Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Masa tenisi ustası Reşat Aydın’a Eğridere fahri hemşeriliği verildi

Masa tenisi ustası Reşat Aydın’a Eğridere fahri hemşeriliği verildi

20 Haziran 2011

Eğridere’de Masa Tenisi sporunun kurucusu olan Reşat Aydın, yapılan Meclis Kurulunun özel oturumunda Belediye Başkanı Resmi Murat tarafından kasabanın fahri nişanı, anahtarı ve diplomasıyla onurlandırıldı. Etkinliğin başında Bulgaristan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği resmi marşları seslendirildi. Yerel Meclis Kurulunun oturum salonu gelen misafirleri, eski ve günümüz sporcuları ve özellikle de onurlandırılan kişinin arkadaşlarını içeriye zor sığdırdı. Onların arasında büyük ustanın öğrencileri olan İlhan Sevinç, Naci Koç, Gülver Şerifova, Türkiye’de Yalova Belediyesinin masa tenisi spor kulübü yöneticisi Rafet Koru, ünlü halk türkücüsü Hasan Rodoplu ve daha birçok isim vardı. Ayrıca Özel oturumda yerli spor kulüplerinin başkanları ve birçok vatandaş da hazır bulundular.

Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat, Reşat Aydın’a hitaben spor camiası ve vatandaşların teklifi üzere yapılan bu girişimden bir parçası olmaktan son derece memnun olduğunu belirtti. Reşat Aydın’ın Epridere masa tenisinin gelişimine katkısından başka, kasabanın ülke genelinde, Avrupa’da ve dünyada tanınmasına katkısı olduğunu belirtti. Fahri hemşeri yapılmasının gelişi güzel değil de, 65 yaşına bastığı güne denk geldiğinin bir tesadüf olmadığını söyleyen Resmi Murat: “ Her zaman Eğridere’yi seven ve Eğridereliler tarafından da sevilen, daha çok başarılara imza atmanı, sağ hoş olmanı ve kasabanın gelişmesi için elinden geleni yapmanı diliyoruz” diyerek alkışlar içerisinde sözlerini tamamladı.

Reşat Aydın fahri nişanını alınca yerel meclis kürsüsünden heyecanını gizlemeyerek, “Evimiz, kalbimizin olduğu yerde, yuva kurduğumuz yerde, arkadaşlarla sohbet ettiğimiz yerde, aşık olduğumuz yerdedir. Benim kalbim sizlersiniz, çünkü burada sizlerin arasında, kendimi evinde hissediyorum. Bundan dolayı çok mutluyum. Derin bir saygıyla Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murad’a, Meclis üyelerine, spor kulüpleri temsilcilerine ve hemşerilerime, beni “Eğridere’nin Fahri Vatandaşı” olma onurunu sağladıkları için en kalbi şükranlarımı ve saygılarımı sunmak istiyorum. Çünkü bu onur kendimi ayrıcalıklı hissediyor, kalbimi ısıtıyor, sevgimi besliyor, doğup büyüdüğüm evimi, sevgili Eğridere ile ilgili anılarımı yeniden ve yeniden tazelememe sebep oluyor” diye konuştu.

“Yunak” Masa Tenisi Spor Kulübü Başkanı Aziz Murat, ünlü antrenörün hayatı ve yaptığı işin önemini anlatan gösteri sundu. Reşat Aydın, tenis masasını Eğridere’ye getiriyor ve kasabayı onun kalesi yapıyor. Yeteneğiyle yıllar içinde birçok ulusal, Balkan, Avrupa ve dünya şampiyonları yetiştirdi. Şu anda Reşat Aydın, Bulgaristan’ın Türkiye Cumhuriyeti’yle imzaladığı göm anlaşması üzere 1978 yılında göç ettiği İstanbul’da yaşıyor. O zamandan beri Fenerbahçe masa tenisi takımının antrenörlüğünü yapıyor.

Onun yetiştirdiği tenisçiler, Bursa, Yalova, Balıkesir, İzmir, Lüleburgaz ve başka yerlerde masa tenisi okulları kurdular.

2008 yılında eski Devlet Gençlik ve Spor Ajansı aracılığıyla, bugün Beden Eğitimi ve Spor Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, Reşat Aydın’ın spora yaptığı katkılarından dolayı, Bulgaristan vatandaşlığını geri veriyor. Kendisinin Eğridere Fahri Vatandaşı” ünvanlıyla onurlandırılması önerisi spor camiasının ve vatandaşların isteği üzere Resmi Murat tarafından Meclis Kuruluna sunuldu.
Ergün Mümünov’un yönetmenliğinde “Rodopçanka” Halkoyunları ekibi, Reşat Aydın’ı ve oturum katılana misafirleri kısa bir müzik programıyla selamladı. Spor ustası Gülver Şerifova hocasına tüm kariyeri boyunca aldığı en değerli ödülü, 1971 yılında Varna’da kazanılan kupayı hediye etti. Aydın Hocanın, hayat yolunu belirleyen kişi olduğunu belirtti. Reşat Aydın’ın gençlik yıllarından bir arkadaşı olan Seyfittin Osmanof, heyecan içinde muhteşem tenis oyuncusunu, antrenörü ve organizatörü Reşat Aydın’a atfen “Eğridere ve Eğridere’liler r için sen bizim Everest’imizsin!” sözleriyle niteledi.

“Perla” restoranında yapılan törenin ikinci kısmında Reşat Aydın, misafirlerine ve dostlarına onurluk ve eşya ödülleri sundu. Belediye Başkanı Resmi Murat, Meclis Başkanı Serkan Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Hocov ve başkaları ondan onurluk aldılar. Resmi Murat Fahri hemşerisine kristal tenis raketleri hediye etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS