Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Alman basınından…

Alman basınından…

23 Mayıs 2011

Sofya Banyabaşı Camii'nde cuma namazı kılan Türklere, aşırı sağcı Ataka Partisi taraftarlarının düzenlediği saldırının yankıları sürüyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung, saldırının tehlikeli bir gidişata işaret ettiği görüşünde:

"80'li yıllarda Bulgaristan'da diktatör Todor Jivkov, komünist iktidarı, Türk azınlığa karşı milliyetçi bir kampanya başlatarak kurtarmayı denemişti. O zamanlar iktidar tankları sokağa çıkardı, çıkan olaylarda insanlar öldü ve sınır açıldığında, onbinlerce Türk Bulgaristan'ı kaçarcasına terk etti. Bulgaristan'da aşırı sağcılar şimdi 20 yıllık bir gecikme ile o zamanlar başarısız olan gerginliği provoke etmeye çalışıyor. Eğer bu çaba başarılı olursa, o zaman bunun sonuçları Bulgaristan'ı da aşar:

Bulgaristan'daki Türklere geçen cuma günü olduğu gibi saldırılar düzenlenmeye devam ederse, o zaman Türkiye buna uzun süre sessiz ve tepkisiz kalmaz. AB'nin de işte o zaman, kendisine üye bir ülke ile üye adayı ülke arasında çıkan, çok sağlam bir sorunla karşı karşıya kalır."

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS