Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BNT Kırcaali muhabirlerinin filmi “Dağın Ölü Gözleri” prestijli ödül kazandı

BNT Kırcaali muhabirlerinin filmi “Dağın Ölü Gözleri” prestijli ödül kazandı

14 Haziran 2011

Bulgaristan Ulusal Televizyon (BNT) ve Radyosunun Kırcaali muhabirleri Krasimir Angelov ile Valya Apostolova’nın Doğu Rodoplar’da çektikleri “Mırtvite oçi na planinata” (Dağın Ölü Gözleri) belgeseli “Sveti Vlas TV Gazeteciliği Ödülü” yarışmasında ülkede en iyi on film arasında seçildi. Kirkovo Belediyesi’nin Gorski izvor ve Şumnatitsa köylerinde 2010 yılında çekilen film, iki tarlada yetiştirdikleri tütünle zor zar geçinen Sabri Hüseyin ve Dinko Mutafov’un ailelerini anlatıyor. Onların çocukları açlıkla boğuşuyor, yaşadıkları köylerin nüfusu ise her geçen günle daha da azalıyor. Gorski izvorun 2000 kişilik nüfusu 720’ye inmiştir. Sabri ve Dinko gibi tütüncülerin kaderini Doğu Rodoplar’da yaşayan yaklaşık 15 000 kişi paylaşıyor.

Kırcaalili gazeteciler, televizyon ürünü için bu yıl ilk kez verilen prestijli ödül kazandılar. “Dağın Ölü Gözleri” filmi bu ödül için 60 çeşitli biçimlerde yapılan filmlerle yarıştı. Ödül seremonisi Sveti Vlas’ta lüks “Marina Palas” otelinde gerçekleştirildi. Jurinin önerdiği 20 filmin onaylanması üç gün sürdü, “Dağın Ölü Gözleri” filmi ise en çok yorumlanan belgesel oldu.

Krasimir Angelov ile Valya Apostolova ile birlikte Bulgaristan’ın ünlü gazetecileri Georgi Koritarov, Martin Karbovski, Svetla Petrova, Saşo Dikov, Dobrina Çeşmedjieva, Sofya Tzavela ödül aldılar.

10 000 leva miktarındaki ödülü Rosen Petrov’un “Neka govoryat” (Konuşsunlar Bakalım) programının “Opasno blizo” (Tehlikeli Yakınlıkta) Bölümünü yürüten Diyana Naydenova kazandı. Bu ödülün her yıl artarak, seneye 20 000, 2013 yılında ise 30 000 leva olması bekleniliyor.

“Dağın Ölü Gözleri” filmi ilk kez 13 Şubat 2010 yılında Bulgaristan Ulusal Televizyonun “Resimde” Bölümünde yayınlandı. Filmin Avrupa Parlamentosunda gösterilmesi bekleniliyor. Gıda ve Tarım Bakanı Miroslav Naydenov’un önerisiyle bu film, Avrupa Birliğinin tütün üretimine koyduğu mali yardım yasağını kaldırması talebinin nedenlerinden biri olarak gösterilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS