Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hak ve Özgürlükler Hareketi, Seçim Kanununu Yine Anayasa Mahkemesine Götürüyor

Hak ve Özgürlükler Hareketi, Seçim Kanununu Yine Anayasa Mahkemesine Götürüyor

05 Haziran 2011

Hak ve Özgürlükler Hareketi seçimlerde zorunlu olarak kullanılması öngörülen “X” işaretinden dolayı Anayasa Mahkemesine başvuruyor. Bu bilgi HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan tarafından Anayasa Mahkemesinin yeni Seçim Kanunundaki değişiklikleri aykırı bulmasının sonucu Kanunun yeniden Meclis Genel Kurul ikinci oturum görüşmelerinde duyuruldu.

Meclisteki çoğunluk “X” işaretinin Kanundan kaldırılması konusunda HÖH’ün ardı ardına sunmuş olduğu 15 teklifi de reddetti, bundan dolayı bu işaret seçimlerde oy tercihini gösterecek işaret olarak kaldı.

Mestan, Seçim Kanununda yer alan “oylar sadece oy pusulasında “X” işareti kullanılarak geçerli sayılır ve bu işaret dışında kullanılan tüm diğer işaretler oyu geçersiz kılır” metinleriyle seçmen haklarının sınırlanacağına inanıyor. Örnek olarak Meclis Çıkar Çatışmaları ile Mücadele Komisyonu üye seçimini veren deneyimli siyasetçi, bu seçimde “X” işaretini kullanarak oy veren milletvekillerinin bile ciddi manada zorlandıklarının gözlemlendiğini söyledi. Bu işaret lehine tek olumlu kanıtın, kontrollü oylama için şartların oluşmasına yardımcı olduğunu, ancak bir konu hakkında doğru çözümün olmadığı durumlarda demokratik toplum içiresinde oluşan değerler hiyerarşisine uyulması gerektiği Mestan tarafından ifade edildi. Kendisi, ayrıca seçmeni kolaylaştırarak daha büyük temsil sağlanmasının çok değerli olacağına, ancak mevcut durumda sayılmayan oyun çalındığına işaret etti. Lütfi Mestan’a göre, iktidar partisi sadece “X” işaretiyle oy verme sınırlaması getirerek korku aşılama çalışıyor.
HÖH Meclis Grubu Genel Sekreteri Çetin Kazak, kürsüden GERP partisinin yurtdışında ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının yeniden kendilerine oy verecekleri konusunda o kadar emin olmadıklarını söyledi. Yurtdışında yaşayan birçok seçmenin son seçimlerde iktidardan yana oy kullandığını, şimdi ise diplomatik temsilciliğin olmadığı yerde belirli bir noktada seçim sandığı açılması için yüz kişinin başvuruda bulunması şartını getirerek GERB’in bu kişilere “teşekkür” ettiğini belirtti.

Mecliste yapılan Seçim Kanunu Genel Kurul ikinci oturum oylamasında, yerel seçimlerde oy kullanmak için dört ay ikamet zorunluğu şartı getirildi. Sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve köy muhtarı seçimlerinde, sadece son dört ay süre zarfında oy vereceği yerleşim alanında yaşamış olan Bulgaristan veya Avrupa Birliğine üye her devletin vatandaşının oy kullanma hakkının olması, milletvekilleri tarafından kabul edildi. Şimdiye kadar bu süre on ay olarak belirlenmişti. Ayrıca aynı seçimlerde adayların belediye başkanı ve muhtar olarak seçilebilmesi için Bulgaristan vatandaşı olması, Avrupa Birliğine üye ülkelerin vatandaşlarının da meclis üyesi olarak seçilebilmesi için aday olacakları bölgede son dört ay ikamet etme zorunluğu Meclis tarafından getirildi. Şimdiye kadar bu süre altı aydı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS