Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Türk Kültür ve Sanat Derneği - Basın Açıklaması

Türk Kültür ve Sanat Derneği - Basın Açıklaması

16 Haziran 2011

28 Nisan 2011 tarihinde Kırcaali’de kurulan Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) faaliyete başladı.
Kırcaali İl Mahkemesi’nin 28 Mayıs 2011 tarihli ve 18 Nolu Kararnamesiyle resmileşen Dernek, Bulgaristan Türk kültürünün geliştirilmesi yönünde faaliyette bulunacak.

Derneğin Başlıca amaçları: Bulgaristan Türklerinin kültürünü, folklorunu, gelenek ve göreneklerini araştırıp geliştirmede katkıda bulunmak. Türk dilinin okutulması ve geliştirilmesinde çaba göstermek. Yurtiçi ve yurtdışında Türk kültürüyle ilgili çalışan kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak işbirliği yapmak. Türk dili ile ilgili ulusal ve uluslararası seminerler, konferanslar, paneller düzenlemek. Ulusal ve Uluslararası Türk folklor festivalleri düzenlemektir.

Bulgaristan Türklerinin sorunlarını ve çeşitli konulardaki görüşlerini duyurmak ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için her tür bilimsel toplantı, sanat ve kültürel etkinlikleri, yarışmalar düzenlemek. Bu çalışmalarını başka kuruluşlar ve uzman kişilerle işbirliği yaparak ortak etkinlikler biçiminde de sürdürmektir. Bu doğrultuda basın yayın kuruluşları bilim ve eğitim kurumları ve uygun olan kişi ve kuruluşlarla ilişki kurarak uygulamalar ve çalışmalar gerçekleştirmektir. Yasal yolları izleyip gerekli işlemleri tamamlayarak yurt dışındaki, kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, benzer çalışmalarda bulunmaktır.

Eğitim, öğretim, bilimsel ve tüm sosyal amaçlı çalışmalar yapacak ve bu konularla ilgili Türk dili öğretimi, el becerileri, folklor, tiyatro, milli oyunlar ve benzeri tüm dallarda kurslar düzenleyecek, bu konularda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktır.

Türk Kültür ve Sanat Derneğinin güçlenmesi ve etkinliklerinin artması için Dernek, kendi amacıyla paralel nitelikteki derneklerle koordineli çalışmaları yürütmek, Derneğin amaçlarını gerçekleştirmek için ülkemiz Bulgaristan’da ve yurt dışında çalışan aynı amaçlı derneklerle bilimsel çalışmalar veya toplantılar yapmak ve tertip edenlerle katılmaktır.

Bulgaristan’da yaşayan Türklere Türkçe eğitimi konusunda çalışmalar yapmak ve bu çalışmaların sonuca ulaşabilmesi için Türk dünyasına yönelik dernekler, vakıflar ve diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte ortak çalışmalarda bulunacak, program, projeler üretecek ve bunları hizmete sunacaktır. Ayrıca yaşadığımız toprakların sahibi olduğu bilincini aşılayacak, bu konularda da yeni çalışmalar ve projeler üretmektir.

Bulgaristan’da yetişen şair, hikâyeci, roman yazarı gibi kültür adamları ve yayınlarını desteklemek, bu şahıslarla ortak çalışmalar yapmaktır.

Bulgaristan Anayasasının ve diğer kanunların Türklere tanıdığı haklardan azami yararlanmalarını sağlamak amacı ile bilgilendirme, aydınlatma ve yol göstericilik faaliyetlerini yürütmek için çalışmalarda bulunmak, Bulgaristan Türkleri ile ilgili güncel olaylara karşı anında gerekli tepkiyi vermektir. Bulgaristan’da gelecekte çıkabilecek her tür etnik çatışmaların önüne geçilmesi için gerekli hazırlıkları yapacaktır.

Misyonumuz: Bulgaristan’da Türk toplumuna ait olan milli, manevi, kültürel ve sanatsal değerlerimizi yaşatarak, günümüz insaninin kendisini yetiştirmesini ve geliştirmesini, bu vesileyle huzur dolu, olgunlaşmış bir toplum oluşmasına katkı sağlamaktır.

Türk kültürü, sanatı, tarihi, dili, Bulgaristan Türk folkloru üzerine verilen seminerlerle ve yapılacak olan çalışmalarla hem gelenek ve göreneklerimizi hatırlatmakta, hem de kendi değerlerine sahip çıkan bilinçli bireylerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Seminer ve panellerle Bulgaristan Türk halkına ve genç nesillere milli kültür ve manevi değerlerimizi tanımaları sağlamayı amaçlanmaktadır.

Kendi kültürüne sahip çıkmayıp, daima başkalarının yaptıklarına hayranlık duyan bir millet asla varlığını sürdüremez. Tarihini, dilini, sanatını, folklorunu tam olarak bilmek bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin görevidir. Türk Kültür ve Sanat Derneği de bu amaçla günümüz insanına bu duyguları aşılamayı hedeflemektedir.

Türk Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu
Müzekki Ahmet
Seyhan Mehmet
Harun Bekir

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


bir dost 2011-06-16 13:21:51
hayirli ugulu olsun, kutluyoruz
Osmanlı 2011-06-16 13:33:58
Derneğe ve sayın yöneticilerine faaliyetlerinde başarılar diliyorum. Bulgaristan'da Türklüğü muhafıza eden dernek olarak büyük başarılara imza atacağınıza inanıyorum.
İzmir'den 2011-06-16 16:35:19
Hayırlı olsun.
ramayy 2011-06-19 23:57:42
HER TÜRLÜ MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİ VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ.DERNEĞİMİZ HAYIRLI OLSUN.KÜLTÜRLÜ İNSANLAR EN AZ CAHİLLER KADAR CESARETLİ OLMALIDIR.
YAŞAM BİÇİMİMİZİN KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMAK İNSANİ GÖREVİMİZDİR. KÜLTÜRÜMÜZE BÜTÜN SALDIRILAR ORTADAYKEN, ONU KORUMANIN DA BEDELİ VARDIR. BU BEDELİ HEP BERABER ÖDEMEK ZORUNDAYIZ. SAYGILARIMLA. BİR DAHA BU MERT KARDEŞLERİMİZİ CANİ GÖNÜLDEN TEBRİK EDERKEN GÜCÜMLE KUVVETİMLE YARDIMDA BULUNACAĞIMA NAMUSUM VE ŞEREFİM ADINA ANT İÇERİM.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS