Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Tüm partiler Ataka’nın Sofya camisine saldırısını kınadılar

Tüm partiler Ataka’nın Sofya camisine saldırısını kınadılar

25 Mayıs 2011

Parlamento’da yer alan Tüm partiler bugün, Sofya camisi önünde Ataka temsilcilerinin gösterilerini sert bir dille kınadılar. Partiler, savcılığın soruşturma yürütüp, tahrikçilerin mahkum edilmelerini istediler.

Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, “Başbakan, Ataka’yı iktidardan çeksin” diye seslendi. HÖH temsilcileri, Başbakan Boyko Borisov’un Atakacılarının tutumundan kendini ayırması çağrısında bulundular. Sayın Mestan, “Ataka iktidarda ve bu kürsüde Volen Siderov bugünkü devlet yönetiminin başlıca konuşmacısı. Tehlikeyi küçümsemek, etnik barışın en büyük provokasyonu “ diye vurguladı.

HÖH milletvekili, Ataka milletvekillerinin dokunulmazlığını elden almak olsa bile, Başsavcının soruşturma yürütmesini ısrar etti. HÖH partisinden, isteklerinin cevapsız kaldığı halde, Avrupa Birliği, NATO, Birleşmiş Milletler Teşkilatına başvurup, Bulgaristan’da insanlara saldırdıklarını, dövdüklerini ve yaktıklarını, dile getirmekle tehdit ettiler. Mavi Koalisyonun Genel Başkan Ortağı İvan Kostov da, “Ataka dini ve etnik çarpışmayı tahrik ediyor” dedi. Bu, bugünkü gerilim bakımından o kadar karışık olan dünyada ülkenin güvenliğine karşı bir provokasyon” diye vurguladı.
Kostov’a göre, bu provokasyona karşı siyasetçiler ve Bulgar kurumları cevap vermesi gerekiyor. Bunun için mavi siyasetçiler, cuma gösterisinde yer alan tüm Ataka milletvekillerinin Parlamento İçişleri Komisyonu ve Ulusal Güvenlik Devlet Ajansı Denetim Komisyonu yönetim görevlerinden alınmalarını istediler. İvan Kostov, “Ülkenin güvenliğine saldıran insanlar kesinlikle bu organları temsil edemezler” diye emindi. O, savcılığın tahrikçileri mahkeme önüne çıkarması çağrısında bulundu. “Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar” partisinin lidårine göre, protestonun sonuçları için sorumluluğu Sofya Belediye başkanı Yordanka Fındıkova ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov taşıyorlar, çünkü onlar ortaya çıkan durumda uygun tepki vermeyip, protestoya son vermemişler. Kostov, Başbakana ve GERB’ten diğer yöneticilere, “Eğer başka bir devletin içişlerimize müdahale etmesine izin verirsek, bunun sorumluluğunu kim taşıyacak” diye soru yöneltti. İvan Kostov, Türkiye’yi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyla ilgili konuşmasını kastetti. Kostov, “Eğer etnik ve dini hoşgörüsüzlük büyürse, kim üstlenecek bunun sorumluluğunu” diye sordu.

İktidarda olanlar eleştirilere karşı, “GERB, Ataka ile koalisyon birliği içinde devleti yönetmiyor” diye cevap verdiler. GERB Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Anastas Anastasov, kürsüden “Mavi Koalisyon” ve “Bulgaristan İçin Koalisyon” siyasi güçlerinin olayı düşen reytingini parlatmak için kullandıklarını söyledi. O, bu olayla HÖH ve Ataka’nın seçimler için seçmenlerini seferber etmeye çalıştıklarını düşünüyor. Anastasov, “GERB, seçimler için paravana olarak kullanılmasına izin vermeyecek” diye yorumladı. O, “Ataka ile anlaşma yapılmadı, yok ve olmayacak” diye vurguladı. GERB’ten hukukçu, “Bizler, Ermeni soykırım deklarasyonunu ve ulusal TV’de Türkçe haberlerin yayından indirilmesini desteklemedik” diye hatırlattı.

Parlamento Başkan Yardımcısı, “Ataka’dan meslektaşlarımız, sizlerin bizi desteklemelerinize karşı her zaman minnettar olduk. Fakat bu defa, sanırım sınırı aştınız. Tuttuğunuz yol, bizim yolumuz değil. Eğer Ataka için, demokrasi ilkeleri ve hoşgörüyle bağdaşmayan bireysel hareket etme zamanı geldiyse, bizler tek başına yolumuza devam edeceğiz. Bulgaristan’ın şeref, dürüstlük ve ahlaka ihtiyacı var” diye Atakacılara seslendi.

Ataka lideri Volen Siderov, sözü alınca, solcu milletvekillerin bir kısmı göstermelik tarzda Parlamentoyu terkettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS