Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Miroslav Naydenof: “Ülkenin hububat dengesi sağlanacaktır”

Bakan Miroslav Naydenof: “Ülkenin hububat dengesi sağlanacaktır”

20 Haziran 2011

Tırgovişte kentinde çiftçilerle görüşen Tarım ve Gıda Bakanı Dr. Miroslav Naydenof, bu yılki hububat hasadının geçen yılki miktara yakın olacağını, fakat daha yüksek kaliteli olmasını beklediğini açıkladı. Geçen yıl tahıl hasatından yaklaşık 4 milyon ton buğday alınmıştı. Naydenov’un tahminine göre, ülkenin hububat dengesi sağlanacak, üreticiler de ürününü memnun edici fiyata satacaklar. Dünya Gıda ve Tarım Teşkilatının raporuna dayanarak Bakan Naydenof, dünya pazarlarında hububat fiyatının düşmesinin beklenmediğini belirtti. Ekmek fiyatının yükselmesine rağmen, Tarım ve Gıda Bakanı yeni hasattan elde edilecek unla yapılan ekmeğin fiyatında değişiklik olmasını beklemiyor.

Küçük ölçekli hububat üreticiler, dönüm başına verilen devlet mali desteğinin büyük bir kısmının birkaç büyük arazi kiracının eline girmesinden yakındılar. Bu konuyla ilgili dengenin bulunması için ulusal çapta fikir birliği olmasını bekleyen Bakan Naydenof, diğer bir çözüm yolunun da devletten dönüm başına verilen mali yardıma sınır getirilmesi olduğunu duyurdu. Ayrıca bu konuya ilişkin “Ulusal Hububat Üreticileri Derneğiyle” birlikte mali yardımları dengelemek için çözüm arayışı içerisinde olduklarını belirtti.

Miroslav Naydenof, Avrupa Birliği ülkelerinde bir üreticinin ortalama 30-40 bin dönüm toprak işlediğini, Bulgaristan’da ise 1 milyon dönüm toprak kiralayan üreticilerin olduğunu öne sürdü. Bakan, çiftçilerden %3,4’lük bir kesimin mali yardımlarının %78’ini aldığını, bu durumun da dengesiz rekabete yol açtığı fikrinde olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS