Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Japonya’dan Kırcaali’ye yardım

Japonya’dan Kırcaali’ye yardım

17 Haziran 2011

Japonya Devleti, Kırcaali Ruh Salıhları Devlet Hastanesine 49 bin Avro bağışladı. Yenilenen iki bölümün açılış törenine Japonya Bulgaristan Büyükelçisi Makoto İto da yer aldı.

2010 yılında Ruh Sağlıkları Devlet Hastanesi Japonya’nın Bulgaristan Büyükelçiliğince verilen “Grassroots” Programına başvurduğu proje sayesinde 49 131 Avro mali yardım kazanmıştı. Bu Program doğrultusunda Japonya hükümeti sağlık, eğitim ve kültürle ilgili hazırlanan yerli projelerin gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Bugüne kadar Doğan Güneşin Ülkesi, Bulgaristan’da bulunan 80’den fazla kuruluşa 3 milyon Avro hibe etmiş.

Hastane müdürü Dr. Damyan Getev, “Büyükelçilik, hastanemizin ülke psikiyatri sağlık sisteminde ana birim olduğuna emin oldukları anda bağışında bulundular. Bu paralarla pencereleri yeniledik, odaları ve yardımcı binayı boyadık, elektrik tesisatını ve tüm binanın çatısını değiştirdik. Tüm bu işler Japon temsilcileri tarafından izlendi” diye konuştu. Ayrıca Getef, Japonya’nın başına son dönemde deprem, liman dalgası gibi acılar geldiğini, ancak sağlık kuruluşuna hibe ettiği 49 131 Avronun büyük bir anlam taşıdığını belirtti. Bu anlamlı davranışın hiçbir zaman unutulmayacağını ve çalışkan Japon halkının çok kısa zamanda tüm bu kötü sonuçları aşıp, yeniden refah yolunda gitmeye başlayacağı ümidini taşıdığını ifade etti.

Büyükelçi Makoto İto, ülkesinde Fukuşima Atom Santralı patlaması sonucunda uğradığı trajedi sırasında Bulgaristan devletine ve halkına mali araç ve ilaçlarla yaptığı yardım için teşekkürlerini sundu. Ayrıca, Avrupa Komisyonu üyesi Kristalina Georgieva’nın da ülkesi için çok şeyler yaptığını belirtti. Daha sonra Büyükelçi, Sınır hastanesi olarak anılan Ruh Sağlıkları Devlet Hastanesi Üçüncü Erkek Bölümü, hafif depresyon ve sinir hastalıklarından tedavi olan hastaların bulunduğu bölümü ziyaret etti. Tadilat ve yenilemeden sonra hastaların tedavisinin daha rahat ve çağdaş bir ortamda yapıldığına bizzat emin oldu.

Tadilat sonrası açılışa gelen misafirler arasında Vali İvanka Tauşanova, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Nurcan Hüseyin, Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir ve Bölge Sağlık Sigorta Kasası Müdürü Dr. Sonya Angelova yer aldılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS