluk yapılan ve iş yatırımı açısından en kötü koşullar içeren şehir olduğu sonucu bildirilen bir makale yayınlanması” diye vurguladı. O, Halk Meclisi kürsüsünden ilk defa ona karşı suç iddianamesini okuyan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’u kınadı.
Hasan Azis’e göre, GERB partisi Su Aynası projesini Kırcaalilere karşı kullanacağı siyasi bir alete dönüştürüyor. O, iktidarda olanların özel mülkiyeti kamulaştırma prosedürünü sona erdirmeleri yerine, Kırcaali’ye zarar vermeye çalışıyorlar diye sözlerine devam etti.
Başkan, “Su Aynası, sadece Kırcaalili vatandaşlar açısından değil, Türkiye ve Yunanistan ile Arda nehrinin suları yüzünden açılan problemlerin çözülmesi yönünde önemli dir” diye ifade etti.
Hasan Azis’i bu davada avukatlar Borislav Bılgarinov ve Daniela Dokovska savunacaklar.
Belediye Başkanı, davanın yerli halkın onu serbest izleyebilmeleri için Kırcaali’de bakılmasını da isteyeceğini söyledi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Haberi Dinle:Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS