Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mustafa ailesinin evini basan dört polis hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Mustafa ailesinin evini basan dört polis hakkında suç duyurusunda bulunuldu

11 Mayıs 2011

2010 yılında İçişleri Bakanlığının (MVR) Kırcaali’de skandal yaratan operasyonu sırasında dört polis hakkında, Mustafa ailesinin dairesine yabancı eve güç kullanarak girdikleri, birisinin ise hafif bedensel zarar verdiği iddiasıyla kovuşturulmak üzere suç duyurusunda bulunuldu. Bu suçlama, Yüksek Temyiz Savcılığı’nın Mart sonunda olayın ikinci kez kovuşturulması kararının sonucunda ortaya çıktı. Bu haberi, devlet iddianamesinden alınan bilgiye dayanarak Mediapool haber ajansı verdi.
Daha sonra bu haber Bulgaristan Telgraf Ajansı önünde Kırcaali Bölge Savcısı Svetlozar Lazarov tarafından doğrulandı. O, Polis görevlilerine karşı kanuni olarak 2 ayda bitecek, duruşma öncesi dava açılmasına zemin olduğunu belirtiyor.
16 Mayıs tarihinde Bölge Savcılığının sözcüsü konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler verecek.
Geçen yıl 23 Temmuz akşamında Kırcaali’de “Vızrojdentsi” sempatinde oturan Aysel ve Sabahattin Mustafa ailesinin evine sivil polisler girdi, kızlarının kafasına kapıyla isabet edip, çatlattılar. Aile üyeleri, polis şiddeti ve stresin kurbanı olduklarını iddia ettiler, fakat İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, oğulları Kadir Mustafa’nın bir taksi şoförüne fahişe toplamasına yardımcı olduğunu ve bu durumda evinin araştırılması gerektirdiğini savundu.
Bu olaydan sonra Mustafa ailesi, savcılığa iki şikâyette bulundu ve Strasburg’da İnsan Hakları Mahkemesinde de polislere karşı dava açacağını öne sürdü.
Eylül ayında Tsvetanov, operasyona katılan polislere ceza verildiğini ilan etti, fakat sadece idari ihlaller yüzünden - gereken raporu edip, protokol imzalamamışlar.
O zaman soruşturmada polislerin şiddet kullanmadıkları tespit edildiği söylendi.
Yine de savcılık dört polise karşı kovuşturma başlattı, onun dahilinde İçişleri Bakanlığı Müfettişliğinin yeni denetimi yapıldı, fakat sonuçlar şimdilik gizli tutuluyor.
Kırcaali Bölge Savcılığından, suç duyurusunda bulunulduğu zaman uygulanan bir pratik olmasına rağmen, özellikle olay toplumu ilgilendirirse, kovuşturulan polislerin isimlerini bildirmek istemiyorlar.
Polislerin hareketlerinin ilk soruşturulmasında onlar haklarını aştıklarını inkar ettiler ve sırasıyla iki savcılık da onlara karşı dava açmayı reddetti. Sonunda Yüksek Temyiz Savcılığı’nın kararına varıldı. Buradaki savcılar, daha alt düzeydeki kurumların işinde ciddi eksiklikler ve oradaki arkadaşlarının verdiği kararlarda belirsizlikler buldular ve onları reddettiler.
Eğer polislere karşı yürütülen kovuşturma sonrası onlara dava açılıp da suçları mahkeme tarafından kabul edilirse, üçü 3 yıla kadar hapis cezası alabilirler veya onlara 6 aya kadar denetimli serbestlik süreci uygulanabilir. Onların bedensel zarar verme suçundan kovuşturulan meslektaşı ise, 2 yıla kadar hapiste kalabilir.
Mustafa ailesinin avukatı Elisaveta Pençeva, Mediapool’a müşterilerinin artık kovuşturmanın gelişimine dair bilgilendirilip, soruşturmaya davet edilmeyi beklediklerini doğruladı. Avukatın ifadesine göre, savcılık onlardan da sanıkların kimliklerini gizlemiş.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS