Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İzmir Avrasya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ‘nden ATAKA saldırısını kınama

İzmir Avrasya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ‘nden ATAKA saldırısını kınama

21 Mayıs 2011

Yirmi birinci asırda dünya kamuoyu gözü önünde demokrasiden söz eden bir Avrupa ülkesi olan Bulgaristan başkenti Sofya ( BANYA BAŞI) camiine ırkçı ATAKA partisinin aşırı milliyetçilerinin saldırısını şiddetle lanetliyoruz ve bu olaya göz yumarak zemin hazırlayan Bulgaristan hükümet yetkililerini kınıyoruz. Bizler o doğduğumuz toprakları terk ettiğimizden bu güne, bizlere karşı yapılan her şeye rağmen iki ülke arasında dostluk köprülerini kurmaya ve bu köprülerin giderek daha da pekişmesinde üstün gayretler sarf ederken, bir grup kendini bilmez serserinin bu dostluk köprülerini yıkmaya çalışmaları ve yaptıklarından son derece rahatsız olduğumuzu belirtiyor ve bu çirkin saldırıyı yapan suçluların cezasının bir an evvel verilmesini talep ediyoruz.
Bulgaristan’da uzun yıllar Müslümanların baş müftülük krizi yaşandı ve sonunda bu kriz Bulgaristan Müslümanların lehine sonuçlandı, yani hak yerini buldu uzun zaman hukuk savaşından sonra. Kanaatimce bu yapılan saldırı bu zaferin hazmedilememeyişidir. Bir insanın aklının kesmediği bir yerde fiziksel gücünü ortaya sergiler işte bu da böyle bir şey.
Bizler o topraklarda yıllardır vardık varız ve var olacağız asırlardır orada farklı dil din kültür mensupları bir arada yaşamışız . Bir ülke de yaşayan farklı etnik toplulukların dilini dinini kültürünü hazmedemeyen devletler medeniyetten söz etmeleri söz konusu olamaz. Namaz kılmanın kime ne zararı olabilir ki, bu güne kadar kimseye olmadıysa o beyni küçük saldırganlara da zararı olamazdı.
Geçmişte Bulgaristan’da büyük yangınlar oldu, yani insan yangını amma sadece yananlar zarar görmedi yakanlar da zarar gördü. Söylediğim gibi asırlardır bizler orada yaşamışız ve bir aile gibi her şeyimizi paylaşmışız velev ki farklı kültürlere sahip olsak ta. Öyleyse bir ailede çıkan bir kavgada kazanan taraf olabilir mi? Ey Bulgaristan hükümeti yetkilileri, alevleri sönmüş artık üstü küllenmiş korları estirdiğiniz rüzgarla tekrar çıkartmaya çalışmayın kazanan yine olmayacak. Bu yapılanlar bizleri ürkütmüyor ve korkutmuyor ancak bizleri daha da güçlendiriyor.
Bu olaylara zemin hazırlayan hükümet yetkililerini KINIYORUZ, yapanları ise şiddetle LANETLİYORUZ.


Mehmet SERBEST
İzmir Avrasya Türkleri Derneği
BAŞKANI
21.05.2011

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS