Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yüksel Esen: “Türk folklor çalışmaları yönetecek profesyonel kadrolar hazırlamalıyız”

Yüksel Esen: “Türk folklor çalışmaları yönetecek profesyonel kadrolar hazırlamalıyız”

30 Mayıs 2011

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği çatısı altında faaliyet gösteren Türk folklor ekipleri Bulgaristan Türklerini yurt içinde ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda folklor festivallerinde başarıyla temsil etmişlerdir. Ekiplerin bu başarılara ulaşmalarında, onlarla azimli çalışan yöneticileri Yüksel Esen’in payı büyüktür. Muhabirimiz Resmiye Mümün’un kendisiyle yapmış olduğu söyleşiyi okuyucularımıza sunuyoruz.


-Sayın Esen, “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin folklor ekiplerini ne zamandan beri yönetiyorsunuz?

-“Ömer Lütfi” Türk Kültür Derneğinde folklor ekiplerini yönetmeye 1996-97 sezonunda başladım. Buraya geldiğimde dört senelik orkestrayla beraber 25 kişilik bir ekip buldum. Çocuklar, ilköğretim ve lise okullarında öğrenciler, üniversiteliler derneğin çeşitli gruplarında yer alıyorlardı. Derneğin “Kadriye Latifova” Çocuk Folklor Ekibi, “Kırcaali” Türk Halk Oyunları ve Türküleri Ekibinde solistleri ve orkestrası vardı. Benden önce onlarla eski tiyatro balecisi Rusi Minev çalışmıştı.Ekiplerin yönetmenliğini ondan devraldım. Onun yürüttüğü program üzere ve Kırcaali halk oyunları, Bahar ve Aşk Heyecanı dansları gibi ilk çalışmalarımla işleri devam ettirdim. Hatırlıyorum, 1997 yılında “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin beşinci yıldönümünü kutladık, çok başarılı bir program olmuştu.
1998 yılında 8 kızın yer aldığı “Sürpriz” Modern Danslar Grubu kuruldu.
5 ile 14 yaş grubu arasında yaklaşık 35 çocuk “Kadriye Latifova” ekibinde, 15-16 yaşından yukarı toplam 40 genç Türk folklor aşıkları ise, istedikleri zamana kadar “Kırcaali” ekibinde yer alabiliyorlar.

-Türk folklor çalışmalarını nasıl bir programla yürütüyorsunuz?

-Yıllardır bu işi yapıyorum. Ben Bulgar folklor koreografisi okudum.1989 yılı öncesi,10 yıl boyunca Bulgar folklor ekipleri yönettim. Demokrasiye geçiş döneminde Türk folklor ekipleri kurulunca, kendimi öz kültürüme yönelttim. Şunu belirmek gerekir ki, Balkan ülkelerinin halk oyunlarında benzer unsurlar bulunmakta, zaten dans yaratmada aynı yöntem kullanılıyor. Tabii ki, daha sağını, solunu bilmeyen çocuklarla çalışmak ilk başta biraz zor oluyor, büyükler ise küçük yaşta edindikleri beceriler sayesinde kendilerini kolayca geliştirebiliyorlar. Buraya Türklüğü, Türk forklorunu, halk oyunlarını seven çocuklar ve gençler geldiği için memnuniyetle birlikte faaliyet yürütüyoruz. Her hafta Çarşamba günü saat 18.00 ile 19.30 arası provalar yapıyoruz ve çeşitli konser programlarına hazırlanıyoruz. Bu arada bildiğiniz gibi, Türkiye’de kutlanan 23 Nisan-Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir program sunduk, çok güzel geçti. Konserde özellikle çocukların yer almasına dikkat ettik. Bu sezonda en küçüklerle yeni bir Roman ve bir Trakya dansını sahneye koyduk, büyüklerle ise zeybek dansını öğrendik.Genellikle çalışmalarımız bir yıl boyuınca sürüyor, çünkü yaz aylarında da turnelere çıkıyoruz. Yurtiçinden başka, özellikle Türkiye, Yunanistan, Makedonya ve Romanya’ya çeşitli folklor festivallerine katılıyoruz. Geleneksel olarak,her yıl bölgemizde düzenlenen çeşitli festivallere katılıp,Ramazan ve Kurban Bayramlarında konserler sunmaktayız.

- “Ömer Lütfi” Kültür Derneği sadece Kırcaali bölgesinde değil, tüm Bulgaristan’da Türk kültürünü yaşatan en büyük kültür ocağı olarak biliniyor.Derneğin faaliyetleri Bulgaristan Türk kültürüne sahip çıkıp, gelecek nesillere miras devretmek için yeterli kadro yetiştirebilir mi?

- Ömer Lütfi Derneği’nde, Bulgaristan Türk kültürünün yaşatılmasına en çok emeği geçen SayınMüzekki Ahmet olduğunu söyleyebilirim. Kendisi genç, yetenekli ve çok çalışkan birisi. Hatta rahatça söyleyebilirim ki, eğer o olmasaydı, bu Türk kültür derneği bugüne kadar yaşayamazdı. Çünkü bizim davamıza karşı çıkan kişilerden bir sürü saldırı gördük ve onun güçlü iradesi sayesinde ayakta kalmayı başardık.
Tabii ki, en çok desteği ondan görüyorum, hem de her yönden. En önemlisi zor anlarda bizleri motive etmesini biliyor. Bu arada benim yönetmenlik işinde bir yardımcım daha var. O, benim yanımda yetişen genç Türk folklor sevdalısı Sebahat Ahmet. Ben bu duruma çok seviniyorum, çünkü inanıyorum ki, yarın öbür hiç can sıkmadan işimi ona devredebileceğim.
Genç kızımız aslında çocuk grubuyla daha çok çalışıyor. Türklüğe sahip çıkma davamızın devam etmesi için mutlaka onun gibi yeni kadroları yetiştirmemiz gerekiyor.
Kırcaali Belediyesini ve dolayısıyla Başkan Hasan Azis’in derneğimize verdiği maddi ve manevi desteği belirtmeden geçemeyeceğim.
Bence sadece “Ömer Lütfi” Derneğinin faaliyeti Bulgaristan Türk kültürünün yaşatılmasına yeterli olamaz. Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde bir çok dernekler var.Maalesef, çokları etkili bir faaliyet gösteremiyorlar. Bizler, her zaman böyle derneklere elimizden gelen konularda yardımcı olmaya hazırız. Başarmak için deneyim alış verişinde bulunmak çok önemli.
Ben zaman ayırabildiğim kadar birkaç köyde de folklor ekiplerini yönetiyorum. Önceden Kobilyane, Jinzifovo, Most ve Perperek dernekleriyle, şimdi ise Kostino, Şiroko pole ve Cebel dernekleriyle çalışıyorum.Kırcaali bölgesinde Bulgar folklor yönetmenliği yapacak kişiler tanıyorum. Maalesef, Türk foklor çalışmaları yürütmek için özel eğitim almış, profesyonel yönetmenlerimiz yok. Aslında Bulgaristan’da böyle eğitim veren kurumlar mevcut değil. Bence bunun için Türk halk yaratıcılığına gönül vermiş yetenekli gençlerimizi Türkiye’ye eğitim görmeye gönderilmeleri gerekiyor. Türk kültürünü yaşatmak istiyorsak, yeni yeni folklor yönetmenleri yetiştirmek zorundayız. Mesela, bizim ekiplerde bunu başaracak çok yetenekli gençlerimiz bulunuyor.


- Yerel Türk folkloru ile ilgili gelecek projelerinizi paylaşır mısınız?

-Türk folkloruyla ilgili daima yeni yeni arayışlar içerisindeyiz. Çok büyük merağım var, yakın zamanda geleneksel Kına Gecesi tanıtmak istiyoruz. Aslında sahnede Kına Gecesi gösterisi sunmuştuk, fakat daha da profesyonel olması için çaba sarf edeceğiz. Yerli halk oyunlarına uygun müzik araştırıp uygulayacağız. Kısmetse, Hıdrelez şenliklerini de tanıtmayı düşünüyoruz ve tabii ki, daha başka gelenek ve göreneklerimiz örneklerini inşallah ileride sahneye koyacağız. Fakat bu gösteriler, ancak halk arasında araştırmalar yapıldıktan sonra, sahnelenebilir. Çünkü ne bizler, ne de şimdiki gençler bu adetleri geleneksel halinde tanıyoruz diyemeyiz. Niyetimiz, unutulmuş eski adetlerimizi günümüzde canlandırmaktır. Solistlerimiz genelde her konserde yeni türkü ve şarkılar söylüyor. Halk oyunlarına gelince, onlar sabit kültür varlığımızdır. Mesela, benim çocukluğumda Kültür Evinde oynadığım danslar, bugün de orada oynanıyor. Tabii ki, bu Türk folkloru için de geçerlidir. Bazı danslarımız, 12-13 yıldır sahneden düşmüyor. Folklor gruplarına yeni yeni solistler alıyoruz, ses yeteneği olan veya geliştirmek isteyen herkese şans veriyoruz. Şu anda en yeni solistimiz çok yetenekli 9 yaşındaki Duygu Ali. Yaklaşık iki yıldır popçu Emre Ahmet, Mert Hüseyin, Ajda Sali, Emin Ridvan bizimle sahneye çıkıyorlar. Solistlerden Behiye Ahmet, Emine ile Nesrin Ziya kızkardeşler programlarımızı renklendiriyorlar.

-Son olarak, ne demek istersiniz?

-“Ömer Lütfi” Kültür Derneği folklor ekiplerinin faaliyetlerine 6 yaşından sonra isteyen her Türk veya Bulgar çocuğu katılabilir, diğerleri için yaş sınırı yoktur. Bu arada birkaç yıldır faaliyet göstermeyen tiyatro bölümünü canlandırmak istiyoruz. Derneğin çalışmalarında yer almak isteyen herkes derneğe başvurabilir. Ancak Türk folklorunu yaşatırsak, Türklüğümüzü koruyabiliriz. Ayrıca bu tür çalışmalar vücudun gelişmesini sağlıyor, çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan alıkoyuyor, arkadaşlıklar ediniyorlar, toplumsal etkinliklerde yer almaya alışıyorlar. Yeni yetişenler için sanırım güzel bir olay ki, yurt dışına festivallere katılımımız oluyor. Bu turneler esnasında arkadaşlıklar kuruluyor. Burada tiyatroyla uğaraşan gençler kendini bu alanda profesyonelleştirebilirler.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS