Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı İlahiyat Lisesi yeni eğitim yılına yepyeni bir binada girecek

Mestanlı İlahiyat Lisesi yeni eğitim yılına yepyeni bir binada girecek

08 Haziran 2011

Mestanlı (Momçilgrat) İlahiyat Lisesi yeni eğitim yılına yepyeni bir binada girecek. Çağdaş bir yapıya sahip olacak İlahiyat Lisesi, Şumnu Nüvvap Lisesi, Rusçuk İmam Hatip Lisesi ve Sofya İslam Enstitüsüyle birlikte Türkiye Diyanet Vakfı tarafından finanse ediliyor. Eğitim ocağı Bulgaristan Başmüftülüğüne bağlıdır, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının Bölge Müfettişliği tarafından denetlenir. Okul 1991 yılından beri 20 yıldır Bulgaristan’da eğitim sistemine hizmet veriyor.

Okulda öğretim tüm Bulgaristan liselerinin programına göre gerçekleştiriyor, alınan diplomalar tüm orta öğrenim haklarını veriyor. Lisede İdriz Bilal, Yusuf Ali, Aptikadir Aptişev, Orhan Kadirov, Hasan Mehmed, Sami Süleyman gibi şahıslar müdürlük yapmışlardır, şimdi ise müdürü Ali Nasuf’tur.

Okulda 12 yıldan beri tarih ve coğrafya öğretmeni olan Mariyan Marinov’un verdiği bilgilere göre, şu ana kadar liseden 476 öğrenci mezun olmuştur, bu yıl da 27 olacak. İlahiyat Lisesinde şu an 82 öğrenci mevcut, onların 30’u kız, diğerleri erkek öğrenci. Okulun 11 öğretmen kadrosu, 2 eğitmeni ve 3 lektörü var. Okulda artık dört yıldır lise bitirme sınavlarında zayıf not görülmüyor. Sayın Marinov, geçen ders yıllarında iki sınıf öğrenci kabul edilen okulun, gelecek 2011/2012 eğitim yılından itibaren daha büyük kapasiteye sahip yeni binaya taşınacağı için üç sınıf kabul edebileceklerini tahmin etti. Genellikle Kırcaali ve Haskovo illerinden, Smolyan ve Velingrat bölgelerinden öğrencileri, İslam dini Mestanlı’da bir araya topluyor. Marinov, “Ben daha önceden Kırcaali’de öğretmenlik yaptım, fakat bu okula gelince çok hoşuma gitti ve artık buradan ayrılmaya niyetim yok” diye paylaştı. Öğretmen, okulun çok kısa zamanda, bir yıl içinde inşa edilen yeni binası için Diyanet Vakfına minnettar olduklarını ifade etti. Binası hazır olan okulun sadece sınıf odaların donanması kaldığını belirtti.

İlahiyat Lisesinde genel öğretim verilen derslerden başka Kuranı Kerim, Arapça, İslam hukukunu öğreten Fıkıh, Hz. Peygamber Muhammed Mustafa’ın hayatını ele alan Sier, Kuranı Kerim’i açıklayan Tefsir, Müslümanlara İslam dinini anlatma sanatı Hitabet, Allah’ın var olduğuna deliller gösterilen Akaid, İslam’da çeşitli mezheplerin geliştiğini öğreten Kelam, İslam Tarihi ve Dinlerin Tarihi okutuluyor. Bu derslerin kitapları Türkiye’den sağlanıyor ve genelde Türk Dilinde okutuluyor, fakat Türkçe bilmeyen öğrenciler için Bulgarcaya çevri yapılıyor. İlahiyat Lisesi öğrencileri eğitim yılı içinde gösterdikleri ala ve çok iyiden fazla başarı için 30 leva civarında mali yardım alıyorlar. Ayrıca okuldan mezun olup da, üniversitelerde öğrenimine devam edenlere mezun oluncaya kadar mali yardım sağlanıyor.

Her yıl okul yönetimi tarafından yaklaşık 25 öğrenci yazın yurtiçinde ve Türkiye’ye 20 gün kurs da gördükleri tatile götürüyorlar. Ayrıca liseden mezun olanlar İstanbul’da birkaç günlük gezide bulunuyorlar. Tüm masrafları Diyanet Vakfı karşılıyor. İalhiyat Lisesini bitiren öğrenciler yüksek eğitimini daha çok Plovdiv Üniversitesinin Kırcaali ve Smolyan Şubelerinde, Plovdiv Tarım Üniversitesinde, Gabrovo Teknik Üniversitesinde, Sofya İslam Enstitüsünde ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde devam ediyorlar. Okulda eğitim görenlerin birçoğu bilgi teknolojisi uzmanları olmuş, birisi ise şu anda Nedelino’da hekimlik yapıyor.

İlahiyat Lisesinde bu yıldan itibaren Ürdün’de mezun olan Sami Fazliyski öğrencilere Kuranı Kerimi ve Arapçayı öğretiyor. Genç Hoca, “Arapçanın öğrenilmesi hem öğretmenin dersi verme tarzına, hem de öğrencilerin bu dili öğrenmek için çok meraklı olup, büyük çaba göstermelerine bağlıdır. Tek taraflı emekle hiçbir başarı elde edilemez” dedi. Sami Hoca, “Her Müslüman Kuranı Kerimi okumayı öğrenmeli. Kim bunu başarırsa, Arapçayı %50 öğrenmiş oluyor. Çünkü Yüce Allah’ın indirdiği Kuranı Kerim’den daha önemli bir kitap yok. Bunu da herkes çok dilerse ve çalışmalarında ciddi olursa, rahatça başarabilir. Her dinde olduğu gibi, Müslümanların da İslam’ın temel esaslarını ve Şeriatı tanımaları gerekiyor. Maalesef, Bulgaristan Müslüman topluluğu olarak bu konuda bilgilerimiz çok eksik. Ben bu okulda çocuklarımıza Kuran’ın dilini öğretmek için elimden geleni yapmaya hazırım, gerisi artık Allah’ın taktiri” diye paylaştı.

Diğer dini dersleri okulun başka genç hocası Ahmed Bozov, Türkçeyi ise 9.sınıfta 1, daha yukarı ki sınıflarda 2’şer saat olarak Nurcan Afkat veriyor.
Ali Halil yedi yıldır okulda matematik ve bilişim dersini veriyor. O da bu okulda öğretmen olmaktan çok memnun olduğunu belirtti.

18 yaşındaki Aydın Mehmed bu yıl 9. sınıfı bitiriyor. O, bu okula Mestanlı’ya bağlı Çayka köyünden gelmiş. Delikanlı, “Ben bir Müslüman olarak Kuranı Kerimi, dolayısıyla İslam dinini öğrenmeye çok meraklıyım. O yüzden bu okulda okumayı seçtim. Elhamdülillah, bu okulda gördüğüm eğitimden dolayı kendimi mutlu hissediyorum. Okumayı çok seviyorum. Buradan imam olarak mezun olacağım, fakat ben bir de öğretmen olmak istiyorum, onun için eğitimime bir pedagoji bölümünde devam edeceğim” diye paylaştı. Genç İslam sevdalısı, Kırcaali Haber gazetesi aracılığıyla yeni yetişenlere şöyle seslendi: “Onlar bir Müslüman olduklarını hatırlasınlar ve okumak için bu okula gelsinler. Bazı insanlar, “Ne yapacaksın İmam Hatip Lisesine gidip de, sanki imam mı olacaksın ”diyorlar. Ben şunu söylemek isterim ki, bu okulda okumakla sadece imam olunmuyor. Çünkü liseyi bitirenler, istedikleri meslek için çeşitli üniversitelerde eğitim görebilirler. Yani Mestanlı İlahiyat Lisesinden mezun olanın illaki imam olacak diye bir durum söz konusu değil. Sekizinci sınıfı bitiren Müslüman çocukların çevrelerinden etkilenip böyle değerli bir okuldan vazgeçmeleri çok üzücü bir olay. Çünkü Bulgaristan’da bu gibi okullardan ne kadar çok başarılı genç Müslümanlar mezun olursa, o kadar dini önderlerimiz çoğalır ve onlar dini haklarımızı daha iyi savunurlar.”


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Macir Aga 2011-06-08 18:21:05
Başarılı bir makale olmuş, tebrik ederim.
Osmanlı Torunu 2011-06-08 20:19:06
Allah Yardımcınız Olsun... Güzel bir makale olmuş.
C.Kircaalili. 2011-06-08 20:20:46
Benim Oglum Mestanli Imam Hatip Lisesinde 4 yil okudu ve 2006 yilinda oradan meyzum olduislyagami yakindan tanimak cenabu allahimiza daha yakin olmaktir umarim bu okulu bitirmek her Muslumaan evladina kismet olsun allahin selagami uzerinizde olsun yeni yapilan ilhiyat lisesininde milletimize hayirli ve ugurlu olsun Allah muslumaan kardeslerimizden raaazi olsun dilyiile sevgiler ve saygilar Allaha ismarladik sagolun vaarolun.
Birgadiroğulları 2011-06-08 22:29:53
Herkese niye nasip olsun ki, sadece imam olmak isteyenlere nasip olsun. Yetmez mi?

Herkes imam olursa tarlada kim çalışacak, davarımızı kim güdecek aga? Türkiye'de olduğu gibi ortalık bıngıl bıngıl imamla dolarsa ne yapacaksın? AKP diye dinci bir parti de kurdurmazlar, onca imama iş nasıl bulacaksın?

Türkiye'de bunları polis, hukukçu, başbakan falan yaptılar; hepsi de kabiliyetsiz ve kara cahil. Tek özellikleri var: inanılmayacak derecede acımasız ve insafsızlar. Gözlerinde yağ yok, Allah adamı ellerine düşürmesin.

Allah muhafaza , varsın herkes imam olmasın hemşerim.
01 2011-06-08 22:51:28
Ne alaka bu bir lise ki. Ki imam hatipi bitirdikten sonra bashka alanda universite egitimini tamamlayabilirler genclerimiz. Sadece duz lise bitirmeklen zaten avukat olunmuyor.Dinini ogrenmek isteyen gencler burada egitim alabilirler.imamlarin ne kadar hazirlikli oldugu ayrica tartisilir. AKP ye gelince Turkiye de akp ye alternatif olacak bir parti varmidir sorusu uzerinde ciddi dushunmek lazim.Dish diplomaside oldukca basharili bir hukumet. Sacma sapan yorumlarinizi da yazmayin bu siteye. Ne demek sadece imam olmak isteyenler MIHL de okusun ? Sagduyu ve dushunceye davet ediyorum!!!
Birgadiroğulları 2011-06-08 23:47:35
Lise de, ima ve hatip yetiştiren lise. Sholastik bir eğitim verildiğinden beyinler yıkanıyor ve güdükleşiyor. O liselerden çıkanlar fikri hür, vicdanı hür bireyler olamıyor, kompleks kumkuması oluyorlar.

Adı üstünde imam hatip lisesi, normal lise olabilmez.
birga 2011-06-08 23:54:38
Soruya balk soruya, türkiyede diyor islamist partiye alternatif olabilecek parti var mıdır. Jivkov ve Hüsnü Mubarek de bize alternatif yok diye bas bas bağırıyorlardı, ama devrildiklerinde alternatifler derya gibi olduğu ortaya çıkmıştı.

Dış politikaları da ta bir rezalet.Yamanmışlar amerikaya, libyayı bombalatıyorlar. İnsanda biraz utanma olmalı.
dut yutmuş bülbüler........... 2011-06-09 00:06:31
Geçmiş tarih bilimcileri olan,fes,berk,papaz,hücüm,briga ve sayereler,nedense Bulgaristan Türklerinin geçmişinden,hele-hele geleceğinden hiç söz etmiyorlar.Neden?Bulgardan korkularından.Başka türk boylarının özerkliklerini övünçle yazıyorlar,ama Bulgaristan Türklerinin demokratik kültürel özerkliğik projesi söz konusu olunca,dut yutmuş bülbüle dönüyorlar.....NEDEN?
Birgadir - Aptişogli 2011-06-09 00:10:31
Bir isim sunabilir miyim: Aptikadir Aptişev. İnanılmaz bir isim değil mi? Ben çok etkilendim doğrusu.
Aptişogli 2011-06-09 00:16:54
Hemşerim, o dediklerini de sen yazıver işte. Niye hep bizden bekliyrosun ki? Soruya bak, büyük harflerle nedenmiş.Sevsinler senin nedenini!
berk 2011-06-09 08:07:41
Açıkçası bir imam diğer meslek gruplarından ne yüksek tutulmalı ne de aşağıda görülmelidir, İmam Hatip lisesinde eğitim görmek isteyenlere saygımız sonsuzdur ayrıca İmam Hatip lisesinden sonra ne yapacak bunun üniversite eğitimide bir karşılığı yokki diyen arkadaşa da bu mezunların merakları ve gayretleri varsa dünyanın birçok yerinde Teoloji okuma şansları var yalnız yabancı dilleri olması gerekli yada gittikleri üniversitelerde hazırlık sınıfları var, her alanda olduğu gibi Teolojide de kaliteli birikimli insan ihtiyacımız olduğu açık özellikle Bulgaristan'daki Türk azınlığı söz konusu olduğunda ama şikayet konusu şudur ki Türkiye örneğiyle olur olmaz her kurumun başına sırf İmam Hatip çıkışlı tonla insan yerleştirildi adamın kurumla uzaktan yakından bağı yokki kurumun gerektirdiği bilimsel yeterliliğe sahiplik zaten hak getire o hiç yok bu çok yanlış bir uygulamadır. ÖSYM Örneğinde olduğu gibi işler trajikomediye dönüveriyior.

Bir kişi kendi inancıyla mutluysa insanlara o şekilde yardım ediyor ve başkalarına baskı yapmıyorsa inançla ilgili taşa tapsa da, imam, papaz, çöpçü, mühendis, işçi ne olursa olsa da başımızın üstünde yeri vardır.

Bulgaristan Türklerinin demokratik ve kültürel özerkliği konusunda da burda ilgili yorumcuların tamamı bunu onlarca defa yazdı ne yazikki hiçbirimizin yazmasıyla olmuyor oy verdiğimiz kişiler 365 günde 1 kez bile dile getirmiyorlarsa biz ne yapalım parlamento kapısına gidip bugün niye bahsetmediniz, talep etmedinize diye yakalarına mı yapışalım
berk 2011-06-09 08:12:40
Şu anki hükümetin dış politkası ise tamamiyle baştan sona komediden ve ikilemden öteye gitmez ne yazikki
Kara Ibrahim Aga 2011-06-09 11:31:11
Bu binanin Mimarina ...........bravo... ;)

Tam bi Asker Kishlasi ancak bu kadar olur..

Bu ne zevk ne modernizam ... peh... peh..

***

Habere gelince...

Gönül isterki bu haberin yerine "Bu gün chok dilli Türk lisesisinin

binasi achildi" dige bi yazi okuyam.... ama nerdeee...

Resmiye Hanimin yazdiklarina göre Türkiyede Imam Hatibller

ichin Sipali var..Ama Türk lisesi,Türk Gazetesi Türk Radoysu ve

ya Türk tv. ichin yok...

Aceba neden?

Neden Dine yatirim yapiyorlarda Türklüye yapmiyorlar?

Dahasi da var ..

Yani bu liseleri bitirenler Universitelere girirlerse Orasini

bitirene kadar para yardimi aliyorlar!!!

Ayrimcilik degil mi bu?

Bizimkilerini varda "Öbrüklerin" cani cehendeme! Öyle mi?

Okuldaki egitimin Kalitesine deginmiyecem...


***

Ha ...ha 4 sene önce Fes'len bu konuda neler tartishmishik!!!

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=399
ARDİNO_LU 2011-06-09 12:00:44
benim cocugum olursa insallah bende ileride oraya yollamak isterim normal devlet lisesinde okuyacagina orada okumasi cok cok daha iyi olur bence.sonra orayı bitirince istediği universiteye gidebilir o artik onun secimi olur.Okulun yapılmasında emeği gecenlerden Allah razı olsun
C.Kircaalili. 2011-06-09 12:53:29
Bak KIA kardesim Sen nedemek istiyorsun ki ben bunu hiç ya hiç anliyamadim dogrusu Okulun Mimarligi, kalite, ayrimcilikla ne alyakaasi varki Bunu kim yapsin ozaman Mimar Sinani Kaldiralim mezarindada yaptiralim okulu Kalite denince
Nasil anliyalim Imam Hatip Lisesinde Rejim var Saat 08.00 okul baslar oglen Saat !3.00 kadar devaam eder! saat Mola o esnaada Yemegini yer yarinki gunum porogramini hazirlar ve saat 14.00 da yarinki derslere hazirlik yapilir o zaman içinde Dini vazifeler dahi yapilir bu Aksamsaat 1900 kadar devaam eder o gunun içinde her liselerde okunan dersler vardir ayni zamanda Bilgisayar eyitimi de vardir. ne ki bu kotu bir seymi Kur,an dendiginde Fikih dendiginde sen zannetme ki onlar kolay bir seyler diin Kulturdur yuksek terbiyedir burda herseyden once insaan sorumlulugu tasinir.. bunlar seni ilgilendirmez çunku Insan bir isi anlamadiginda o isin içine burnunu sokmamalidir.Bu okulu bitiren çocuklar her baska liselerdeki gibi daha buyuk universite ve okullara gidebiliyor Imam hatip lisesi kanunen BG Milleyitim bakanligina baglidir her haklarive garantisi mevcuttur sen zannetme ki diger liselerde eyitimler çok iyi yoo kardesim bu gun goroyoruz millet bilir bilmez parasi olan insanlar çocuklarini okumaya saliyior onlarin kaçta biri megzum oluyor parayla nerede olursa olsun insanlarin kafalarina akil girmiyor dusunce olmadan bir sey olmaaz buçocuklarimizi biz goruyruz Af edersiniz okulda yalniz birki saat kalir kalmaz kaçiyorlar kizlarla beraberlikte tutus putus bakarsin çocuk yuvalarimiz ne yazik ki anasiz babasiz yavrucuklarla doluyor Bu mevzuya (Butunlukle her kezi koymuyorum) af edersiniz fakat bu çogunlukla boyledir maalesf.ya Boylesimidir KIA senin hosuna giden okullar Yaziiklar olsun!!!.
Kara Ibrahim Aga 2011-06-09 12:53:41
Ashkolsun Eray'a..

Bulgaristanda Türk dedin mi böyle olmasi lazim...

Basharilar kendisine ve aylesine..


http://rodopi24.blogspot.com/2011/06/blog-post_5680.html
Kara Ibrahim Aga 2011-06-09 13:25:00
Böyle Mimar "harikalar" 1950-1960 yillarina aittir...

Shimdi genish penchereli olan ve...

Izle...

Bu Lise daha güzel degil mi?

http://www.youtube.com/watch?v=byJftPUv_sc

***

Vay be ..Bashka liselerde neler oluyormush..

Ama Imamlarinkilerinde yokmush...

Sizin beyinleriniz yalniz böyle konulari mi chalishiyoru..

Ve ya orada okuyanlara sheylerine kilit mi vuruyorsunuz..

Güldürme insani...
cevabi 2011-06-09 18:43:46
Kendi vicdaanina guveneceksin kendi kalbini sesliyeceksin sana kilit vurmamislarda ne olmus anan bababanda kabahat senin Orospu çocugu o senin sapukluklarini kiz kardesinde yapar kilit istemez seyine ha simdi gulbakalim gulebildigin kadar pezeven yaratik daha ne olacakki senin gibi allahsiz Kyafirlerin Allah eer ve geç belalarini verir iis allah tamammi ESSEK OGLU ESSEK HERIF ALMAN KYAFIR TIPI FIRAVUN ENCEGIIbiraz edep sinirin astik Boyle tip serefsizler yuzunden.yA rabbil alemin.
Aptişogli 2011-06-09 19:22:20
Cevabi adındaki meymenetsiz sözde dini ve Allah'ı savunuyor, ama ağızı memişhane altından beter. Dinimizi savunmak pornocu küfürbazlara kaldıysa işimiz iş demek.
cevabi5515 2011-06-09 21:58:02
Aseni tanimiyorum btisoglu Meymenetsiz nediir bu kelime Turkçemi yoksa bozuk arapçami anliyamadim gitti Eger KIa savunuymazorsan kanaatimce sende onlardansin soz yok.Iskani bir ise yara baskender pasa cemaatine ise cevaabimiz sudur bi Bulgaristan vatandasiyiz Turkiye Basbakanina oy vermemiz için orasinin vatandasi olmamiz gerekir fakat benim siyaset izlemimce Turkiyede Recep Tayyip Erdogandan baska tecrubeli bir siyaset adami daha gorunmuyor CHP iyi bir partidir ama baskani Kiliçlaroglunun basbakan için bir kaabiliyeti yok kardesim bir insanin ne yapacagi gorunusunden ve konusmalarindan belli oluveriyorDiin baska Siyaset ve devlet yonetimi baskadir.Erdogan gibi siyasetçi Birini Seçmen seni diinden çikarmaaz kimi lyayik gorursen onu seçersin Ben BG.cumhur baskani için misaal olarak Sayin Ahmed Dogani Seçsem Simdi Gunaha mi girmis olacagim Hayir Obenim Tercihidir kimi seçecegim.
İskenderpaşa Cemaati 2011-06-10 00:12:46
Merhum büyümüz efendimiz Mehmet Zahit Kotku'nun yolundan yürüyenler olarak islam düşmanlarıyla ortak çalışan Fettullah Gülen ve AKP'yi lanetliyoruz. Desteğimiz MHP'yedir.
Aptişogli 2011-06-10 00:22:45
Ha evet, yalan dolanda baya tecrübe kazandı. Yalan ve sığır gibi bağarmakta kimse eline su dökemez. Orası kesin.
Kara Ibrahim Aga 2011-06-10 16:40:19
Peh ..peh

Allah..Allah ne küfürler yemishim yine..

Ne,öbrü tarafa choktan göch eden Annem kalmis ne Babam..

"Kötü söz Sahibinindir" Ata sözüne katilarak aynilarini Sahibine

iyade ediyorum..

Bu da benim "egitim kalitesinde kushkularim var" dediklerim

ispatidirdir..

Delikanli biri kimsesini Annesine ve Kardeshine küfür etmez!!!

Ama böyle "Soguk kish gezesei ve zevksiz bi ilishkinin" ürünü

olanlardan okumamiz normaldir!!!

Ne vinde terbiye görmüsh ne de "medresede"...

Sonra Öretmenleri "kalite'den " söz eder..

Bakiniz eserinize...

Bana küfür edene karshi Küfür etmiyecem..

Yalniz Allah bildigi gibi yapsin digecem...

Zaten yapmish ki!!!

***

Bu arada "Admin" rölünü üstlenmish Gardasimiza...

Bu bir degil iki degil...

Özellikle bana söylenen Küfürleri silmiyorsun?

Neden?

Yok bishey, bir iki ay sonra yüz yüze görüsheceyiz...!!!

Hani her YORUMU filtreden gechiriyordunuz?
muharem murad 2011-06-10 20:36:38
slm alk bende bu okuldan mezun oldum ve cok mutluyum sukurler olsunku allah ıma
ıyıkı de orada eıtım almısım ımam deılım ılla ımam olmam gerekmıyo ama bıldıklerımıde yakınlarıma arkadaslarıma aktarmaya calısıyorum bu bızım gorevımız ve oradan mezun olanlardanda en azından bunları beklıyorum okul cok guzel olmus hayırlı ugurlu olsun tum muslumanlara allah c.c.yolunuzu acik etsin allaha emanet olun slm alk
can 2011-06-13 21:00:00
güzel bir yazi...
kırcaali 2011-06-13 21:07:24
O okuldan mezun olanlar ve okuyanlara başarılar. Çalışanlara da başarılar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS