Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Parlamento, seçim yasasındaki değişiklikleri onayladı

Parlamento, seçim yasasındaki değişiklikleri onayladı

02 Haziran 2011

Parlamento, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler ile ilgili seçim yasasındaki son değişiklikleri onayladı.
Seçmenlerin oy kullanacakları adreste en az 12 aydır ikamet ediyor olma şartı yapılan değişiklikle 4 aya indirilirken, aynı yasa değişikliği oy pusulalarında sadece "X" işareti kullanılmasını da öngörüyor. Değişikliklere göre nüfusu 350 kişiden fazla olan küçük yerleşim yerlerinde vatandaşlar muhtarlarını seçebilecek.

İktidardaki GERB partisi oturum sırasında sahip olduğu oy çoğunluğundan yararlanarak, muhalefetin getirdiği 16 önerinin tamamının kabulünü engelledi. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet yanlısı Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütvi Mestan yasa değişikliklerinin seçmenler arasında adaletsizlik oluşturduğunu belirterek, iktidardaki GERB partisinin "halkın oy hakkını sınırlandırmaya çalıştığını" söyledi.

"X" İŞARETİ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDULACAK

Mestan, "seçim pusulalarında yasal olarak geçerli olacak 'X' işaretinin bir çok seçmeni zor durumda bırakacağını" söyleyerek, HÖH olarak bu konuda Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bildirdi.

Mestan, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, "Seçmenleri, iradesiz, korku içinde yaşayan olarak görmekten vazgeçin" çağrıs ında bulunarak, pusulalarda 'X' işareti kullanma şartının zaten zorunlu olmayan seçimlere katılımı azaltacağını savundu.

"Eli titreyen seçmen 'X'i nasıl düzgün yazabilir? Düzgün yazmazsa tabii ki oyu geçersiz olur" diyen Mestan, "Bulgaristan'da seçmenin korku duyduğu tek şey, devletin baskı uygulama mekanizmalarıdır" dedi.

HÖH milletvekili Çetin Kazak da, kabul edilen yasa değişikliklerini eleştirerek, oy kullanma hak ve özgürlüğünü sınırlandıran bu değ işikliklerin sonucu seçim sonuçlarına itirazların olabileceği uyarısında bulundu.

Kazak, değişikliklere göre yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının, Bulgaristan diplomatik temsilciliğinin olmadığı yerlerde oy kullanabilmek üzere 100 imza toplayıp sandık kurulması talebinde bulunmak zorunda kalacaklarını vurguladı.
Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili Maya Manolova da Çetin Kazak'a destek vererek, "Yazın tatil döneminde vatandaşlardan aktif seçmen olarak hareket etmelerini bekleyemezsiniz" dedi.

Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı GERB Milletvekili İskra Fidosova ise BSP ve HÖH tarafından yapılan eleştirileri "asılsız ve geçersiz" olarak tanımladı.

Fidosova, "Seçim Yasası gayet net kural bir ortaya koyuyor. Yurt dışında yaşayan Bulgarlar oy kullanmak istiyorsa sadece sanal ortamda bir form doldurup onu yollamak zorunda" diye konuştu.

Seçim yasasında yapılan değişiklikler arasında, yeni siyasi parti kurulması için en az 7000 destek imzası toplanması da yer alıyor.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2011-06-03 15:58:33
Belliki Boykolan anlashma yapilmish...

Takildiklara sheye bakin X ...
berk 2011-06-03 19:17:28
birga'ya

Arkadaşım demokrasi zaten her toplum için ideal bir sistem değildir ki demokrasi kültür, bilim, sanat toplumu haline gelmiş bireylerin politik bilinç sahibi olduğu toplumlar için idealdir yoksa ki bunun yanından geçmeyen çoğu toplumda niteliksiz nicelik çoğunluğun, nitelikli nicelikten yoksun azınlık üzerindeki politik üstünlüğüdür yani 10 kişiye sorduğunda 7'si 2+2'ye 5 derse 5'mi olucak ee haliyle hayır ama bazı ülkelerde bu bile olduruverilir

Dersen ki bana bu ne demokrasisi eşeği bile aday koysam seçtiririm demokrasisi!
birga 2011-06-04 00:19:10
Politize olmuş duvar ustası veya badanacıdan kork aga. 85 yaşında yatalak analarını sedyeyle oy vermeye getiriyorlar. Görüntü hindistandan farksız. İslamist fürerleri kazansın diye yatalak kadını oradan oraya sürüklüyorlar. İğrenç bir şey.
berk 2011-06-04 00:28:35
Tek başına anayasa değiştirebilecek milletvekili sayısını çıkarabilmek için bir hırs bir hiddet nefretinden hıncından dağ yarılacak, artı rejimle hesap görme kompleksi, al sana yüzde 40 oy alıcak lider tipi
Kara Ibrahim Aga 2011-06-04 12:10:48
Yapmayin be Gizanla..

Hoca ne demishti:

-Sheriyat gelecek,Fistik gibi olacak!

Her halde olmushtur.Hachenki Karnini kashiyan Adam 3'cü sefer Erceb Abimi -Padishah ilan ediyoru...

Bu arada.. Makarna,nohut,fasuliye ve diger armagan

paketlerini aldiniz mi?

Bakalim bizim Macirlar kimi istiyoru?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS